, piątek 23 luty 2024
Spłonął kościół na Stecówce w Istebnej
Kościół na Stecówce w Istebnej został wzniesiony w latach 1957-1958. Jego poświęcenie nastąpiło 12 stycznia 1958 r.  fot: Hons084/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Spłonął kościół na Stecówce w Istebnej

SM
Spłonął kościół na Stecówce w Istebnej

Praktycznie cały kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce wraz z wyposażeniem uległ spaleniu. fot. istebna.eu


Spłonął kościół na Stecówce w Istebnej

W pożarze nikt nie ucierpiał, a ustalenie wysokości strat nie było na chwilę obecną możliwe. fot. istebna.eu


Spłonął kościół na Stecówce w Istebnej

Akcja gaśnicza zakończyła się po godz. 7.00. fot. istebna.eu

W nocy z 2 na 3 grudnia całkowitemu spaleniu uległ kościół parafialny parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce.

- Pożar wybuchł ok. godz. 1.20. Telefonicznie poinformował o nim proboszcz parafii, którego zaalarmowały detektory dymu zainstalowane w kościele. W akcji gaśniczej udział brały 23 zastępy straży pożarnej, w tym jeden z poza powiatu. W momencie gdy na miejsce pożaru dotarła pierwsza jednostka cały kościół, pokryty gontem, znajdował się już w ogniu - poinformował nas o szczegółach pożaru na Stecówce, Michał Swoboda, rzecznik prasowy Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

Jak dodaje na podstawie sporządzonego raportu rzecznik PSP w Cieszynie, praktycznie cały kościół wraz z wyposażeniem uległ spaleniu. Udało się ocalić jedynie cześć przedmiotów liturgicznych i wyposażenia świątyni, a mimo wysokiej temperatury strażakom udało się wynieść z płonącego kościoła również tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. W pożarze nikt nie ucierpiał. Akcja gaśnicza zakończyła się po godz. 7.00. Wstępnie straty oszacowano na 1 mln zł.

- Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez funkcjonariuszy z wiślańskiego komisariatu oraz cieszyńskiej komendy. Na terenie obiektu policjanci wydziału kryminalnego wraz z technikiem kryminalistyki oraz biegłym sądowym z zakresu pożarnictwa, do późnego popołudnia zabezpieczali ślady. Ze wstępnych oględzin wynika, że do pożaru doszło w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Na obecnym etapie śledczy wykluczają działanie osób trzecich - wyjaśnia Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Drewniany kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce został wzniesiony w latach 1957-1958 przez miejscowych cieśli. Jego poświęcenie nastąpiło 12 stycznia 1958 r. W roku 1959 dobudowano mu wieżę oraz zakrystię. Początkowo stanowił górską kaplicę przynależącą do parafii Dobrego Pasterza. Dopiero w 1981 roku stał się kościołem parafialnym. Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce wraz ze swym kościołem filialnym pw. św. Józefa w przysiółku Mlaskawka, znajdował się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.

Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Byłem w nim w 1968 r., jak wiele już od tego czasu zniknęło sprzed naszych oczu. Drewno piękne ale szybko odchodzi. Aż prosi się, by wybudować skansen miniatur drewnianych kościół, jak np. w Lutinie na Słowcji.

Czyżby podpalacz ze Skoczowa,przeniósł sie do Istebnej?,ale tak samo mogło byc zwarcie instalacji elektrycznej ,tak jak napiszano

Samozapłon wskutek żarliwej miłości episkopatu do dzieci in vitro

Pan Bóg niech Ci wybaczy. Glupi jesteś, nie wiesz co czynisz.,,

Durnym biskupom wybaczać nie powinien.

Jestem pewna, że go odbudują. Wpisał się tak pięknie w krajobraz, że trudno sobie wyobrazić teraz to miejsce.

Podpalenie, 100 % !!!!!!!!!!!!!

Z cyklu "Z Kolbergiem po kraju":
---
"Chwała tobie, Panie
Panie tobie chwała
kościół nam się spalił
a karczma została..."

Wielka strata, taki urokliwy kościółek :'(

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama