, wtorek 21 maja 2024
WCK, czyli Wyższobramski Chór Kameralny
Ksiądz Biskup Jerzy Samiec mówi o Wyższobramskim Chórze Kameralnym, że są jego zespołem od zadań specjalnych. fot: Archiwum prywatne Wyższobramskiego Chóru Kameralnego



Dodaj do Facebook

WCK, czyli Wyższobramski Chór Kameralny

BARBARA ŚLIŻ
Jak sami o sobie mówią są "spontaniczną grupą osób lubiącą śpiewać na chwałę Pana Boga". Przy tym są niesamowicie sympatyczni, emanują pozytywną energią i łatwo zyskują serca publiczności. Tylko W 2012 roku dali 37 koncertów, a już teraz przygotowują się do Wielkiego Turnee po Bawarii. O Wyższobramskim Chórze Kameralnym opowiada Piotr Sikora, dyrygent chóru.

Znają się od dziecka. Pasja, zamiłowanie do muzyki, ale przede wszystkim przyjaźń dały im podwaliny do stworzenia chóru. - My przede wszystkim jesteśmy grupą przyjaciół, która niezobowiązująco robi to, co robi. Nikt nikogo do niczego nie zmusza - mówi Piotr Sikora.

Wspólnie działają od 2006 roku rozpoczynając swoją przygodę od niespodzianki, jaką przygotowali na ślub koleżanki. Od tego czasu spotykają się regularnie przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie. W trzy lata później zaczęli występować pod swoją obecną nazwą. - Na Zaolziu zawsze przedstawiano nas jako chór z Wyższej Bramy i tak już zostało - dodaje.

17-osobowy zespół tworzą nauczyciele, produkt manager w firmie motoryzacyjnej, studenci i licealiści. Każdy z osobna specjalizuje się w swojej profesji znajdując czas na robienie tego, co lubią najbardziej, co sprawia im największą przyjemność. - Chcemy nadal śpiewać, rozwijać się, dawać radość innym, spełniać swoje marzenia - komentuje Sikora.

W chwili obecnej repertuar chóru obejmuje ok. 150 utworów i nieustannie się poszerza. Wśród nich znajdują się pieśni sakralne a’capella polskich i zagranicznych twórców, utwory ludowe, patriotyczne, a także muzyka POP. Chór ćwiczy regularnie, głównie weekendami, każdy z jego członków ma swój pomysł na aranżacje kolejnych utworów. Próby odbywają się w iście kameralnym gronie, a koncerty gromadzą sporą grupę ich sympatyków.

Ksiądz Biskup Jerzy Samiec mówi o nich, że są jego zespołem od zadań specjalnych. Ostatnio, 3 lutego, zaśpiewali dla prezydenta Bronisława Komorowskiego w Zameczku w Wiśle. Najczęściej można ich jednak usłyszeć w kościele Jezusowym. Pierwszy wyjazdowy koncert chóru, w 2009 roku, połączony był z weekendowym wypadem do Mikołajek, gdzie wystąpili na zaproszenie pochodzącego z Cieszyna księdza Bogusława Juroszka. Od tego czasu regularnie koncertują niemalże w całej Polsce, zdarzyły się im także zagraniczne występy w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Do największych osiągnięć chóru należy zdobycie wyróżnienia I-stopnia na II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Oświęcimiu, w maju 2010, a także zajęcie pierwszego miejsca w kategorii "chóry" na XV Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej "Psallite Deo" w Kętach, w październiku 2012 roku.

W piątek, 15 lutego, Wyższobramski Chór Kameralny rozpocznie Turnee po Bawarii. - W sumie damy 9 koncertów w 8 dni, podczas których będziemy zbierać fundusze na remont organów w kościele Jezusowym. Z pewnością zobaczymy też wiele ciekawych miejsc. Dla wszystkich nas jest to niezwykłe wyzwanie, także głosowe. Mamy nadzieję, że podołamy temu zadaniu. To z pewnością będzie wspaniała przygoda - mówi Piotr Sikora.

W kwietniu planowana jest kolejna edycja akcji Ratujmy Cieszyńskie Organy, której współorganizatorem jest Wyższobramski Chór Kameralny. O szczegółach tej akcji informować będziemy na bieżąco.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ks, Bogusław Juroszek pochodzi z Goleszowa, a pracowała na parafii w Cieszynie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama