, piątek 1 lipca 2022
Ustroń: Plener Rzeźbiarski DAR
Artystów przy pracy można podziwiać codziennie od godz. 10 w ustrońskim amfiteatrze. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Ustroń: Plener Rzeźbiarski DAR

ADAM BOGUCKI, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Ustroński amfiteatr zamienia się w wielką pracownię drewnianej rzeźby. Dwumetrowe kloce topoli na oczach ludzi zostaną poddane działaniu wyobraźni artystów, by ozdobić finalnie Park Kuracyjny na inaugurację sezonu uzdrowiskowego.
Tematyką pleneru są Harnasie i Zbójnicy, związani z lokalnym folklorem. Ich postacie staną na postumentach, by uatrakcyjnić odnowiony park. Pomysł pleneru zrodził się w głowie Barbary Nawrotek-Żmijewskiej, dyrektora MDK "Prażakówka". - Podczas rewitalizacji parku pomyślałam, że można by było go czymś ozdobić. Pojawiały się głosy, by były to maszyny kuźnicze z pobliskiego muzeum. Uznałam, iż miejsce maszyn jest w fabryce, a tutaj powinny stanąć rzeźby - mówi. - To musiało być coś związanego z lokalną kulturą, stąd pomysł na tegoroczny temat. Następny plener odbędzie się we wrześniu, organizatorem będzie Urząd Miasta Ustronia i miasto partnerskie z Czech.

Po ponad roku od rewitalizacji udało się przygotować warunki umożliwiające organizację imprezy. Drzewo przekazał Leon Mijal z nadleśnictwa Ustroń, stowarzyszenie "Brzimy" pomogło zorganizować rzeźbiarzy, pozostali sami się zgłosili. Nie wszystko jednak poszło gładko. Początkowo plener miał być międzynarodowy, jednak artysta z miasta partnerskiego Ustronia odwołał w piątek swój przyjazd. Ostatecznie ośmiu rzeźbiarzy i rzeźbiarek pozwoli z bliska przyjrzeć się procesowi twórczemu, jaki przechodzi drewno by stać się sztuką.

Możliwość wyjścia ze swoją pracą w plener jest ciekawym doświadczeniem dla rzeźbiarzy. - To bardzo fajna idea. Podoba mi się pomysł wypełniania parku sztuką, można ją przybliżyć ludziom, jednocześnie upiększając otoczenie - mówi Patrycja Picha. - Miło jest móc pomyśleć, że w Ustroniu stoi moja rzeźba. Jest to atrakcyjna możliwość promocji własnej twórczości - dodaje rzeźbiarka.

W sobotę, 18 czerwca, otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego rozpocznie się o godz. 14.00 korowodem spod Uzdrowiska. Na rynku do godz. 15.00 grać będzie Orkiestra Dęta z Kleczy z mażoretkami. O godz. 15.00 rozpocznie się oficjalne otwarcie. Podziękowanie rzeźbiarzom będzie miało miejsce na rynku, ok godz. 16.00

Artystów przy pracy można podziwiać codziennie od godz. 10 w ustrońskim amfiteatrze.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Szkoda, że to o takiej porze jest. Każdy normalny człowiek pracuje i nie jest w stanie przyjść o 10 rano, nawet jakby chciał. Niemniej jednak gratuluję pomysłu i życzę połamania dłut rzeźbiarzom ;)

I love it.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama