, sobota 13 kwietnia 2024
Połączenie rzeźby i dizajnu
Marek Cecuła i jego donice oraz stół z zasadzonym mchem. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Połączenie rzeźby i dizajnu

ER
Połączenie rzeźby i dizajnu

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem. fot. Wojciech Trzcionka


Połączenie rzeźby i dizajnu

Ceramik prezentuje swoje projekty. fot. Wojciech Trzcionka


Połączenie rzeźby i dizajnu

Wystawa trwa do 10 października. fot. Wojciech Trzcionka

Najnowszą kolekcję Marka Cecuły, jednego z najbardziej uznanych polskich ceramików, można oglądać w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Marek Cecuła to cieszący się międzynarodowym uznaniem ceramik. Urodził się w 1944 roku w Kielcach. Zawodu uczył się w Izraelu. W 1978 roku w Nowym Jorku założył studio Modus Design, zajmujące się projektowaniem i produkcją ceramiki. Po 40 latach spędzonych za granicą Cecuła wrócił do rodzinnego miasta, gdzie nadal tworzy niezwykłe przedmioty.

Jego najnowsza wystawa „Natura + Modus Design – współczesna ceramika użytkowa. Kolekcja 2010” jest bardzo różnorodna. Prace są połączeniem rzeźby i dizajnu. Marek Cecuła często eksperymentuje z formą wyrobów ceramicznych oraz bada ich znaczenie we współczesnej kulturze. W swojej twórczości łączy sztukę z życiem, rzucając nowe światło na przedmioty codziennego użytku.

Najnowsza kolekcja Modus Design jest zbiorem form użytkowych i obiektów ceramicznych poszerzającym pogląd na kondycję otoczenia, ekologię i naturę. Myślą przewodnią tej kolekcji jest wprowadzenie świadomości tworzenia obiektów użytkowych. Inspiracją i wzorem tej kolekcji jest natura jako najlepiej zaprojektowane dzieło. Część prezentowanych obiektów jest bezpośrednim odbiciem elementów pochodzących z otoczenia, przekształconych w procesie ceramicznym na formy użytkowe.

Na wystawie można również zobaczyć retrospektywną prezentację prac nowojorskiego studia Modus Design oraz pierwsze kolekcje powstające w kieleckiej pracowni Cecuły.

Wystawa trwa do 10 października.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cecuła to magik ceramiki, wystawy jeszcze niestety nie widziałem, ale wybieram się w weekend ;-)

"Możliwe, że idea pracowania z fragmentami, odpadkami czegoś wartościowego, jest treścią mojego życia. Może ja próbuję złożyć w całość to, co się rozpadło? - zastanawia się Marek Cecuła, artysta ceramik i designer.

Marek potłukł na kawałki pieśń o zagładzie. Wybrał z księgi Lamentacji fragment mówiący o zniszczeniu Jerozolimy, naniósł hebrajski tekst na białą gładź porcelanowego talerza, a potem starym szewskim młotkiem rozbił na odłamki wielkości ziaren fasoli. Precyzyjnie, aby każde ziarno zawierało nieuszkodzone litery. Wyznawcy Kabały wierzą, że Bóg wciąż mówi do człowieka, trzeba tylko umieć odczytywać jego słowa z odłamków dat, liczb, liter, fragmentów Księgi pozornie pozbawionych znaczenia.

Swoją najnowszą pracę zatytułowaną "Fragmentacje” Marek, wybitny artysta ceramik i designer, mógłby tworzyć w dowolnym miejscu na świecie. W Nowym Jorku, Toronto, Brazylii, Bergen, Tel Awivie, wszędzie, gdzie eksponowana jest jego ceramika. Wrócił jednak do Kielc. Tak jak jego ojciec w sierpniu 1946 roku, miesiąc po pogromie."

Marek Cecuła ur. w 1944 roku w Częstochowie

Kto zgadnie co to?...

SZSIB

SZSziP.

Tam gdzie diaspora, tam i sukcesy

dizajn i przekręt, to salonowe perpetum mobile, czyli ile nie widać... tyle!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama