, sobota 25 maja 2024
UL Kultury - nowa działalność w Cieszynie
Oficjalna inauguracja UL-a Kultury odbędzie się 2 marca br. o godz. 18.00 wystawą „Memów” Marty Frej. fot: Marta FrejDodaj do Facebook

UL Kultury - nowa działalność w Cieszynie

MB/MAT.PRAS.
Wcześniej Galeria Szara, a teraz UL Kultury - Pracownia Dobrych Praktyk. Lokal przy ulicy Srebrnej 1 w Cieszynie dalej ma być kulturalnym punktem nad Olzą. Za dwa tygodnie UL Kultury oficjalnie zainauguruje swoją działalność wystawą „Memów” znanej rysowniczki Marty Frej.

UL Kultury Pracownia Dobrych Praktyk to nowe miejsce na kulturalnej mapie Cieszyna mieszczące się na ulicy Srebrnej 1. - UL jest przestrzenią otwartą dla działań kulturalnych. Chcemy promować kulturę i sztukę, ale także postawy prospołeczne i proobywatelskie. Będziemy realizować wydarzenia kulturalne i artystyczne. Zapraszamy do ich odbioru i współtworzenia. Uważamy, że kultura ma charakter wspólnotowy, spaja społeczności, jest przestrzenią dialogu. Proponujemy udział w spotkaniach, dyskusjach, warsztatach i wystawach. Zachęcamy do współpracy - piszą o swojej działalności założycielki.

Miejsce prowadzi Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej. Koordynatorkami działań są Barbara Głyda-Żydek, kulturoznawczyni, animatorka kultury, wykładowczyni na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Joanna Rzepka-Dziedzic, artystka i kuratorka Galerii Szarej.

Oficjalna inauguracja UL-a Kultury odbędzie się 2 marca br. o godz. 18.00 wystawą „Memów” Marty Frej. Marta Frej to artystka i animatorka kultury z Częstochowy, prezeska Fundacji Kulturoholizm, inicjatorka i kuratorka festiwalu ARTERIA. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Współautorka książki „Memy i Graffy” z Agnieszką Graff. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.

Czym są memy? Memy to „chwytliwa porcja informacji, zwykle w formie krótkiego filmu, obrazka lub zdjęcia, na którym umieszczono jakiś tekst, rozpowszechniana w Internecie”. Marta Frej jest rozpoznawalna przede wszystkim dzięki swoim memom publikowanym w ogólnopolskiej prasie i internecie. Ma prawie 90 tysięcy fanów na Facebooku, z czego większość to kobiety.

Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

,,Z tego co mi wiadomo to miasto nie dało ani złotówki na to miejsce..''-DOBRE- ,,Galeria Szara" od lat brała nie małą dotacje z miasta,ile???proszę zapytać w wydziale kultury,bo pewni mi nie uwierzycie.

2002-2003 - 0 zł
2004-2008 - 2000-4000 zł
2009-2012 - 8000-12000 zł
2013 -2014 -50 000 zł
2015 - 45000 zł
2016 - 0 zł
to nie są tajne dane, można sprawdzić na bipie w przyznanych dotacjach ale co ma z tego wynikać? rozumiem że na Pani działalność miasto nie dokładało zatem to nie chodzi o merytoryczne zarzuty ale o zawiść najwyraźniej ?? Poza tym Szara podobno już w Katowicach jest, a szkoda, w pewne marki trzeb inwestować oni nie sprzedawali obrazów z kwiatami i widoczkami proszę sprawdzić działalność na ich stronie. Pozdrowienia uprzejme.

O teraz tylko patrzeć jak polecą po dotacje do ratusza....a jeśli nie dostaną tyle co ,,im się należy"-to ogłoszą że ,,kultura umiera w mieście"....bedzię temat dla GW

Pani Tereso odetnij się Pani tylko od Orszulika, a dalszy sukces gwarantowany.

Wskaż mi proszę kulturę w tym mieście albo w kraju, która nie jest dotowana. Wszystko jest dotowane, teatry, galerie, festiwale, a nawet telewizja i jej seriale. Nawet jak idziesz do kina to nie płacisz pełnego kosztu, bo sala kinowa jest dotowana, a film też powstał z dotacji i z dzięki sponsorom. Taki system od dawien dawna. Dziwić się, temu że kultura potrzebuje wsparcia to tak jakby Amerykę na nowo odkrywać. To też hipokryzja, bo każdy z tych dotacji na co dzień korzysta. Przestańmy dotować kulturę i zobaczmy co z tego wyjdzie, śmiało! I to nie ratusz daje dotacje, a jedynie dzieli kasę podatników, zawsze możesz wnieść sprzeciw wobec konkretnej realizacji.
Weź się przejdź do kina zamiast siać ferment na forach i z chomika piraty ściągać...

Z tego co mi wiadomo to miasto nie dało ani złotówki na to miejsce. A co tydzień przewija się przez Srebrną 1 ponad 70 dzieciaków na warsztatach plastycznych. Jako rodzic jednego z nich uważam ze miasto powinno wspierać takie inicjatywy, a ludzka zawiść to tylko z totalnego niezrozumienia wynika. Przyjdź, zobacz, zorientuj się, skorzystaj lub nie a potem siej co chcesz, tak było by uczciwie. Pozdrawiam

Aż marzyłaby się nowa wersja "Naszych okupantów". Tym, razem zbiorowym bohaterem książki nie powinni być jednak bywalcy kościelnej kruchty, ale lewackie dewotki. W Cieszynie do takiej książki materiałów znalazłoby się aż nadto.

Widzę że prawdziwy tropiciel lewaków się uaktywnił :) Jak byś sprawdził kto ma dzieci tam na warsztatach mógł byś się zdziwić :) hehe

To dobra wiadomość. Takie miejsce kultury alternatywnej w Cieszynie jest niezbędne. Mamy wielu utalentowanych studentów którzy mogą wnieść do tego miejsca swoje umiejętnosci i pracę, licze że to się uda i kibicuję...

O świetnie że na Srebrnej nadal coś będzie i do tego Marta Frej! Cieszę się i życzę całej ekipie ULa powodzenia. Czekam na więcej! :)

Tylko dobrze, że tego Orszulika tam nie ma. Zresztą na zdjęciach z jubileuszu Galeri Plus też go nie widać. Chałtura robiona na ilość, ale bez jakości.

ostatnie takie - otwarte miejsca kształtują koloryt i wartości miasta...

"Janusze", "dobra zmiana" i już wiadomo o jaką "kulturę" chodzi... To już naprawdę staje się męczące. A weźcie i się swoją "coolurą" wypchajcie kulturträgerzy spod znaku sierpa i młota.

Nie wiesz kto, nie wisz co, ale postanowiłeś się wypowiedzieć. Czy teraz wszystko ma być na marszową nutę? Daj żyć innym i jak nie chesz, to nie chodź na imprezy, których nie lubisz lub nie rozumiesz.

Ale co do za brednie z czapy... najlepiej wszystko rozwalić i zamienić w polityczną przepychankę. Weź coś na zatrucie bo wyraźnie coś ci zaszkodziło trutniu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama