, wtorek 7 maja 2024
Studencki Klub Teatralny: Ostra krytyka lokalnych mediów
To właściwie zestaw następujących po sobie scenek-skeczy, w których twórcy bezwzględnie punktują przywary dziennikarzy i wyśmiewają kaczki dziennikarskie. fot: Marcin Kamiński



Dodaj do Facebook

Studencki Klub Teatralny: Ostra krytyka lokalnych mediów

MAŁGORZATA BRYL
Studencki Klub Teatralny: Ostra krytyka lokalnych mediów

Aktorzy grają przy minimum środków scenograficznych czy rekwizytów, fot. Marcin Kamiński

W ramach kolejnego spotkania Studenckiego Klubu Teatralnego odbyło się przedstawienie "Na językach” w wykonaniu licealistów Teatru LO Emilii Plater z Sosnowca. Tym razem ostrze artystycznej ironii zostało wycelowane w dziennikarzy i lokalne gazety.

Jeszcze zanim przedstawienie rozpoczęło się, poczuliśmy się nieswojo z racji tego, że na krzesłach przygotowanych dla widzów tuż koło nas zasiedli tajemniczy osobnicy ubrani na czarno. I podczas gdy my-widzowie niecierpliwie czekaliśmy na spektakl, oni w najlepsze czytali gazety. A kiedy przedstawienie wreszcie rozpoczęło się, postanowili nam opowiedzieć, czego dowiedzieli się z tych misternie zapisanych stron dzienników.

Z racji mniejszej lub większej dozy ironii, która przebijała się w trakcie tego spektaklu, można przypuszczać, że licealiści nie tylko chcieli nam opowiedzieć, czego się naczytali, ale też krytycznie odnieść się do niestety nie zawsze merytorycznych wypocin dziennikarskich. Twórców widocznie zbulwersowały recenzje-peany na cześć artystycznych gniotów, wyssane z palca problemy, reportaże bez ładu i składu, krypto-sponsorowane artykuły, w których wójt x czy burmistrz y może pochwalić inwestycyjnym niewypałem i tak dalej. Z wydźwięku przedstawienia można też odczuć, że wykonawców drażnią wszędzie wpychane nachalne reklamy czy idiotyczne horoskopy i wróżby. Racja, w gazetach często więcej miejsca zajmuje reklama niż treść artykułu, którego autor dwoi się i troi, aby zawrzeć recenzję filmu, książki czy koncertu w trzech zdaniach, by zmieściło się wielkie zdjęcie kostki margaryny, z którą w kuchni wszystko się uda. Wiadomo. Każdy zna to z autopsji. W te i jeszcze inne absurdy celują twórcy "Na językach”. I dobrze, że to robią, bo w świecie, w którym każdy chce być na językach i trafić na tę mityczną pierwszą stronę, trzeba znać umiar. Dotyczy to zarówno tych opisywanych, jak i tych, którzy piszą.

Przedstawienie jest proste kompozycyjnie. To właściwie zestaw następujących po sobie scenek-skeczy, w których twórcy bezwzględnie punktują przywary dziennikarzy i wyśmiewają kaczki dziennikarskie. Aktorzy grają przy minimum środków scenograficznych czy rekwizytów. Głównym i ekonomicznym budulcem są wszechobecne gazety. To nimi zostało obklejone pianino (na którym jeden z wykonawców wygrywa wstawki dźwiękowe między scenami), a także słup ogłoszeń. Z gazet została zrobiona także opaska i kamizelka topornej sprzątaczki, która zawsze pojawia się nieproszona i nie odróżnia obrazu od brudu. Choć stres dał się we znaki niektórym wykonawcom i zdarzyły się potknięcia, całość została zagrana z urokiem, a momentami rozbawiła publiczność.

"Na językach” Teatru LO Emilii Plater z Sosnowca to kolejne przedstawienie odbywające się w ramach Studenckiego Klubu Teatralnego, który organizują studenci Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Działalność SKT opiera się na wspieraniu wszelkich teatralnych inicjatyw w środowisku studenckim, i nie tylko - organizatorom zależy na rozszerzeniu działalności. SKT organizuje wyjazdy do teatrów na terenie całej Polski, a także zaprasza do Cieszyna interesujące teatry amatorskie. Wszystkie wydarzenia tej cennej inicjatywy można śledzić na bieżąco na stronie SKT, tutaj.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama