, środa 26 czerwca 2024
Srebrny jubileusz Estrady Ludowej "Czantoria"
Dziś "Czantoria” to 46 członków zespołu, jednak nie liczba członków a wielopokoleniowość zespołu jest jego największym atutem.  fot: Katarzyna Siewko



Dodaj do Facebook

Srebrny jubileusz Estrady Ludowej "Czantoria"

KATARZYNA SIEWKO
Srebrny jubileusz Estrady Ludowej "Czantoria"

Poza uroczystym koncertem głównej gwiazdy wieczoru, organizatorzy zapewnili gościom sentymentalną podróż po historii zespołu. fot. Katarzyna Siewko

- Dzisio tu świątecznie, Ustroń nasz wzruszony, już po raz 25 nad górskie zagony rozlega się hejnał. Gronie, nasze gronie, aż się serce kraje i łza w oku płonie. I dziś będą takie chwile, że będzie można się i bawić i głęboko wzruszyć - tymi słowami rozpoczęła uroczystość prowadząca - Danuta Koenig, parafrazując poetkę Emilię Michalską oraz własne słowa wypowiedziane podczas pierwszego koncertu zespołu.

Ćwierćwiecze Estrady Ludowej "Czantoria" hucznie obchodzono w sobotę w Miejskim Domu Kultury "Prażakówka" w Ustroniu. Poza uroczystym koncertem głównej gwiazdy wieczoru, organizatorzy zapewnili gościom sentymentalną podróż po historii zespołu, bogato przedstawionej w przygotowanej na tę okazję prezentacji multimedialnej. Nie obyło się również bez anegdot oraz wspomnień zaproszonych gości.

Przez 25 lat istnienia "Czantoria" zyskiwała poklask nie tylko w regionie, ale także na skalę ogólnopolską oraz międzynarodową. Do najważniejszych zasług zespołu należy m.in. otrzymanie srebrnego medalu Sejmu Rzeczpospolitej, nadanie miana reprezentacyjnego zespołu artystycznego miasta Ustroń oraz występy przed: Leszkiem Millerem, Waldemarem Pawlakiem, przedstawicielami ośrodków polskich poza granicami państwa - szczególnie na Węgrzech, gdzie zespół koncertuje najczęściej.

Podczas uroczystości nie zapomniano również o osobach, które przez lata wspierały "Czantorię", a których już między nami nie ma - cały koncert poświęcono Marianowi Żyle - założycielowi "Czantorii", który był również jej pierwszy dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym.

Dziś "Czantoria” to 46 członków zespołu, jednak nie liczba członków a wielopokoleniowość zespołu jest jego największym atutem. - Przez zespół przewinęło się bardzo wielu artystów, ale co jest dla nas najważniejsze, to to, że wielu zajmuje się tym profesjonalnie - mówiła Danuta Koenig. Jako przykład muzyka, który wyrósł na "Czantorii" można podać Izabelę Deda, będącą obecnie II dyrygentem zespołu. - Pamiętam bardzo dobrze małą Izę, która przychodziła na próby i dosłownie topiła się w cieszyńskim stroju - wspominała prowadząca koncert.

"Czantoria" podczas koncertu przedstawiła bardzo zróżnicowany repertuar, koncentrujący się jednak na pieśniach związanych z Śląskiem Cieszyńskim. Do sztandarowych pieśni wykonanych w trakcie jubileuszu należą m.in.: Stańmy bracia wraz oraz Zahuczały góry. Akcentem humorystycznym wieczoru była krótka inscenizacja "Było to prowiutko w maju" w wykonaniu pierwszych aktorów estrady poetyckiej: Jolanty Janik, Tomasza Bujoka oraz Tadeusza Michalaka.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama