, czwartek 2 maja 2024
Cieszyn widziany z dystansu. Podziel się swoją opinią
Cieszyn. fot: Natalia Rzeźniczek-Riess



Dodaj do Facebook

Cieszyn widziany z dystansu. Podziel się swoją opinią

ZAMEK CIESZYN
Niecałe dwa tygodnie spędzą w Cieszynie studenci architektury na Uniwersytecie w Plymouth. Młodzi ludzie będą razem z mieszkańcami zastanawiać się nad przyszłością miasta. Nad tym co i jak zmienić.

Pochodzących nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale z Grecji, Tajwanu, USA, Finlandii, Austrii i Niemiec studentów najbardziej interesuje idea miejskiej reindustrializacji, ale tak naprawdę są otwarci na sugestie i pomysły. - Nie przyjeżdżamy do Cieszyna by się wymądrzać, nie przywozimy gotowych rozwiązań w teczkach. Przywozimy nasze różnorodne doświadczenia, umiejętności, bagaż kultury, wiedzę, ale przede wszystkim przywozimy naszą obecność, ciekawość świata, chęć zrozumienia i nauki - tłumaczy opiekun grupy Krzysztof Nawratek, dyrektor studiów magisterskich na wydziale architektury na Plymouth University.

Goście chcą wykorzystać fakt, że niewiele wiedzą o Cieszynie, więc będą mogli spojrzeć na miasto i jego problemy w inny sposób, pod innym kątem niż ludzie tu mieszkający. Podobne w założeniu projekty studenci brytyjskiej uczelni realizowali w hiszpańskim San Sebastian, czy Rydze, ale i polskich miastach: Gdańsku, Zielonej Górze, Warszawie.

Niezwykle ważny był udział w tych przedsięwzięciach tych, którzy żyją w tych miejscach co dzień. Podobnie będzie w Cieszynie. Dlatego studenci chcą rozmawiać z mieszkańcami, urzędnikami, politykami, działaczami społecznymi… każdym, kto będzie chciał im opowiedzieć o mieście. Okazją będzie spotkanie, które odbędzie się 9 października o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Oranżerii Zamku Cieszyn. Zapraszamy wszystkich, którym zależy na tym, by Cieszyn był miastem, w którym dobrze się mieszka, pracuje, odpoczywa, a stać ich na więcej, niż wpisywanie krytycznych komentarzy w Internecie.

A co dalej? 14 października, w przededniu wyjazdu, studenci podczas otwartych warsztatów projektowych podsumują zebrane informacje. Będzie to kolejna okazja dla mieszkańców, by podzielić się z nimi swoimi pomysłami, obserwacjami, odczuciami. Po czym wrócą do Plymouth, gdzie przez następne siedem miesięcy będą pracować nad propozycjami dla miasta. Efekt tej pracy zostanie zaprezentowany mieszkańcom. - Te projekty będą indywidualnymi głosami w dyskusji, mogą zostać wykorzystane przy podejmowaniu przyszłych decyzji, ale to nie my te decyzje będziemy podejmować, lecz mieszkańcy i władze Cieszyna – podkreśla Krzysztof Nawratek. Dodaje zarazem, że on i jego studenci wierzą, że ich praca pomoże nie tylko spojrzeć na Cieszyn trochę inaczej, a ich opowieści o mieście okażą się inspirujące dla mieszkańców.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jestem cały za i chętnie się zgodzę,
By pod innym kątem widzieć dziury w drodze.

Fajnie. Im większa różnorodność opinii tym lepiej dla nas. Mam nadzieję zobaczyć efekty ich pracy.

Jak zwykle odzywają się kołtuńskie pseudosteloki, im który głupszy tym ważniejszy.
Właśnie o to chodzi , choćby nawet płatnie, żeby inni spojrzeli na nas surowym okiem, bez uprzedzeń, bez tego megalomaństwa typu
Cieszyn mały Wiedeń, /tak mogą mówić tylko ci co nigdy we Wiedniu nie byli/. Takich opinii nam trzeba, bo stały
mieszkaniec do pewnych złych rzeczy się przyzwyczaja a obcy je zobaczy. Tak trzymać ,zapraszać obcych aby
wytykali nam nasze błędy, bo wtedy będziemy mogli je szybciej poprawiać i staniemy się lepsi.

Tylko nie studenci bo nic nie wiedzą o życiu w ogóle, oni wyjadą a inni zostaną cierpieć jak zwykle. Miast Cieszyniaków to niech mieszkańcy oceniają i to minimum z 30 letnim zameldowaniem bo najlepiej wiedzą co i jak.

Kto to napisał?Kto jest autorem tekstu?

Autorem informacji jest Zamek Cieszyn

Fajny pomysł. Mam jednak obawy, że szkoda potencjału tych ludzi na Cieszyn i Cieszyniaków. Vide pierwszy komentarz, brakuje mi następnego: "Nikt z nas ich tu nie zapraszał"

Mam nadzieję, że za tę "ekspertyzę" nie zapłacą (nawet pośrednio) polscy podatnicy. Dodam, że nadzieję nikłą.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama