, sobota 13 kwietnia 2024
Śląscy radni uczcili postać Józefa Kiedronia
Józef Kiedroń był ministrem przemysłu i handlu w rządzie Władysława Grabskiego fot: ARCDodaj do Facebook

Śląscy radni uczcili postać Józefa Kiedronia

PAP/PolskaLokalna.pl
Postać Józefa Kiedronia, wybitnego działacza narodowego i oświatowego na Śląsku Cieszyńskim, ministra przemysłu i handlu w rządzie Władysława Grabskiego i współtwórcy sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej, uczcili w poniedziałek radni Sejmiku Województwa Śląskiego.

Oświadczenie w sprawie uczczenia zmarłego 25 stycznia 1932 r. Kiedronia radni przyjęli poprzez aklamację podczas uroczystej części poniedziałkowej sesji sejmiku. Wcześniej laudację wygłosił prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, Józef Szymeczek.

Jak przypomniał Szymeczek, Kiedroń urodził się w 1879 r. w rodzinie chłopskiej na Zaolziu. Po śmierci rodziców w wieku 13 lat przerwał naukę w gimnazjum i podjął pracę w kopalni, by zarobić na utrzymanie i naukę. Po zdanej z wyróżnieniem maturze studiował na Akademii Górniczej w austriackim Leoben.

Po studiach w 1902 r. zaczął pracę jako inżynier, a potem kierownik w kopalniach "Eleonora" i "Bettina" w Dąbrowie Cieszyńskiej oraz "Karolina" w Morawskiej Ostrawie. Ożenił się z młodą wdową Zofią Kirkor z domu Grabską. Działał w Macierzy Szkolnej, przyczyniając się m.in. do założenia szkoły górniczej w Dąbrowie i kilku szkół ludowych, wśród nich pierwszego polskiego gimnazjum w Orłowej. Wykładał w szkole górniczej, wiele publikował w polskiej prasie, w szczególności w "Dzienniku Cieszyńskim". Upominał się o prawa polskich pracowników w Związku Górników i Hutników Polskich w Austrii.

Działał w organizacjach narodowych i edukacyjnych. Znalazł się m.in. wśród członków Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego, był autorem odezwy o przyłączeniu Śląska Cieszyńskiego do Polski. W okresie wojny polsko-czeskiej w 1919 r. był więziony. Na jednym z frontów I wojny stracił jednego z synów. Po podziale Śląska Cieszyńskiego, jego rodzinne strony znalazły się po czeskiej stronie.

W tym czasie pełnił m.in. funkcję przedstawiciela Rządu Polskiego w Komisji Alianckiej. W 1920 r. wziął udział w Bitwie Warszawskiej. Objął też stanowisko w Dyrekcji Głównej Państwowych Zakładów Górniczo-Hutniczych w Warszawie. Bronił polskich i śląskich interesów na konferencji międzynarodowej w Spa. Uczestniczył też w pracach polskiego Komitetu Plebiscytowego w Bytomiu.

W 1922 r. został dyrektorem Departamentu do Spraw Śląskich w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, w kolejnym roku - ministrem przemysłu i handlu w rządzie kierowanym przez jego szwagra Władysława Grabskiego. Z inicjatywy Kiedronia doszło do zawarciu wielu kontraktów oraz do podpisania umowy kredytowej w sprawie budowy nowego portu Gdynia. Działał na rzecz budowy magistrali kolejowej Śląsk-Gdynia.

Po rozwiązaniu rządu Grabskiego trafił do Siemianowic, gdzie doprowadził m.in. do powstania polskiej spółki Górnośląskich Zjednoczonych Hut Królewska i Laura w Katowicach, która przejęła majątek koncernu w granicach Polski. Utworzył też i kierował przedwojennym Syndykatem Polskich Hut Żelaznych w Katowicach.

Kiedroń zmarł - prawdopodobnie na raka - w Berlinie w 1932 r.; spoczął na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

- Józef Kiedroń - pierwszy minister ze Śląska Cieszyńskiego w rządzie polskim, wielki działacz narodowy na Śląsku Cieszyńskim, Zaolziu i Górnym Śląsku, uczestnik Bitwy Warszawskiej i III Powstania Śląskiego - może być uznany za jedną z najwybitniejszych postaci, jaką wydał w swej historii Śląsk, a jego absolutne oddanie pracy może być dla nas wzorem w XXI wieku - zaakcentował Szymeczek.

Jednym z inicjatorów uhonorowania Józefa Kiedronia i przybliżenia jego dokonań mieszkańcom regionu był radny sejmiku Janusz Buzek (PO). Podczas poniedziałkowej sesji mówił m.in. o prezentowanej przez Kiedronia "postawie wdzięczności" i "poczuciu odpowiedzialności". Za uhonorowanie jego postaci podziękowała - występując w stroju cieszyńskim - autorka opracowania o Kiedroniu Władysława Magiera.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama