, środa 24 kwietnia 2024
Tablica połączy małżeństwo Kiedroniów
Józef Kiedroń był ministrem przemysłu i handlu w rządzie Władysława Grabskiego oraz inicjatorem budowy portu w Gdyni. fot. ARC 



Dodaj do Facebook

Tablica połączy małżeństwo Kiedroniów

DARIA GUBA
Czy ktoś w Was zastanawiał się kim jest Józef Kiedroń, któremu poświęcona jest krótka uliczka na cieszyńskiej starówce? Zapewne niewiele osób wie, że był to znany i zasłużony działacz na Śląsku Cieszyńskim, minister gospodarki w przedwojennym rządzie Władysława Grabskiego, któremu Gdynia zawdzięcza dzisiejszy port. Pamięć o tej postaci przywołać ma tablica, która jeszcze w tym roku pojawi się na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Na pomysł wystawienia tablicy wpadła cieszynianka Władysława Magiera. — Zaczęłam pisać książkę „Szlakiem cieszyńskich kobiet”. Jedną z pań, której biografię tam uwzględniam jest Zofia Kirkor-Kiedroniowa. Przy okazji pisania biografii, odkryłam jej męża Józefa Kiedronia. Okazuje się, że w Cieszynie jest on prawie nieznany, a poza małą uliczką nie jest w ogóle upamiętniony — mówi Władysława Magiera.

Józef Kiedroń urodził się w 1879 r. w Błędowicach Dolnych na Śląsku Cieszyńskim (dziś Zaolzie). Od 1902 r. pracował jako inżynier w kopalniach. Od 1922 r. związany był z ministerstwem przemysłu i handlu. Był nawet szefem tego resortu w rządzie Władysława Grabskiego oraz inicjatorem budowy portu w Gdyni. W okresie międzywojennym prowadził działalność w ruchu narodowym i oświatowym na Śląsku Cieszyńskim. To on zainicjował w październiku 1918 r. powstanie Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego i opracował projekt przyłączenia Księstwa Cieszyńskiego do Polski. Wspierała go żona, która została działaczką Macierzy Szkolnej Śląska Cieszyńskiego, a także członkinią Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego. Zmarł w 1932 r. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

— Do II wojny funkcjonowała fundacja stypendialna dla młodzieży z Zaolzia jego imienia, którą stworzyła żona. Niestety po wojnie ministrowie sanacyjni nie cieszyli się uznaniem, wiec w okresie PRL-u ta postać została zapomniana. Odkryłam jego rodzinę, jak również bardzo ciekawą książkę o nim, która wyszła w okresie międzywojennym. Uważam, że jego zasługi są bardzo duże, a zupełnie jest nieupamiętniony. Podobnie jak żona, która wprawdzie nie była rodowitą cieszynianką, ale poświęcenie, z jakim wspierała męża w jego działalności było przeogromne — podkreśla Władysława Magiera.

Pomysłodawcy tablicy w konsultacji z historykami podjęli decyzję, że tablica upamiętniać będzie oboje małżonków. Rozważano kilka możliwości jej lokalizacji. Ze względu jednak na fakt, że Kiedroń nie mieszkał w Cieszynie na stałe będzie ona wisiała na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Są już znani wykonawcy tablicy.

— Chcielibyśmy odsłonić tablicę 1 października, z okazji imprezy poświęconej Zofii Kirkor-Kiedroniowej. Koszty będą zależały od charakteru tablicy. Jesteśmy bardzo związani finansowo, bo nie mamy znikąd wsparcia, wszelkie pieniądze pochodzą ze składek. Będziemy szukali sponsorów — dodaje Władysława Magiera.

Małżeństwo Kiedroniów nie spoczęło w jednej mogile. Tablica pamiątkowa ma je symbolicznie połączyć. — Żona pochowała męża w ukochanej ziemi w Cieszynie, tutaj spoczął też syn państwa Kiedroniów. Niestety ona zmarła 20 lat po mężu i została pochowana przez dalszą rodzinę w Warszawie na Powązkach, w rodzinnym grobowcu. Było to bardzo kochające się małżeństwo i przynajmniej razem będą na tablicy — przekonuje Władysława Magiera.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Władziu Magiera - cały Cieszn Cię popiera!

Gazeto codzienna! Opamiętaj się! Promujesz działaczy prawicy! Proszę wycofać artykuł.

Burnistrz Ficek mieszka na Kiedronia. ZNów promocja.

Szanowna Pani Dario Guba - wydaje mi się, że nie czyta pani dokładnie Wiadomości Ratuszowych, gdyż przez 3 odcinki z rzędu w tym roku na końcu tychże Wiadomości była opublikowana biografia Józefa Kiedronia. Także oprócz newsa z tablicą jest pani delikatnie mówiąc spóźniona.

Tablica przecież już jest w osuchu, ale skąd ma to wiedzieć ktoś kto siedzi w domu i chce zaistnieć, ficek już chyba na kiedronia nie mieszka bo sie wybudował, w gc często zdarzają się takie artykuły które nikomu niczego nie dają poza zażenowaniem i zdziwieniem

z ukosa: promocja czego?

A może tak wyremontować tą ulicę bo wstyd dla Cieszyna jak tam ktoś pójdzie zobaczyć słynną ulice hahahahahahahahahaha Biedna władza Cieszyna zaś niema pieniędzy .
Ps nasz Burmistrz nadal tam mieszka Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama