, piątek 23 luty 2024
Renata Putzlacher-Buchtova nagrodzona za przekład
Autorka opowiadań, tłumaczka, publicystka, autorka tekstów piosenek, adaptacji i sztuk teatralnych wyróżnienie otrzymała w kategorii poezja, za przekład książki "Naoczny świadek. Dziennik z 1949 roku" Jirziego Kolarza.  fot: Agnieszka KaczmarczykDodaj do Facebook

Renata Putzlacher-Buchtova nagrodzona za przekład

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Jedno z najważniejszych pism literackich "Literatura na Świecie”, przyznało nagrody translatorskie za rok 2012. Wśród laureatów znalazła się związana ze Śląskiem Cieszyńskim Renata Putzlacher-Buchtova. - To wielka radość i satysfakcja, że tak zacne jury zauważyło i doceniło mój trud - przyznała naszemu portalowi.

Autorka opowiadań, tłumaczka, publicystka, autorka tekstów piosenek, adaptacji i sztuk teatralnych wyróżnienie otrzymała w kategorii poezja, za przekład książki "Naoczny świadek. Dziennik z 1949 roku” Jirziego Kolarza.

- Było to prawdziwe wyzwanie i nowe doświadczenie. Do tej pory tłumaczyłam przede wszystkim poezję, teksty piosenek i sztuki teatralne, natomiast "Naoczny świadek” Kolářa z 1949 roku to dziennik poetycki, literacki eksperyment, kolaż zapisków, wierszy, rozważań eseistycznych i notatek z lektur, rozbuchany pod względem treści i formy - mówi w rozmowie z portalem Putzlacher-Buchtova i dodaje, że chcąc przekazać jego przemyślenia jak najlepiej, najprawdziwiej, bez fałszu i translatorskich popisów, musiała pozostać w tle, zgodnie z myślą: "najważniejszy jest autor, mnie tu nie ma, moja rola jest tylko służebna". - Do samego końca nie byłam pewna, czy mi się udało - przyznaje.

- Ta publikacja jest pierwszym polskim wydaniem powojennego dziennika Kolářa, więc jest to przede wszystkim jego wielki powrót. A dla mnie, Polki żyjącej od urodzenia w Czechach, to wielka radość i satysfakcja, że takie zacne jury zauważyło i doceniło mój trud - mówi poetka.

Nagrodę przyznano 9 lipca. Poetkę wyróżniło jury w składzie: Piotr Sommer, Anna Górecka, Jerzy Jarniewicz, Andrzej Kopacki, Andrzej Sosnowski, Marcin Szuster, Anna Wasilewska.

Renata Putzlacher-Buchtova urodziła się w Karwinie. Ukończyła gimnazjum polskie w Czeskim Cieszynie, jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była kierownikiem literackim Sceny Polskiej teatru w Czeskim Cieszynie. Po obronie doktoratu jest wykładowczynią Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Wyróżnienia w innych kategoriach przyznano dla Krzysztofa Bartnickiego, Macieja Płazy, Adama Lipszyca, Tadeusza Sławka oraz krakowskiego wydawnictwa Karakter.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

No tak, Tadeusz Sławek nie jest wystarczająco nasz, żeby i o nim napisac?
A p. Renacie gratuluje.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama