, niedziela 23 czerwca 2024
Poznań docenia cieszyńskich pisarzy
Poznańską Nagrodę Literacką przyznawaną za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury otrzymał w tym roku Tadeusz Sławek, a nominację do Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla młodych twórców uzyskała Anna Cieplak. fot: archiwum UŚDodaj do Facebook

Poznań docenia cieszyńskich pisarzy

CS
Miasto Poznań i tamtejszy Uniwersytet Adama Mickiewicza doceniło cieszyńskich pisarzy. Poznańską Nagrodę Literacką przyznawaną za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury otrzymał w tym roku Tadeusz Sławek, a nominację do Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla młodych twórców uzyskała Anna Cieplak.

Jury poznańskiej literackiej Nagrody im. Adama Mickiewicza przyznało ją w tym roku Tadeuszowi Sławkowi – poecie i literaturoznawcy, angliście, tłumaczowi i świetnemu eseiście, profesorowi i byłemu rektorowi Uniwersytetu Śląskiego, stałemu współpracownikowi „Tygodnika Powszechnego”. Nagrodzono cały jego imponujący dorobek, który obejmuje zarówno dokonania naukowe, jak i twórczość artystyczną. Tadeusz Sławek jest autorem ponad dwudziestu książek wydanych w Polsce i za granicą oraz licznych innych publikacji. W ostatnich latach wydał m.in. monumentalną pracę o dziennikach amerykańskiego filozofa z XIX wieku H.D. Thoreau „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” ( Katowice 2009) oraz znakomitą monografię o Szekspirze „NICowanie świata. Zdania Szekspira” ( Katowice 2012 ). (Niestety jego książki są trudno dostępne. Nie ma ich na przykład w cieszyńskich bibliotekach.) Pisarz jest także znany z oryginalnych prezentacji swojej twórczości. Od lat współpracuje i koncertuje z kompozytorem i kontrabasistą Bogdanem Mizerskim wykonując z nim w duecie eseje na głos i kontrabas. Na początku lat 90 ub. stulecia Tadeusz Sławek był również współzałożycielem pierwszej niepublicznej szkoły społecznej w Cieszynie. Obecnie mieszka w Cisownicy.

Jury Poznańskiej Nagrody Literackiej nominowało także trzech młodych twórców do Nagrody-Stypendium im. St. Barańczaka. W trójce wyróżnionych znalazła się Anna Cieplak, autorka wydanej w zeszłym roku powieści „Ma być czysto”, animatorka kultury pracująca w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A w jakim celu mają być w bibliotekach cieszyńskich, skoro to są miejskie biblioteki, a tam przychodzą czytelnicy innej literatury niż ta tworzona przez prof. Sławka. Sławek wielki, biblioteki cieszyńskie wielkie, ludzie znajdują w nich to, czego szukają.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama