, czwartek 20 czerwca 2024
Ostatnia "Gwiazdka Cieszyńska"
Ostatni numer "Gwiazdki Cieszyńskiej" ukazał się 30 sierpnia 1939 roku. fot: Śląska Biblioteka CyfrowaDodaj do Facebook

Ostatnia "Gwiazdka Cieszyńska"

MMT
30 sierpnia 1939 roku ukazał się, jak miała pokazać przyszłość, ostatni numer "Gwiazdki Cieszyńskiej". O czym pisano dwa dni przed wybuchem II wojny światowej?

Dziennikarze wyrażali duże nadzieje w związku z umowami, które Polska podpisała z Francją i Wielką Brytanią. "Rozpoczynając ogień na naszej zachodniej granicy momentalnie usłyszałaby Trzecia Rzesza muzykę francuskich armat nad Renem i warkot samolotów angielskich czy potężnej floty Wielkiej Brytanii na swoich wybrzeżach". Historia miała pokazać, że ani Francuzi, ani Brytyjczycy nie mieli zamiaru pomagać Polsce.

Z wiadomości lokalnych pisano o prowokacji Niemców, którzy podłożyli w Cieszynie ładunki wybuchowe pod pomnik Schillera, pomnik poległych w wojnie światowej, drukarnię Prochaski oraz drukarnię Kutzera. "Dochodzenia policyjne ustaliły, że maczali palce w tej robocie cieszyńscy swastykarze, którzy dokonując zamachu na obiekty niemieckie, chcieli skierować podejrzenie na Polaków" - informowała gazeta.

Krytykowano repertuar kin na Śląsku Cieszyńskim. "Kina winny dawać filmy zdrowe i patriotyczne! Czytelnicy naszego pisma proszą, za naszym pośrednictwem, by kina wobec napiętej sytuacji i potrzeby wzmocnienia pogotowia moralnego wstrzymały się od wyświetlania głupawych czy drażniących erotycznie filmów" - apelowała "Gwiazdka Cieszyńska".

W "Gwiazdce Cieszyńskiej" znalazła się również zapowiedź planowanych na 3 września 1939 roku dożynek. "O ile zatem świecić nam będzie nadal słońce pokoju, dożynki odbędą się, zciągając tłumy Ślązaków z dalszych i bliższych okolic" - pisała gazeta. Słońce pokoju zgasło jednak dwa dni wcześniej. 1 września 1939 roku Niemcy zajęli Cieszyn, 2 września Skoczów, a 3 września Bielsko. Zaczynał się jeden z najczarniejszych okresów w dziejach Śląska Cieszyńskiego.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe dlaczego nikt po wojnie nie wpadł na kontynuowanie tej pięknej tradycji wydawania Gwiazdki Cieszyńskiej? Przydałoby się wspólne pismo dla powiatu cieszyńskiego i bielskiego....

Swego czasu w Zamku Cieszyn miała miejsce wystawa prezentująca pokój w cieszyńskiej kamienicy dzień przed wybuchem wojny. Zdaje się przedruk tego właśnie numeru był do nabycia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama