, sobota 2 grudnia 2023
Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury za rok 2019 zostały wręczone
Wręczenia nagród w formie statuetek i dyplomów dokonali, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Stanisława Kubicius.  fot: FJDDodaj do Facebook

Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury za rok 2019 zostały wręczone

Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury za rok 2019 zostały wręczone


Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury za rok 2019 zostały wręczone


Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury za rok 2019 zostały wręczone


Nagrody Powiatu w Dziedzinie Kultury za rok 2019 zostały wręczone

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 listopada w Sali Rzymskiej Muzeum Śląskiego w Cieszynie. Nagrody powyższe sygnowane były jak co roku imieniem ks. Leopolda Jana Szersznika i obejmowały trzy kategorie.

Wręczenia nagród w formie statuetek i dyplomów dokonali, Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek oraz Przewodniczący Rady Powiatu Stanisława Kubicius. Nagrodzonym wręczone zostały także bukiety kwiatów oraz nagrody pieniężne.

Nagrody w Dziedzinie Kultury ks. Leopolda Jana Szersznika za rok 2019 otrzymali:

 • Jan Bojko - w kategorii twórczości artystycznej - jako jeden z najbardziej cenionych rzeźbiarzy Beskidu Śląskiego, wielokrotnie już nagradzany za całokształt twórczości. W 2009 roku otrzymał nagrodę im Oskara Kolberga w dziedzinie twórczości ludowej, a w roku 2014 otrzymał Nagrodę Rady Gminy Istebna za zasługi dla kultury. Srebrną Cieszyniankę za tą sama działalność otrzymał w roku 2018. Rzeźby Jana Bojki znajdują się w muzeach, różnych galeriach, a także zdobią kościoły i prywatne domy.
 • Amatorski Klub Filmowy z Chybia "Klaps" - w kategorii upowszechniania kultury- jako od 50-u lat współtwórca polskiego kina, który od swojego zarania realizuje ważną misję krzewienia kultury filmowej i rozpowszechniania wiedzy o filmie i fotografii. Filmy "Klapsa" zdobyły już do tej pory ponad 70 nagród i wyróżnień. Były także obecne trzykrotnie na konkursach filmów offowych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
 • Jolanta Dygoś - w kategorii upowszechniania kultury - jako organizatorka Przeglądu Filmowego Kina na Granicy i działa w Stowarzyszeniu "Kultura na Granicy", którego jest prezesem i dyrektorem festiwalu. Poprzez swoją działalność Jolanta Dygoś przyczynia się do przełamywania stereotypów i uprzedzeń dzielących Polaków, Czechów i Słowaków. Ta jej działalność transgraniczna przyczynia się także do popularyzacji kultury Śląska Cieszyńskiego w całej Polsce i Europie
 • Andrzej Niedoba - w kategorii ochrony kultury - jako reporter, polski dramaturg, autor sztuk teatralnych, oraz autor słów hymnu górali beskidzkich. Był także redaktorem Naczelnym Głosu Ziemi Cieszyńskiej, a swoje teksty publikował w bardzo wielu dziennikach i tygodnikach. Jest także laureatem wielu konkursów na reportaże i autorem wielu książek i reportaży poświęconych bohaterom swojej "Małej Ojczyzny". Andrzej Niedoba może się także poszczycić wystawianiem swoich sztuk w teatrze telewizji z udziałem wybitnych polskich aktorów.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama