, poniedziałek 20 maja 2024
Nagrody Ondraszka zostały przyznane, już po raz dwunasty
Maciesz Szkolna i Bank Spółdzielczy od ponad stu lat działają na rzecz społeczności w obszarze Śląska Cieszyńskiego. fot: BŚ



Dodaj do Facebook

Nagrody Ondraszka zostały przyznane, już po raz dwunasty

Nagrody Ondraszka zostały przyznane, już po raz dwunasty

Obie nagrodzone instytucje otrzymały także ondraszkową laskę z wizerunkiem zbójnika wyrzeźbioną przez Tomasza Rzeźniczka. fot. BŚ

Macierz Szkolna w Republice Czeskiej oraz Bank Spółdzielczy w Cieszynie zostali wyróżnieni nagrodami Ondraszka, cieszyńskiego zbójnika, przyznawanymi przez Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Już po raz XII, ale tym razem w murach cieszyńskiej Cafe Muzeum, odbyło się uroczyste wręczenie nagród Ondraszka. Przyznawanych przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej w celu uhonorowania wkładu osób lub zespołów w krzewieniu kultury regionu, propagowania tradycji i stroju regionalnego oraz za działalność na rzecz lokalnej społeczności. Nagrody przyznawane są od 2006, a wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Renata Putzlacher, Izabela Konderla, Jiři Cienciala, Antoni Kratki, Mariusz Wałach, Andřej Feber oraz Andrzej Kondziołka.

W tym roku nagrodzona została Macierz Szkolna w Republice Czeskiej, która otrzymała kabotek stroju cieszyńskiego. Bruclik z kolei przyznany został dla Banku Spółdzielczego w Cieszynie. Obie nagrodzone instytucje otrzymały także ondraszkową laskę z wizerunkiem zbójnika wyrzeźbioną przez Tomasza Rzeźniczka z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

- Obie instytucje od ponad stu lat działają na rzecz społeczności w obszarze Śląska Cieszyńskiego. Macierz Szkolna w Republice Czeskiej będąca kontynuatorką Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego dba z dużym poświęceniem, poprzez swoich członków społeczników, o utrzymanie szkolnictwa polskiego i kultury polskiej w placówkach oświatowych w obszarze Republiki Czeskiej. Zaś Bank Spółdzielczy w Cieszynie, którego historyczne początki wywodzą się z Polskiego Towarzystwa Zaliczkowego nie wyrzekając się tradycji pomagał i nadal wspiera liczne organizacje społeczne. Obie instytucje są historycznie ze sobą głęboko powiązane, od samego początku swojego istnienia, kiedy to na terenie Księstwa Cieszyńskiego budziła się polska świadomość narodowa. Zasługi tych instytucji zawdzięczamy głownie ludziom, którzy je tworzyli w przeszłości, jak i obecnie je współtworzą - uzasadniło swój wybór Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Ondraszek słynął z niepospolitej odwagi, nie ulegał przeciwnościom, uznawany był za obrońcę biednych i uciśnionych, wyrównującym ludzkie krzywdy. Nagroda jego imienia przyznawana jest za zasługi za działalność na rzecz kontynuowania i propagowania tradycji polskiej. - Chciałbym podziękować wszystkim członkom Macierzy, którzy pracują w kołach przy każdym polskim przedszkolu i przy każdej polskiej szkole na Zaolziu. Trudno zliczyć ile festynów, bali, przeglądów, festiwali i zawodów sportowych wspólnie z dyrekcjami szkół i nauczycielami potrafią nasi członkowie zorganizować. Dzięki ich pracy i zaangażowaniu mogę dzisiaj tutaj stać i przyjąć to zaszczytne wyróżnienie. To bardzo cieszy i bardzo grzeje na sercu, ale również rozpowszechnia wiedzę o naszej działalności po obu stronach Olzy - powiedział Andrzej Russ, prezes Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej.

Uroczystość wręczenia nagród rozpoczęte wspólnym odśpiewaniem hymnu Ziemi Cieszyńskiej "Płyniesz Olzo", a zakończono utworami "Ojcowskim domem" i "Szumi Jawor".

W części artystycznej Wieczoru Ondraszkowego wystąpił zespól Lipki i Noemi Bocek.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

kabotek nie kapotek. błąd autorki czy edytora tekstu, wypada poprawić

Faktycznie błąd wkradł się do tekstu. Literówka została już poprawiona.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama