, czwartek 20 czerwca 2024
Mniej oglądać się na statystyki i zamazane tablice
Ksiądz Kokotek (pierwszy od lewej) podczas spotkania w cieszyńskiej Książnicy. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Mniej oglądać się na statystyki i zamazane tablice

MMT
W piątek, 20 stycznia, w Książnicy Cieszyńskiej odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Zaolzie teraz". Gościem był ksiądz Bogusław Kokotek, ewangelicki duchowny i działacz społeczny. Najwięcej uwagi poświęcono ciekawej biografii bohatera spotkania, do którego życia - jak podkreślał - scenariusz napisał Bóg. Nie zabrakło też dyskusji na temat wyników ostatniego spisu narodowościowego na Zaolziu.

Jak zwrócił uwagę na początku spotkania Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, ksiądz Bogusław Kokotek jest przedstawicielem podwójnej mniejszości: pod względem narodowym (jako Polak na Zaolziu) i pod względem wyznaniowym (jako ewangelik). Polskość i ewangelicyzm to były dwa słowa klucze rozmowy, którą prowadził Krzysztof Marciniuk, dziennikarz od wielu lat związany z "Głosem Ziemi Cieszyńskiej".

Przede wszystkim spotkanie było okazją do poznania drogi życiowej osoby odgrywającej sporą rolę w życiu polskiej społeczności na Zaolziu. Bogusław Kokotek początkowo chciał zostać aktorem, później nauczycielem, jednak mimo bardzo dobrych wyników egzaminu wstępnego nie został przyjęty na Instytut Pedagogiczny Uniwersytetu Ostrawskiego. W 1968 roku zdecydował się rozpocząć studia teologiczne w Bratysławie. - Scenariusz mojego życia, jak i każdego z nas, pisze Bóg - powtarzał nieraz w czasie piątkowego spotkania.

Rozpoczął też drugie studia, w bratysławskim konserwatorium, ale w czasach normalizacji po praskiej wiośnie został wydalony – oficjalny powód brzmiał, że nie wolno studiować jednocześnie na dwóch uczelniach. Po ukończeniu studiów został powołany do wojska. - Miałem szczęścia i była to Łaska Boża, że dostałem się do lotnictwa - mówił ksiądz Kokotek. W tym czasie, grając na fortepianie, zajął II miejsce w Ogólnokrajowym Konkursie Twórczości Kulturalnej w Wojsku. Opowiadał, że jeden z czechosłowackich generałów wyraził przekonanie, że laureat jest członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej. Dosłownie zbladł, gdy usłyszał: - To je farař.

Po służbie wojskowej mógł oddać się tej właściwej służbie. Został ordynowany w Trzyńcu, był wikarym w Nawsiu, później pracował w Ligotce Kameralnej. Tam władze oskarżyły go o "działalność nacjonalistyczną" i zesłany do Trzanowic. Następnie trafił do parafii w Czeskim Cieszynie na Niwach, gdzie był pastorem przez niemal dwadzieścia lat.

Ksiądz Kokotek jest też człowiekiem mediów. Prowadzi m.in. "Cieszyński Magazyn Chrześcijański" w lokalnej telewizji w Trzyńcu. Mówił o początkach swojej radiowej kariery, kiedy przyjechał do ostrawskiego radia na próbne nagranie. Pomylono go z aktorem Bogdanem Kokotkiem i dano do przeczytania po polsku i czesku reklamę jakieś grupy big-bitowej. - Zachałturzył tu ksiądz na całego i odebrał całe honorarium - żartowały polskie dziennikarki związane z ostrawską rozgłośnią, kiedy pomyłka wyszła na jaw.

Trudno w czasie piątkowego spotkania było nie poruszyć kwestii wyników ostatniego spisu narodowościowego na Zaolziu. Józef Swakoń zwracał uwagę, że Polacy na Zaolziu, w przeciwieństwie do tych, którzy pozostali za wschodnią granicą, żyją w państwie, które jest jednak ekonomicznie silniejsze od Polski. - Tam była Polska, tam będzie Polska - przekonywał ewangelicki ksiądz podpułkownik Zbigniew Kowalczyk, przywołując między innymi obraz nabożeństw, które odbywają się w drewnianym katolickim kościele w Gutach.

Również ksiądz Kokotek był optymistą w sprawie losów Polaków na Zaolziu. - Mniej oglądać się na statystyki i zamazane tablice, a więcej do serca i duszy polskiego Zaolziaka, który pozostanie Polakiem - mówił.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama