, poniedziałek 15 lipca 2024
Ks. bp Paweł Anweiler z odznaczeniem od prezydenta
Ks. bp Paweł Anweiler znalazł się w gronie tegorocznych laureatów Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia fot: luteranie.plDodaj do Facebook

Ks. bp Paweł Anweiler z odznaczeniem od prezydenta

JM
Ks. bp Paweł Anweiler, biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, otrzymał przyznawany przez prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta". To jedno z trzech wyróżnień jakie otrzymał w ciągu ostatnich dni - poinformowało Centrum Informacyjne Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce.

Uroczystość przyznania odznaczenia odbyła się 18 grudnia w Warszawie. Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta jest drugim najwyższym polskim, państwowym odznaczeniem cywilnym (po Orderze Orła Białego), nadawanym za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Dzień wcześniej, ks. bp Paweł Anweiler znalazł się w gronie tegorocznych laureatów Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia, która przyznawana jest przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana". Biskup otrzymał statuetkę za zaangażowanie społeczne i otwartość na drugiego człowieka.

Ks. prof. Józef Budniak, który z tej okazji wygłosił laudację, mówił: "Luterański Biskup Cieszyński Paweł Anweiler w powszechnie wyrażanych opiniach, choćby w licznych laudacjach z okazji przyznawanych mu w Polsce medali, wyróżnień i nagród, określany jest jako człowiek światłego umysłu, uporczywie wytrwały w poszukiwaniu prawdy, powszechnie szanowany. Znany i ceniony ze swego prawego charakteru, obdarzony wielkim poczuciem sprawiedliwości, otwartości na drugiego człowieka. Sumienny w wykonywaniu zadań i powierzonych obowiązków. Postrzegany jest jako biskup, który posługę swego urzędu wpisał w promowanie wiary i kultury."

W ramach obchodów 20-lecia Stowarzyszenia Wspólnota Polska, został natomiast uhonorowany Złotym Medalem Stowarzyszenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama