, sobota 25 maja 2024
Kolejne zasłużone dla miasta kobiety wzbogaciły Uliczkę cieszyńskich kobiet
Inauguracja projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych "Uliczka cieszyńskich kobiet" zapoczątkowana została 19 września 2010 roku. fot: BŚDodaj do Facebook

Kolejne zasłużone dla miasta kobiety wzbogaciły Uliczkę cieszyńskich kobiet

Kolejne zasłużone dla miasta kobiety wzbogaciły Uliczkę cieszyńskich kobiet

Lampy/pomniki przybrały kształty sześcianów święcących w mroku. fot. BŚ


Kolejne zasłużone dla miasta kobiety wzbogaciły Uliczkę cieszyńskich kobiet

- Ten pomnik, swoisty hołd złożony kobietom Ziemi Cieszyńskiej - dodała Aleksandra Trybuś, posłanka. fot. BŚ

Uliczka cieszyńskich kobiet upamiętnia kobiety, które w niezwykły sposób wpływały na realia miasta. Emilia Kołder, Ewa Milerska, Helena Molak i Agnieszka Pilchowa to tylko cztery z dziewięciu zasłużonych dla Cieszyna kobiet, dla których w niedzielne popołudnie na Wzgórzu Zamkowym odsłonięto kolejne lampy/pomniki.

- Kobieca działalność, która objawia się w głębokim zaangażowaniu w sprawy obywatelskie, w kreowaniu siebie oraz czynnym uczestniczeniu w życiu zawodowym, społecznym i gospodarczym jest atutem pozwalającym osiągnąć i budować nie tylko własny sukces. Każda zachęta i przykład skierowane do kobiet, by podejmowały wyzwania są bardzo cenne. Uhonorowanie kobiet, które zasłużyły się dla Śląska Cieszyńskiego jest nie tylko okazją do przypomnienia ich zasług, ale też powodem do dumy, że Ziemia Cieszyńska wydała tak wspaniałe córki - usłyszeli uczestnicy Niedzieli Kobiet w liście od Anny Komorowskiej.

Inauguracja projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych "Uliczka cieszyńskich kobiet" zapoczątkowana została 19 września 2010 roku. Wtedy to Uliczka zyskała siedem lamp/pomników, a ich pomysłodawczynie myślały już o kolejnych nazwiskach zasłużonych dla miasta kobiet. W niecałe trzy lata później, 21 kwietnia, udało się odsłonić drugą część tejże Uliczki. - Myślę, że to fantastyczny pomysł, by spotykać się na Uliczce, by w tym miejscu pamiętać o dzielnych i fantastycznych kobietach. Część z nas zapewne znała te panie, dla wielu z nas były to członkinie rodzin i pewnie dla wielu z nas, gdyby nie Klub Kobiet Kreatywnych, te niezwykłe kobiety pozostałyby nieznane - mówiła Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku Cieszyn.

Lampy/pomniki przybrały kształty sześcianów święcących w mroku. - Dyktaturę sześcianu przełamują ukośne ścianki przypominające szlif - można pokusić się o skojarzenia ze szlachetnymi kamieniami, kryształami, które z kobietami cieszyńskimi łączy wyjątkowość. Sześciany dobrze komponują się z otoczeniem: zgeometryzowanymi, czerwonymi ławkami oraz zamkowymi murami - mówiły o swoim projekcie Sabina Knapczyk i Ola Satława, projektantki Uliczki z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa. - Lampy zostały ufundowane przez rodziny kobiet i darczyńców. To oni, poza zasłużonymi paniami są najważniejsi w dzisiejszym dniu. Taka Uliczka, jedyna w Polsce przypomina dorobek kobiet, który wpisał się w historię Polski i całego narodu. Wszystkie te panie łączyła miłość do skrawka ziemi, który znalazł się w obrębie dwóch państw - powiedziała Władysława Magiera, współinicjatorka projektu.

Bohaterki, które wzbogaciły Uliczkę cieszyński kobiet to: Emilia Kołder, Ewa Milerska, Helena Molak, Agnieszka Pilchowa, Anna Rucka, Władysława Sikora, Anna Szalbot (Rachela), matka Helena Tichy, Zofia Leitner i Józefina Białkowa. - Ten pomnik, swoisty hołd złożony kobietom Ziemi Cieszyńskiej. Wszystko co łączy te panie to wiara w wartości, zaangażowanie i determinacja w dążeniu i zdobywaniu idei. Myślę, że swoją działalnością spowodowały, że Ziemia Cieszyńska jest jeszcze piękniejsza - dodała Aleksandra Trybuś, posłanka.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Hehee....niezły happening z tą uliczką kobiet ;):):):)

Przydałoby się choć jedno zdanie o każdej z bohaterek, które wzbogaciły Uliczkę cieszyński kobiet, dlaczego były takie dzielne i fantastyczne. Przyznaję się do swej ignorancji - nic o nich nie wiem. Mam przeświadczenie, że w swej niewiedzy nie jestem osamotniony.
Tak jakoś z artykułu wygląda, że ważniejsze od bohaterek były same uroczystości i ich inicjatorki.

Polecam wideo z uroczystości:http://www.youtube.com/watch?v=PW98BPU6nQc&feature=youtu.be

Polecam relację wideo z uroczystości: http://www.youtube.com/watch?v=PW98BPU6nQc&feature=youtu.be

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama