, wtorek 5 marca 2024
Jedno pytanie do...Katarzyny Jas
Katarzyna Jas fot: arch. GCDodaj do Facebook

Jedno pytanie do...Katarzyny Jas

Jednym z najbardziej dokuczliwych problemów współczesnej Europy jest problem "starzejących się miast". Co może zrobić samorząd by zatrzymać młodych ludzi w mieście (w Cieszynie)?

Odpowiadając na to pytanie należałoby zapytać samych zainteresowanych, czyli osoby młode, dlaczego opuszczają Cieszyn. Starzenie się społeczeństwa i odpływ ludności to problem nie tylko Cieszyna, ale również wielu innych polskich miast, które pustoszeją. Powodów tego zjawiska upatrywać możemy w procesach demograficznych. Jest to efekt wydłużenia ludzkiego życia, niskiego przyrostu naturalnego i migracji ludzi młodych. Społeczne, gospodarcze i ekonomiczne skutki tych poważnych zmian demograficznych mają znaczące konsekwencje dla rozwoju polskich miast. Z jednej strony miasto powinno być kolebką biznesu i rozwoju gospodarczego, z drugiej strony powinno być miastem zapewniającym wszystkim swoim mieszkańcom wysoką jakość życia.

Inicjatywy podejmowane przez cieszyński samorząd w obszarze kultury (m.in. organizowane festiwale filmowe, teatralne, muzyczne) sprawiają, że miasto staje się atrakcyjne zarówno dla cieszyńskiej, jak i przyjeżdżającej na te wydarzenia młodzieży. Poprzez wspieranie takich inicjatyw Cieszyn promuje się, a jednocześnie stwarza przestrzeń rozwoju w dziedzinie kultury, co nie tylko zatrzymuje młodych ludzi, ale także przyciąga młodzież z innych miejscowości.

Problem starzenia się miast można rozwiązywać nie tylko przez zatrzymywanie młodych ludzi, bo ich wyjazdy (chociażby na studia) są nieuniknione, ale również przez przyciąganie tej grupy osób z innych miejscowości oraz tworzenie warunków zachęcających młodzież do powrotu w rodzinne strony.

Dla młodych ludzi istotne w stwarzaniu korzystnych warunków rozwoju są potrzeby bytowe jak mieszkanie, możliwość założenia rodziny czy rozwój zawodowy. Aby młodzi ludzie chcieli wracać do Cieszyna, potrzebne są miejsca pracy i płace umożliwiające zaspokojenie potrzeb bytowych. Samorząd powinien wspierać tworzenie miejsc pracy, w których warunki zatrudnienia będą adekwatne do kwalifikacji. Ważne jest także uświadomienie młodym ludziom, że Cieszyn jako miasto przygraniczne jest atrakcyjnym miejscem do podjęcia pracy zawodowej.

Być może cykl warsztatów prowadzonych przez specjalistów dzielących się swoim doświadczeniem oraz sukcesami zawodowymi zmotywowałby cieszyńską młodzież do powiązania życiowych wyborów z rodzinnym miastem.

Starzenie się społeczeństwa można również postrzegać jako szansę na rozwój. Proces ten daje możliwość tworzenia miejsc pracy w publicznych i prywatnych instytucjach wspierających osoby starsze. Widząc rozwijający się sektor usług adresowanych do seniorów, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oferuje pedagogikę społeczną z geragogiką (pedagogikę osób starszych). To studia dla ludzi odważnych, kreatywnych i chcących działać na rzecz osób starszych. Studia te uwrażliwiają na potrzeby seniorów, uczą przezwyciężania konfliktów międzypokoleniowych, nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz współpracy z osobami starszymi w miejscu zamieszkania, ale też w placówkach opiekuńczych. Należałoby jednak zaproponować atrakcyjne oferty pracy z osobami starszymi, które dadzą szansę młodym ludziom na podjęcie zatrudnienia w placówkach naszego miasta, a nie jak to bywa aktualnie, poza granicami kraju.

Seniorzy w Cieszynie stanowią aktywną grupę, udzielają się nie tylko 
w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale również w klubach, czy powołanej w Cieszynie Radzie Seniorów. Osoby starsze dysponują dużą wiedzą, zdobywanym latami doświadczeniem, kompetencjami społecznymi i umiejętnościami, które mogą stanowić dla młodszych pokoleń skarbnicę wiedzy.

Widzę szansę we współpracy międzygeneracyjnej, gdzie osoby starsze mogą być mentorami dla młodzieży. Pozostaje jednak ważna kwestia zmiany stereotypów i postaw ageizmu funkcjonujących często w opinii młodszych pokoleń na temat osób starszych. Należałoby uświadomić młodym ludziom, że wizerunek seniora-emeryta, spędzającego większość swojego wolnego czasu w domowym zaciszu przeszedł do lamusa. Dzisiaj seniorzy chcą kontynuować naukę, rozwijać swoje pasje, zainteresowania, podróżować 
i spotykać ciekawych ludzi. Interesującym pomysłem byłoby stworzenie międzypokoleniowej organizacji, w której zarówno młodzież, jak i seniorzy wspólnie działaliby na rzecz lokalnej społeczności.

Uważam, że nie istnieją uniwersalne rozwiązania, które cieszyński samorząd mógłby wykorzystać w celu zatrzymania młodych ludzi w mieście jednak zaproponowane sugestie mogą stać się inspiracją do kontynuowania tematu w szerszym gronie. Istotne jest współdziałanie władz samorządowych na linii powiat-miasto. Potrzebne są spotkania dyrektorów szkół, władz samorządowych, władz uczelni wyższych, pracodawców oraz młodych mieszkańców Cieszyna, które być może zaowocują stworzeniem cieszyńskiej strategii dla młodzieży uwzględniającej jej potrzeby.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama