, środa 3 lipca 2024
Goleszów: Historia więźniów uratowanych przez Schindlera
Dokument opisuje relacje między miejscową ludnością a więźniami, która czasami w bardzo pomysłowe sposoby przemycała żywność do obozu, a także inne sposoby przetrwania, próby ucieczek i nieludzką, ciężką pracę w kamieniołomach. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Goleszów: Historia więźniów uratowanych przez Schindlera

Dramatyczną historię więźniów osadzonych w podobozie KL Auschwitz w Goleszowie i uratowanych przez Oskara Schindlera przedstawiają najnowsza publikacja i film dokumentalny przygotowane przez Pawła Stanieczka i Gustawa Szepke.

"Dopisani do Listy Schindlera” to film dokumentalny o Kommando Golleschau, jednym z kilkudziesięciu podobozów KL Auschwitz III, który został założony w lipcu 1942 roku na terenie Fabryki Cementu w Goleszowie. To też niezwykła historia więźniów uratowanych przez Emilię i Oskara Schindlerów.

Dokument opisuje relacje między miejscową ludnością a więźniami, która czasami w bardzo pomysłowe sposoby przemycała żywność do obozu, a także inne sposoby przetrwania, próby ucieczek i nieludzką, ciężką pracę w kamieniołomach. Historia prezentuje także okoliczności tzw. Marszów Śmierci, czyli masowego przetransportowywania więźniów do innych obozów pracy w 1945 roku, podczas których wielu z nich zmarło z głodu czy skrajnego wymęczenia.

„Do najtragiczniejszych wydarzeń związanych z likwidacją goleszowskiej filii KL Auschwitz-Birkenau należy historia wagonu towarowego z więźniami, wysłanego 21 stycznia 1945 roku z Goleszowa, prawdę mówiąc donikąd. Dzieje tego wagonu opisuje, między innymi Thomas Keneally w książce "Lista Schindlera". W wagonie było około stu osób. (…) Po dziesięciu dniach tułaczki, bez jedzenia i picia przetoczono go do Brinnitz (obecnie Brněnec). Zanim jednak wagon znalazł się na bocznicy niedaleko fabryki Schindlera, miejscowi faszystowscy zarządcy chcieli pozbyć się transportu. (…) Schindler z typowym dla siebie uporem nie dał za wygraną. (…) Tym razem dogadał się z komendantem SS, że wciągnie wszystkich do księgi rachunkowej. (…) To był początek walki o Goleszowian”. W ten sposób autorzy "Dopisanych do Listy Schindlera” opisali początek historii więźniów z Goleszowa uratowanych przez Oskara Schindlera i jego żonę Emilię.

Autorami publikacji są Gustaw Szepke - reżyser, muzyk, producent muzyki i teledysków oraz Paweł Stanieczek - świadek funkcjonowania podobozu KL Auschwitz w cementowni w Goleszowie, pedagog, który prowadzi Izbę Oświęcimską, utworzoną w 2006 roku w podziemiach Gminnego Ośrodka Kultury w Goleszowie. W izbie została zebrana dokumentacja działania w tej gminie podobozu KL Auschwitz-Birkenau w latach 1942-1945, m.in.: imienne wykazy więźniów, pisma kierowane do obozu macierzystego z prośbą o zwiększanie stawek żywieniowych (niestety bez odpowiedzi), protokoły zastrzelonych więźniów, listy do rodzin oraz inne dokumenty. Zostały też zebrane oryginalne przedmioty i meble z więzienia, a także oryginalne odzienie więźniów.

Wydawcą publikacji i filmu jest Eurofonia Gustaw Szepke z Goleszowa. Reżyserem dokumentu jest Gustaw Szepke.

Promocja dokumentu "Dopisani do Listy Schindlera” w Goleszowie będzie miała miejsce już jutro, 25 stycznia o godz. 17.00 w Etno-Chacie "Topolej”. Z kolei 2 lutego o godz. 17.00 promocja będzie miała miejsce w Cieszynie, w Domu Narodowym. Na oba wydarzenia wstęp jest wolny.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama