, poniedziałek 15 lipca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Moc ludzi mo gymby krziwe jak sie im cosi nie podarzi
Gymbe krziwóm fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Moc ludzi mo gymby krziwe jak sie im cosi nie podarzi

FJD
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Moc ludzi mo gymby krziwe jak sie im cosi nie podarzi

...for you przełozyć na nasze...


CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Moc ludzi mo gymby krziwe jak sie im cosi nie podarzi

...dwie gablotki...

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim niech sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym.

Gymbe krziwóm

Łostatnio żech kapke ponarzykoł na ty łokróngłe jednaki jabka na Starym Targu i dzisio prziszeł czas, coby przizdrzić sie tymu młodymu chłopu na wielki fotce za auslagóm. Jakómsi mo tóm minem niewyraźnóm, bo isto chybiło mu pinindzy, coby wrócić spadki kiejsi pojczane pinióndze. Jakby poradzioł wylyź s tej auzlagi i stanóć wedla na tretuarze to by dziepro mioł gymbe krziwóm, jakby uwidzioł tóm łodrzitóm ściane na kierej wsi jego wielko fota. Dłógi roki ta ściana uż je łodrzito i ni ma takigo, coby jóm na nowo łopucowoł. Isto całymi tydniami i rokami żodyn tam ś nich sie na to sie nie dziwo, bo isto urzyndniki dziynnie przichodzóm do roboty na łostatnióm chwilem i szybrzikujóm za kluczami po kapsach. Jak zaś po robocie idóm ku chałupie to uż ganc majóm co inkszego w czepaniach i dzwignóć łoczy do wyrchu żodnymu sie uż nie chce. Po “kursie” jynzyka angielskigo jaki sie mi trefił łóńskigo roku na Głymboki, to przełożyć na nasze “for you” ni ma ciynżko, bo łóno znaczy “dla ciebie” i każdy zaroz wiy, że to co tam majóm w postrzóndku je yno dlo niego. Je to fajno chytka dlo tych co nie poradzóm se wszymnóć, że to przeca je dlo każdego i niczym przidzie s tym do porzónku to uż je w postrzodku i przeciepuje rozmajte obliczki na wieszokach. Na ścianie wiszóm też tam dwie gablotki w kierych wubec nic ni ma, bo isto óne sóm za lekućko prziszrubowane do ściany i coby to ukraś, żodyn by ni mioł s tym ostudy.Tego, czymu łóni do tych gablotek nie dali chocioż jakichsi modernych fotek s oblyczkóm tego nie wiym, ale sie mi zdo, że świyci tam cały dziyń słóńce i wartko ty fotki zrobiły by sie fijołkowe.

Mini słownik:
kapke-trochę,
jednaki-jednakowe,
przizdrzić-przyjrzeć,
czepań-głowa,
auslaga-wystawa,
spadki- z powrotem,
pojczane-pożyczone,
łodrzite-obdarte,
łopucowoł-otynkował,
szybrzikować-myszkować,
wszymnóć-pojąć

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama