, wtorek 23 kwietnia 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio grać ludzióm idzie byle kaj
Podziwejcie sie ludzie jako to dzisio lekuśko idzie cosi inszym ludzióm zagrać. Styknie postawić kansi taki maluśki szrank s klawiaturóm i nic wiyncyj nie trzeja do granio. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio grać ludzióm idzie byle kaj

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Na hóślach

Podziwejcie sie ludzie jako to dzisio lekuśko idzie cosi inszym ludzióm zagrać. Styknie postawić kansi taki maluśki szrank s klawiaturóm i nic wiyncyj nie trzeja do granio. Nie trzeja ani mieć blisko sztrómu, bo idzie ze sebóm przismyczyć byle jaki akumulator i taki szrank bydzie sóm groł. Nikierzi eszcze ku tymu poradzóm cosi aji pośpiywać i jak człowiek zawrze łoczy to słyszy caluśkóm łorkiestre. Kiejsi, to żodyn na polu nie groł, bo nie było na to placu, chociożby skyrs tego, że trzeja było dycki ku tymu graniu napytać porem muzykantów. Jedyn groł na trómpecie drugi na hóślach, trzeci pinkoł na fusharmóniji a eszcze inszy klepoł do kupy dwóma zieleźnymi talyrzami, abo bymbnił na jakichsi garcach. A przi tym trzeja było ganc wedla nich stoć, coby słyszeć jak pieknie grajóm i śpiywajóm. Dzisio wszecko idzie po drótach i każdy jednako słyszy kaj se yno stanie, bo głośnik mo dycki przed, abo za sebóm. Skyrs tego idzie dzisio uwidzieć moc rozmajtych grajków, kierzi siedzóm na cestach i słyszeć ich uż s daleka. Rozmajci młodziocy grajóm kaj yno popadnie i eszcze dycki na tym porem groszy se utarżóm. Zeszły tydziyń szło uwidzieć takóm szykownóm dziełuszke s chłapcym, kierzi grali ludzióm przed tyjaterym. Nie wiym yno skyrs czymu se dali taki dziwoki miano-“CHŁODNO”– bo przeca jak sie kómusi gro muzykem, to raczyj je wszeckim cieplij. A eszcze jak wedla takich grajków je kapkem placu do tańcowanio, to naprowdem idzie sie dobrze zagrzoć. Taki mómy dzisio czasy, że poradzi śpiywać aji tyn, co nimo żodnego głosu, bo zesilić to co buczy pod nosym idzie tak fest, że żodyn sie ani nie skapuje jaki mo naprowdem tyn głos.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

podziwejcie sie - popatrzcie się, kansi - gdzieś, szrank - komoda, sztróm - prąd, przismyczyć - przyciągnąć, poradzóm - potrafią, zawrze - zamknie, kiejsi - kiedyś, skyrs - z powodu, żodyn - nikt, dycki - zawsze, hóśle - skrzypce, fusharmonia - pianino na nogę, zieleźny - żelazny, wedla - obok, kaj - gdzie, skyrs - z powodu, cesta - droga, utarżyć - zarobić, tyjater - teatr, dziwoki - śmieszne, wedla - obok, kapkem - trochę, poradzi - potrafi, zesilić - wzmocnić, żodyn - nikt.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama