, sobota 2 lipca 2022
Cieszyńska O!Świetlica jak warszawska Zachęta
Statuetkę “Otwieracza” wymyślili i wykonali Kasia Sawko i Szymon Ceranka. fot: O!ŚwietlicaDodaj do Facebook

Cieszyńska O!Świetlica jak warszawska Zachęta

JM
Creative Commons Polska, organizacja działająca na rzecz otwartości i promocji otwartych modeli tworzenia i udostępniania zasobów wiedzy i kultury, przyznała nagrodę "Otwieracza'. Za swoje działania wyróżniona została Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie oraz Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galeria Sztuki w Warszawie.

Creative Commons powstała w 2001 r. jako amerykańska organizacja pozarządowa, powołana do życia z inicjatywy naukowców i intelektualistów zaangażowanych w pracę na rzecz ochrony i promocji wspólnych dóbr kultury. Jest międzynarodowym projektem oferującym darmowe rozwiązania prawne i inne narzędzia służące zarządzaniu przez twórców prawami autorskimi do swoich utworów. Dzisiaj oddziały Creative Commons są prowadzone przez instytucje partnerskie w około siedemdziesięciu krajach. Polski oddział powstał w 2005 roku. Z okazji swoich siódmych urodzin Creative Commons Polska przyznał "Otwieracze" - nagrody dla osób i instytucji, które w codziennej pracy kierują się ideami CC. Otwieraczem nagrodzona została Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galeria Sztuki, za najbardziej otwartą i promującą otwartość instytucję uznano natomiast Świetlicę Krytyki Politycznej w Cieszynie.

Wróblewska została wyróżniona za rozpoczęcie programu “Otwarta Zachęta”, w ramach którego Zachęta Narodowej Galerii Sztuki będzie stopniowo udostępniać na otwartych licencjach materiały edukacyjne Galerii oraz dzieła artystów wykonywane na zamówienie Zachęty. Świetlicę Krytyki Politycznej doceniono została za realizowane w 2011 roku projekty "Otwórz się!" i "Otwórz szkołę!" w ramach których uczniowie, nauczyciele, studenci i animatorzy kultury uczyli się wykorzystywać w praktyce otwarte zasoby i stosować licencje Creative Commons.

- Nagroda przyznana przez Creative Commons Polska jest dla nas bardzo ważna z kilku powodów. Po pierwsze od samego początku działalności Świetlicy w Cieszynie zakładałyśmy, że otwartość kultury i edukacji jest sprawą kluczową, ponieważ warunkuje równy dostęp i umożliwia rozwój społeczeństwa zdolnego do wspólnego działania. Dzięki temu kultura może się rozwijać. Otwarte licencje (creative commons) w prosty sposób pozwoliły nam praktykować współdzielenia się w sieci i poza nią - mówi Anna Cieplak ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie, która przypomina, że minęły już prawie trzy lata od pierwszego spotkania na temat Creative Commons, które Krytyka zorganizowała na Uniwersytecie Śląskim. - Od tego czasu staramy się właściwie przy każdym przedsięwzięciu skorzystać z możliwości otwartych licencji - dodaje Cieplak.

Przykładem jest między innymi wirtualna gra o współpracy i instytucjach publicznych stworzona przez dzieci z O!Świetlicy wspolgraj.pl. - Projekt z jednej strony upowszechnił aktualną wiedzę o kulturze, z drugiej zaangażował najbliższe otoczenie do refleksji nad kształtem nowoczesnej edukacji kulturalnej przy wykorzystaniu otwartych zasobów - opowiada działaczka Świetlicy Krytyki Politycznej.

Cieplak przypomina, że Świetlica upowszechnia wiedzę na temat swoich przedsięwzięć również pod postacią materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i animatorów (Inspirator O!Świetlicy
) oraz umożliwia osobom spoza Cieszyna dowiedzieć się kto mieszka, pracuje, inspiruje się ulicą Głęboką. - Gazetka stworzona przez dzieci z SP nr 1 oraz O!Świetlicę w tradycyjnej formie pewnie dotarłaby do mniejszego grona. Obecnie "GłębokaFest" czyli święto ulicy Głębokiej, które organizowałyśmy z dzieciakami i ich rodzicami jest rozpoznawalna w wielu miejscach w Polsce - dodaje.

Przyznanie nagród 'Otwieraczy” odbyło się 14 czerwca podczas imprezy z okazji 7. urodzin Creative Commons Polska. Statuetkę “Otwieracza” wymyślili i wykonali Kasia Sawko i Szymon Ceranka.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Świetlica do Zachęty ma się jak Rokfor do Oxfordu

Sami wymyślili statuetkę "Otwieracza", sami ją otrzymali i sami się reklamują.

nie pisz bzdur bo to nie jest prawdą

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama