, niedziela 19 maja 2024
Na drogach mniej ofiar śmiertelnych, ale więcej wypadków i rannych
Do końca listopada 2013 roku doszło do 1367 kolizji oraz 164 wypadków, w których 208 osoby zostały ranne, a 9 zginęło. fot: KPP CIESZYN



Dodaj do Facebook

Na drogach mniej ofiar śmiertelnych, ale więcej wypadków i rannych

JM
35-letnia kobieta i 46- letni mężczyzna zostali ciężko ranni po tym jak przechodząc przez jezdnię zostali potrąceni przez kierującą samochodem marki toyota w Ustroniu-Nierodzimiu. To już kolejny wypadek na tym samym odcinku drogi DW 941. - Mimo spadku liczby osób, które zginęły na drogach powiatu, funkcjonariusze odnotowali więcej wypadków niż w roku ubiegłym - mówi asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

W ostatnim okresie czasu policjanci wydziału ruchu drogowego odnotowali wzrost wypadków na drogach powiatu cieszyńskiego. Codziennie stróże prawa są wzywani do mniej lub bardziej groźnych zdarzeń drogowych.

Do ostatniego poważnego wypadku doszło we wtorek popołudniu na DW 941 w rejonie przejścia dla pieszych w Ustroniu-Nierodzimiu. - 45-letnia mieszkanka Ustronia kierująca toyotą potrąciła dwóch pieszych przechodzących przez jezdnię. Kierująca samochodem była trzeźwa. 35-letnia kobieta i 46- letni mężczyzna w wyniku wypadku odnieśli poważne obrażenia ciała. Zostali przewiezieni przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Ranna w głowę została również 15-letnia pasażerka toyoty - relacjonuje asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Okoliczności wypadku wyjaśniają cieszyńscy policjanci, którzy proszą wszystkie osoby mogące udzielić jakichkolwiek informacji na temat wypadku, a w szczególności informacji na temat jego przebiegu, o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie pod nr. tel. (33) 8516200, (33) 8516281 lub 997.

Przypomnijmy, że to już kolejny wypadek z udziałem pieszych w tym rejonie. W ostatni piątek został śmiertelnie potrącony 60-letni mieszkaniec Ustronia.

Mniej ofiar śmiertelnych, więcej wypadków

Do końca listopada 2012 roku na terenie naszego powiatu doszło do 1251 kolizji oraz 137 wypadków, w których 166 osób zostało rannych, a 18 zginęło. W tym roku ofiar śmiertelnych jest mniej, ale więcej jest wypadków i osób rannych. Do końca listopada 2013 roku doszło już do 1367 kolizji oraz 164 wypadków, w których 208 osoby zostały ranne, a 9 zginęło.

Policjanci apelują do pieszych i kierowców

Jakie są przyczyny wypadków? - Zdarzają się oczywiste przypadki wejścia, czy nawet wbiegnięcia pieszych na przejście tuż przed nadjeżdżającym pojazdem lub przy włączonym czerwonym świetle. W takich zdarzeniach kierowca najczęściej nie ma szans na zatrzymanie swojego pojazdu w porę. Jednak wiele wypadków powodują kierujący, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności zbliżając się do oznakowanych przejść dla pieszych, szczególnie tych bez sygnalizacji świetlnej - zauważa oficer prasowy cieszyńskiej policji.

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że częstym widokiem jest pędzący sznur samochodów nie próbujący nawet zatrzymać się, aby wpuścić tłum pieszych, który zdążył już zebrać się na chodniku. Inna sytuacja, to taka, kiedy kierowca wpuszczają pieszego na przejście podczas, gdy inny samochód omal go nie potrąca. Nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej w danym miejscu prędkości, brawura czy brak koncentracji, w połączeniu ze słabszą widocznością, może doprowadzić do tragedii. Zaparowane, czy zamarzające szyby i słabo działające wycieraczki podczas opadów, zdecydowanie potęgują zagrożenie.

O swoje bezpieczeństwo mogą zadbać również sami piesi. Założenie, nawet małych, elementów odblaskowych zdecydowanie poprawia ich widoczność w blasku reflektorów. Ma to znaczenie szczególnie w obecnej porze jesienno-zimowej, kiedy tzw. niechronieni użytkownicy ruchu drogowego muszą wyrobić sobie dodatkowo ograniczenie zaufania co do swojej "nietykalności" na "pasach", bo zbliżający się samochód, z różnych przyczyn, może się czasami nie zatrzymać...

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Była taka piękna inicjatywa: stop wariatom drogowym. Jedyna trafiająca celnie w problem. Być może określenie wariat komuś szkodziło. Może tym w najszykowniejszych brykach. Skończyło się na kilkudziesięciu nawalonych rowerzystach w kiciu. Skończyło się na pozycji przychód z mandatów w samorządowych budżetach. Jest też paru ukaranych policjantów i miejskich strażników za korupcyjkę. Dziwić może brak kar za złe oznaczenia dróg, ich stan techniczny, brak chodników i poboczy, czy też zasłanianie znaków przez przyrodę. Dodajmy jeszcze rosnące w siłę oszustwa w handlu samochodami i paliwami. Mamy komplet piekła. Teraz można powtórzyć: stop wariatom drogowym. Definicję wariata drogowego należy jednak stosować nie tylko do kierujących pojazdami. Sądzę, że grono Tych osób powinno być znaczniejsze. Może być np. od drogowców do ubezpieczycieli. Proponuję okresowe rezygnacje z mandatów i wprowadzanie nagród za wzorowe zachowania na drodze. Ktoś z pakietem takich wzorowych naklejek miałby np. prawo do zniżki ubezpieczeniowej. Może nawet zwolnienia podatkowego, np. z części VAT przy zakupie nowego wózka. Nie oszukujmy się, koszty wypadków to w dużej mierze koszty publiczne. Może Policja z równą starannością powinna traktować zarówno zgłoszenia wypadkowe, jak i zgłoszenia o złym stanie drogi, oznakowania, oświetlenia etc.etc.. Filmiki z drogowych sytuacji mogą służyć nie tylko do uśmieszków przy korzystaniu z internetu. Przy dobrych przepisach mogą służyć utrudnieniu życia posiadaczowi określonych tablic rejestracyjnych. W końcu, jesteśmy na drodze publicznej. To swoisty przywilej a nie miejsce dla chamstwa i wariatów.

Najlepiej wylać na siebie kubeł odblaskowej farby bo przejścia dla pieszych są z reguły nieoświetlone w godzinach największego ruchu pieszych.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama