, środa 24 kwietnia 2024
Prawie absolwenci przygotowani do działań animacyjnych
Akcja "Doszyj się", realizowana była na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Była to swego rodzaju lekcja rękodzieła, w której każdy mógł wziąć udział. Efekt końcowy – paczworkową pelerynę można aktualnie podziwiać jako strój różowego jelenia. fot: Marta Warlewska



Dodaj do Facebook

Prawie absolwenci przygotowani do działań animacyjnych

SM
Studenci ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku pedagogika o specjalności animacja społeczno-kulturalna z turystyką kulturalną, na przykładzie projektów realizowanych przy współpracy z instytucjami kultury z całego śląska, podsumowali pięć lat swojej edukacji. Czy czas spędzony na cieszyńskiej uczelni rozniecił w nich ogień organizatora wydarzeń kulturalnych?

- Dzisiejsza prezentacja jest podsumowaniem waszych praktycznych umiejętności zawodowych - umiejętności animacyjnych. Jednym z obowiązków uczelni jest wypuszczenie w pełni przygotowanych absolwentów na zewnątrz. Pracujemy tu głównie w zamkniętej przestrzeni naszego kampusu. Mimo to każdy z was ma już spore doświadczenie jeżeli chodzi o pracę animacyjną - czy to jako wolontariuszy, czy też jako organizator różnych imprez. Dla wielu z was pięć lat studiów było okresem, kiedy wchodziliście we współpracę z różnymi instytucjami kultury. Projekty, które dzisiaj pokazujecie, są tego dowodem. Są również zwieńczeniem pięcioletniej pracy, która mam nadzieję, przyda się w waszej codziennej pracy zawodowej - mówiła podczas prezentacji projektów Jolanta Gisman-Stoch, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Większość z zaprezentowanych dziewięciu projektów skupiała się na grupowej pracy przy planowaniu i organizacji wydarzenia realizowanego w ramach imprezy odbywającej się w Cieszynie, lub na terenie województwa śląskiego. Czasem opierała się na codziennej pracy instytucji kultury, z którą wcześniej udało się nawiązać kontakt. I tak studenci zaprezentowali swoje doświadczenia przy organizacji koncertu Dawida Podsiadło wraz z zespołem Lemon i Cheers w Bielsku-Białej; otwarciu księgarnio-kawiarni "Euro-Caffee" w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; koncertu gongów w cieszyńskiej kawiarni Cafe Muzeum; "Nocy z Andersenem" w bibliotece miejskiej w Tychach; II Rybnickim Dziecięcy Festiwalu Teatralny "Przestrzeń wyobraźni"; projekcie "Wyspiański - obserwator" realizowanym w miejskim domu kultury w Tychach; II Turnieju Szachowym organizowany w domu kultury "Olszówka" w Bielsku-Białej; akcji "Doszyj się" realizowanej na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, oraz pikniku rodzinnym szkoły podstawowej i przedszkola z polskim językiem nauczania w Stonawie.

Podczas prezentacji projektów studenci przedstawiali przebieg procesu organizacji wydarzenia oraz jego efekt finalny. Za pomocą drzewa problemów i celów przedstawiali największe trudności, z jakimi przyszło się im zmierzyć oraz sposoby ich rozwiązania. Każdy ze studentów szczegółowo określił swoje miejsce w realizowanym projekcie. Co ważne, dla wielu studentów "prawie absolwentów" realizacja projektu animacyjnego była kontynuacją lub początkiem współpracy z instytucją, w której już wkrótce będą mogli znaleźć zatrudnienie. - Po tych pięciu latach studiów chcę wrócić do Tychów aby organizować wydarzenia podobne do tych, które współorganizowałem lub organizowałem w Cieszynie. Chcę tam sprowadzić objazdowy festiwal "Etiuda&Anima", liczę, że uda się zorganizować wydarzenia podobne do tych towarzyszących "Kręgom Sztuki”, pomysłów mam wiele - przyznaje Adam Michniewicz, student piątego roku animacji, który od kilku lat współpracuje z miejską biblioteką publiczną w Tychach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawe, ale ten "urzędniczy" język sprawia, że z trudem dobrnąłem do końca.
Np. "..studenci przedstawiali przebieg procesu organizacji wydarzenia oraz jego efekt finalny."

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama