, niedziela 25 luty 2024
Decoupage jako forma  twórczego relaksu
Decoupage pozwala nadać starym przedmiotom nowy blask. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Decoupage jako forma twórczego relaksu

BARBARA ŚLIŻ
Decoupage jako forma  twórczego relaksu

W Skoczowie regularnie odbywają się warsztaty ze sztuk zdobniczych. fot. Maciej Kłek

Decoupage to zajęcie, które relaksuje, wydobywa z każdego pokłady kreatywności, inspiruje do nowych pomysłów, odpręża. A przede wszystkim wprawia w dobry nastrój, pozwalając przy tym w przyjemny sposób spożytkować czas.

Sztuka decoupage’u pozwala własnoręcznie stworzyć piękne i oryginalne dekoracje, odświeżyć i nadać blasku starym przedmiotom. Poprzez wydzieranie lub wycinanie elementów papierowych i naklejanie ich na wybraną powierzchnię drewnianą, metalową, ceramiczną, tekturową, plastikową lub skórę czy tkaninę uzyskuje się efektowne i niepowtarzalne zdobienia.

- Decoupage po raz pierwszy pojawił się w Chinach w XII wieku, gdzie popularne było ozdabianie lampionów, mebli, okien i innych przedmiotów. Hobby to przetrwało do dziś, a jego popularność z każdym rokiem staje się coraz większa - mówi Joanna Bacza, pracownica skoczowskiej hurtowni materiałów plastycznych, w której regularnie odbywają się warsztaty ze sztuk zdobniczych.

Obecnie sztuka decoupage’u to jedno z najbardziej popularnych kobiecych hobby, choć zdarza się, że także mężczyźni chętnie biorą udział w warsztatach. - Uczestnicy zajęć od podstaw uczą się techniki decoupage’u, poznają wszystkie jego tajniki, które wykorzystują w swoich małych dziełach. Przedmioty wytworzone dzięki tej technice świetnie nadają się na upominki dla swoich bliskich - dodaje Bacza.

Dzisiaj, w XXI wieku, decoupage przeżywa swój renesans. Technika ta ponownie wraca na salony, panuje wręcz moda na własnoręcznie wykonane przedmioty. - Decoupage’m zajęłam się około dziesięciu lat temu, moja męcząca praca wymagała jakiegoś kreatywnego wypoczynku. Ozdabianie stało się hobby, a od 3,5 roku jest sposobem na życie, pracą. Od tego czasu prowadzę warsztaty - komentowała Gabriele Sólyom z Węgier i dodała, że decoupage pomaga wyrazić samego siebie, wymaga kreatywności i sprawia wiele radości z tego, co się wytworzyło.

Wyroby typu hand-made (własnoręcznie zrobione - przyp. red.) częstokroć nie są tanie. Praca i efekt końcowy wykonanych przedmiotów są jednak warte każdej złotówki. Gabriella Sólyom, prowadząca warsztaty w Skoczowie zachwalała XVII-wieczne meble zdobione techniką decoupage’u, które warte były ok. 15 tys. dolarów.

Pracownicy skoczowskiej hurtowni prowadzą także warsztaty dla więźniów przyjmując je jako formę resocjalizacji. - Potrafimy nauczyć, wyzwolić z każdego uczestnika odrobinę kreatywności, która owocuje pięknymi pracami. Decoupage to spełnienie, realizacja własnych pasji, sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także rozwiązywanie problemów i otwiera drogę na nowe doświadczenia - dodaje Bacza.

Osoby zainteresowane szkoleniami, informację mogą znaleźć na stronie www.decoupage.net.pl

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są dwa zestawy decoupage’u dla początkujących ufundowane przez firmę Usługi Rynkowe Beata i Zbigniew Wośkowiak ze Skoczowa.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na adres redakcji prawidłową odpowiedź na pytanie: Co w języku francuskim oznacza słowo "decoupage"?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Książka będzie do odebrania w siedzibie redakcji, w Cieszynie przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Konkurs zakończony! Osoby nagrodzone, zostaną poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama