, poniedziałek 24 czerwca 2024
Zebrzydowice: Kolejny krok w kierunku modernizacji stacji
Na stacjach powstaną też m.in. tunele wyposażone w windy i pochylnie, dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Zebrzydowice: Kolejny krok w kierunku modernizacji stacji

SM/MAT. PRAS.
Zadaszone perony połączone tunelami, do tego windy i pochylnie ułatwiające przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy - tak według PKP PLK mają wyglądać stacje w Zebrzydowicach, Czechowicach-Dziedzicach i Zwardoniu, po przebudowie, która rozpocznie się w 2018 roku.

We wtorek, 20 października Polskie Linie Kolejowe podsumowały kolejny etap prac przygotowanych, polegający na pozyskaniu decyzji środowiskowych niezbędnych do modernizacji stacji w Czechowicach Dziedzicach i Zwardoniu. Do końca roku PLK planują otrzymać również niezbędne pozwolenia na realizację prac w Zebrzydowicach.

Oprócz pozyskania decyzji środowiskowych, które są niezbędne do rozpoczęcia modernizacji, przeprowadzono także działania polegające na ocenie stanu istniejącej infrastruktury kolejowej i analizie środowiskowej oraz analizie marketingowej i ekonomicznej wyznaczonego terenu. Dzięki nim wybrane zostały najkorzystniejsze warianty techniczne, które obejmują kompleksową modernizację infrastruktury kolejowej tj. sieci trakcyjnej, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, torów, peronów oraz budowy przejść podziemnych. W Zebrzydowicach wariant modernizacji stacji obejmuje m.in. zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h, a towarowych do 120 km/h, a także uproszczenie układu torowego i przygotowanie dwóch "torów odstawczych", dla pociągów kończących bieg.

Obecnie Polskie Linie Kolejowe prowadzą także prace nad przygotowaniem wniosków do decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowych. Wykonawca dokonał już podziału działek i wystąpił do organów władz o opinie do planowanego przedsięwzięcia. Pozyskanie tych decyzji planuje się na połowę 2016 r.

- Dzięki inwestycji PLK stacje zyskają nowe oblicze. Nowe wiaty, ławki, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz nawierzchnia peronowa z liniami bezpieczeństwa podniosą komfort oczekiwania na pociąg. Na stacjach powstaną też m.in. tunele wyposażone w windy i pochylnie, dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. W Czechowicach-Dziedzicach podziemne przejścia połączą ul. Hutniczą z ul. Kolejową, a w Zebrzydowicach - ul. Kochanowskiego z ul. Dworcową. To zapewni bezpieczne dojście do nowych peronów i budynków stacyjnych - przekonuje biuro prasowe PKP PLK.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Sprawa dworca granicznego w Zebrzydowicach ciagnie sie juz tak dlugo ze az wstyd jaka wizytowke Polska sobie wystawia wobec podrozujacych z poludnia Europy . Juz od dawna nic z nim nie robiono i straszyl smierdzacym holem i brzydkimi zaniedbanymi peronami nawet przed wejsciem Polski do UE tez bylo juz fatalnie ale kolej sie nie przejmowala . Panstwo w panstwie !!! Treraz niewiadomo ile od obietnic przyjdzie nam czekac na realizacje , szczegolnie po zmianie wladzy . Nawet dworce przygraniczne z Polska na Ukrainie np w Mosciskach wygladaja lepiej . Normalny wstyd !!!

...a budynek dworca w Zebrzydowicach nie jest przeznaczony do remontu??? Zburzyć to ohydztwo i wybudować taki modułowy dworzec - przecież tam i tak ludzi jak na lekarstwo...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama