, sobota 13 sierpnia 2022
Zakonna placówka otrzymała wsparcie od giganta z branży elektronicznej
Pierwsza placówka Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame powstała przy kościele parafialnym św. Barbary w Strumieniu w 1876 roku. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Zakonna placówka otrzymała wsparcie od giganta z branży elektronicznej

JM, KAI
19 tys. dolarów otrzymały od bielskiej firmy Eaton Siostry Szkolne De Notre Dame ze Strumienia na Śląsku Cieszyńskim. Zakonnice chcą wykorzystać pieniądze na remont dachu prowadzonego przez nie Domu Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych. Pieniądze otrzymał również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu - poinformowała na swoich stronach internetowych diecezja bielsko-żywiecka.

Przekazanie symbolicznych czeków odbyło się podczas urodzinowego festynu z okazji 101. rocznicy założenia firmy. Spółka od dziewięciu lat wspomaga lokalne organizacje non-profit, ich programy i działania na rzecz mieszkańców Bielska-Białej i okolic.

Renata Mój, dyrektorka DPS w Strumieniu, podkreśla, że pieniądze jakie otrzymała placówka, bardzo się przydadzą. - Dla nas jest to bardzo, bardzo dużo. Jest to dar serca, z którego się niezmiernie cieszymy, ponieważ pozwoli on dokończyć remont dachu budynku, który funkcjonuje od 1955 roku. Po generalnym remoncie pozostała niedokończona część, na którą nie starczyło już pieniędzy. My oceniamy to jako niesamowity dar Boży - mówi.

Pierwsza placówka Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame powstała przy kościele parafialnym św. Barbary w Strumieniu w 1876 roku. Wkrótce wybudowano tam dom zakonny, w którym zakonnice otworzyły szkołę powszechną i ochronkę. Następne dwa domy powstały w latach 1884 i 1906. Mieściła się w nich: pięcioletnia Szkoła Powszechna i trzyklasowa Szkoła Wydziałowa oraz Szkoła Gospodarcza, ochronka dla dzieci i internat dla dziewcząt, które otworzono ponownie w 1920 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Od 1955 r. siostry prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo. Od lat 70-tych siostry katechizują dzieci i młodzież przy parafii, także opiekują się grupami Dzieci Maryi i scholą oraz pracują jako zakrystianki i organistki. Prowadzą również katechezę w miejscowych szkołach.

W tym roku oprócz zakonnic ze Strumienia wsparcie od Eaton otrzymały także: ZHP Hufiec Beskidzki, Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu.

Kierujący spółką Eaton, Marek Tomanek podkreśla, że wspieranie lokalnych organizacji to tradycja zakładu o amerykańskich korzeniach.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Polska jest fajna!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama