, piątek 3 maja 2024
W Pruchnej debatowali o wykorzystaniu funduszy unijnych w regionie
- Gdy przyjechałam tu pierwszy raz, nie mogłam uwierzyć, że te wszystkie programy dojdą do skutku, a jednak naprawdę macie sukces! Niech ta mała ojczyzna staje się przyjazna, atrakcyjna i miła - gratulowała dr Izabela Kania, naczelnik Biura Funduszy Unijnych UM w Bielsku-Białej. fot: Katarzyna Siewko



Dodaj do Facebook

W Pruchnej debatowali o wykorzystaniu funduszy unijnych w regionie

KATARZYNA SIEWKO
Pozyskiwanie funduszy z UniI Europejskiej na lokalne inicjatywy i projekty jest z reguły bardzo pracochłonnym i długotrwałym procesem, który by dojść do skutku musi przejść przez wiele instytucji oraz urzędów. Jednak dzięki zaangażowaniu i uporowi lokalnych władz wiele z nich kończy się sukcesem. 18 listopada w ramach VII Targów Funduszy Europejskich w Gminnym Centrum Integracji Wsi w Pruchnej debatowano nad wykorzystaniem środków unijnych w subregionie południowym.

Takie, a nie inne miejsce zostało wybrane nie bez przyczyny. Gminne Centrum Integracji Wsi jest bowiem jedną z czołowych inicjatyw gminy Strumień, realizowaną w ramach projektu rozwoju subregionu południowego. Nowoczesny budynek to nie tylko sala widowiskowa, ale przede wszystkim miejsce przyjazne niepełnosprawnym, biblioteka publiczna, muzeum regionalne oraz miejsce, gdzie mogą zrzeszać się lokalne instytucje pozarządowe.

Wiodącym programem był plan Rozwoju Infrastruktury Turystycznej w naszym regionie. - Jest to kierunek bardzo pożądany przez Unię Europejską, ażeby subregiony, społeczności i ośrodki lokalne szukały swojej specjalizacji, by nie rozpraszały swojego potencjału, a w tym regionie turystyka jest wielkim potencjałem - mówiła w trakcie spotkania dr Izabela Kania, naczelnik Biura Funduszy Unijnych UM w Bielsku-Białej.

Ponieważ subregion południowy obejmuje powiat cieszyński, żywiecki oraz miasto Bielsko-Biała, większość inicjatyw turystyczno-sportowych koncentrowała się wokół turystyki górskiej zwłaszcza w regionie Żywca i Bielska-Białej. Wartym uwagi jest projekt stworzenia trasy narciarstwa biegowego w Magurce Wilkowickiej, który został nagrodzony w konkursie "7 cudów Funduszy Europejskich". Jednak powiat cieszyński również ma czym się pochwalić. Jedną z inicjatyw w ramach inicjatywy proturystycznej jest zagospodarowanie Parku Turystyki w Brennej. Park okalający zabytkowy amfiteatr posiada również atrakcje sportowe: boisko wielofunkcyjne, pole do mini-golfa (zimą lodowisko) oraz boisko do siatkówki plażowej. Poza tym stawia duży nacisk na lokalny folklor - na terenie parku można znaleźć budki ze stoiskami przeznaczonymi dla regionalnych twórców rękodzieła i nie tylko. Ta zmiana z pewnością uatrakcyjniła wygląd i funkcjonalności gminy Brenna oraz otworzyła przed nią nowe możliwości organizacyjne imprez.

Drugim projektem wykorzystanym w ramach wdrażania środków w regionie południowym był szeroki projekt kładący nacisk na rozwój w takich dziedzinach jak: transport, kultura, środowisko oraz społeczeństwo informacyjne. Wiele inicjatyw mających wsparcie w tym projekcie znajduje się w Skoczowie. Gmina zrealizowała w tym zakresie dwie inicjatywy. Pierwszą z nich jest zagospodarowanie zabytkowej kamienicy w centrum Skoczowa na ośrodek kultury "Integrator", w którym dziś mieści się Biblioteka Miejska, sale przeznaczone na warsztaty oraz programy rozwojowe. Innym projektem było stworzenie publicznych punktów informacji oraz darmowych punktów z dostępem do internetu - tzw. "infokiosków", których na terenie Skoczowa można obecnie znaleźć jedenaście.

Wreszcie gmina Strumień - organizator i gospodarz poniedziałkowego spotkania. Nie bez przyczyny przyszło im pełnić taką rolę. Strumień w trakcie projektu realizował wiele założeń - modernizacja przedszkola w Pruchnej, Gimnazjum w Strumieniu, wreszcie sama sala, w której spotkanie się odbywało, a jest to zaledwie wycinek z działań, jakich podjęła się gmina.

- Gdy przyjechałam tu pierwszy raz, nie mogłam uwierzyć, że te wszystkie programy dojdą do skutku, a jednak naprawdę macie sukces! Niech ta mała ojczyzna staje się przyjazna, atrakcyjna i miła - gratulowała dr Izabela Kania.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Życzyć należy aby Fundusze spełniały oczekiwania lokalnych społeczności. Trzeba jednak zauważyć, że teraz będzie nacisk na innowacyjność. Do Stanów, które zawsze wyprzedzały Europę, dołączyło kilka Państw azjatyckich, a teraz rusza "walec afrykański". Europa (czyli My także) zaczyna goni w piętkę. Tempo rozwoju spadło, a nacjonalizmy, uprzedzenia, stereotypy i fobie robią swoje. My w tym wszystkim proponujemy "infokioski". Jak Ktoś chce, proszę bardzo. Czy jednak nie lepiej poświęcić energię na demonopolizację usług? Mówimy o konkurencyjności a wokół aż roi się od przymusowości. Załatwianie spraw w Urzędach i Sądach to nadal droga przez mękę. To innowacyjności nie służy. Lokalne społeczności nie są bez "winy". Nowości nie są entuzjastycznie przyjmowane, chyba że efekt kasowy jest natychmiastowy. Jak przychodzi do "implementowania" niewygodnych zobowiązań, wracamy do płaczu i lamentu. Turystka też wymaga innowacyjności. Biegowe trasy narciarskie to tylko kropla. Trzeba pamiętać ile tras kiedyś istniejących zlikwidowano. Miejsca przedszkolne też często reanimujemy kiedyś istniejące. Nie sądzę jednak aby ten temat miał większe wzięcie. Wolimy "błoto" i sensacje. A czas już pomyśleć Kto będzie innowacje wykonywał.

Toż to jakiś bełkot co napisałeś! Chciałeś w ogóle coś powiedzieć sensownego, czy tylko popisać o tym co ci się w główce kotłuje?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama