, sobota 18 maja 2024
W pogoni za brunatnym jeleniem: Zaolziański przykład chrześcijańskiego miłosierdzia (felieton)
W niekatolickich i zlaicyzowanych Czechach znalazły się chrześcijańskie organizacje, które dają przykład, jak w naszych mrocznych, barbarzyńskich czasach być chrześcijaninem w Europie zagrożonej z jednej strony przez populizm, neopogański nacjonalizm, faszyzm i religijny ekstremizm, a z drugiej przez materializm i konsumpcjonizm. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

W pogoni za brunatnym jeleniem: Zaolziański przykład chrześcijańskiego miłosierdzia (felieton)

W ciągu ostatniego miesiąca niewielka wieś Śmiłowice między Frydkiem a Trzyńcem na Zaolziu przyjęła pierwsze grupy uchodźców z Iraku. Przybyli tu legalnie, za aprobatą czeskich władz, z inicjatywy czeskiej organizacji pozarządowej NF Generace 21, która zdobyła na to środki pozaunijne i pozarządowe.

Uchodźcy są chrześcijanami z Syrii i Iraku. Udało im się uciec z piekła nazywanego państwem islamskim. W grudniu zeszłego roku rząd czeski wyraził zgodę na ich przyjęcie przez państwo czeskie. Teraz 153 uchodźców czyli 37 chrześcijańskich rodzin z Bliskiego Wschodu uciekających przed wojną, przemocą i prześladowaniem znalazło schronienie w kilku ośrodkach prowadzonych przez czeskie, protestanckie organizacje charytatywne, m.in. w Śmiłowicach.

Sprowadzenie uchodźców z piekła państwa islamskiego do Czech przez organizację NF Generace 21 i sposób, w jaki zaopiekowała się nimi Śląska Diakonia w Śmiłowicach, są godne najwyższego uznania i mogłyby być brane jako wzór chrześcijańskiego miłosierdzia w działaniu przez organizacje chrześcijańskie i parafie wszystkich wyznań w całej Europie, a zwłaszcza w Polsce. Ile dobrej woli, dobrej wiary, cierpliwości, empatii, mądrej solidarności, rozsądnej odwagi, nieustępliwego poświęcenia, ofiarnej pracy, żmudnych zabiegów i zwykłej codziennej rutyny wymagało uratowanie tych rodzin? Można się o tym przekonać, czytając raporty na stronie internetowej NF Generace 21 www.gen21.cz. Można tam również dowiedzieć się, kim są przybyli na Zaolzie uchodźcy i jakie straszliwe zło spotkało ich w ich ojczyźnie, skąd musieli uciec, aby zachować życie swoje i swoich dzieci.

Na czym konkretnie polega pomoc dla uchodźców, co trzeba zrobić, żeby zapewnić im bezpieczeństwo, godziwe warunki bytowania, integrację z tutejszą społecznością i perspektywę normalnego i godnego życia w przyszłości? Czym się zajmują uchodźcy na Zaolziu? Jak wygląda teraz ich codzienność? Jak się czują? Co z nimi dalej będzie? O tym z kolei można przeczytać na stronie internetowej Śląskiej Diakonii, tutaj. Śląska Diakonia potrafiła uchodźców z piekła państwa islamskiego przyjąć po ludzku, tak jak tego potrzebuje człowiek w najgorszym zagrożeniu, potrafiła zaopiekować się nimi w najprostszy, ale kompleksowy i wszechstronny sposób, podobnie jak to robi z innymi potrzebującymi przynależącymi do tutejszej społeczności.

Ciekawe, jak lokalna społeczność Śmiłowic i okolic Trzyńca zareagowała na kwestię uchodźców? Na wieść o tym, że gmina ma przyjąć uchodźców, pojawił się, oczywiście, niepokój, strach, a nawet petycje i protesty. - Zrobimy wszystko, żeby im się u nas nie spodobało - zapowiadali niektórzy miejscowi. Nie wszyscy jednak protestowali. Liczba protestujących zmniejszała się, zresztą, w miarę nabywania rzetelnej wiedzy o tym, kim są uchodźcy, dlaczego uciekli z Syrii i Iraku, jaka jest ich sytuacja. Owszem, to Arabowie, ale chrześcijanie, ludzie innej kultury, obyczaju i języka, ale podobni do nas. Oni też znają przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, a do biblijnej Samarii ze swojej ojczyzny mieli znacznie bliżej niż Czesi czy Polacy. Oni też znają naukę Jezusa o tym, że bliźniego należy kochać jak siebie samego. Okazało się szybko, że nie są to terroryści, a wręcz przeciwnie - sami uciekali przed terrorystami i zanim przyjechali do Śmiłowic, zostało to wszystko dokładnie sprawdzone zarówno przez ofiarnych działaczy z organizacji Generace 21, którzy dotarli do nich w Iraku i Syrii, jak również przez czeski rząd, który w grudniu zeszłego roku zdecydował się na przyjęcie tej grupy jako legalnych uchodźców. I teraz w Śmiłowicach czy w Trzyńcu już nikt przeciwko nim nie protestuje, zwłaszcza, że wszystko dzieje się legalnie, z poparciem władz, zarówno państwowych, jak i samorządowych, a gwarantem całego przedsięwzięcia jest właśnie Śląska Diakonia, ewangelicka organizacja charytatywna ciesząca się wielkim społecznym zaufaniem.

W niekatolickich i zlaicyzowanych Czechach znalazły się chrześcijańskie organizacje, które dają przykład, jak w naszych mrocznych, barbarzyńskich czasach być chrześcijaninem w Europie zagrożonej z jednej strony przez populizm, neopogański nacjonalizm, faszyzm i religijny ekstremizm, a z drugiej przez materializm i konsumpcjonizm.

W tym roku Wielki Tydzień i przygotowania do świąt Wielkanocy znalazły się w cieniu ataku terrorystycznego w Brukseli. Następnego dnia po brukselskim horrorze premier polskiego rządu oświadczyła egoistycznie, niesolidarnie i niechrześcijańsko, że nie widzi możliwości, aby teraz do Polski przyjechali imigranci. Bo kwestia uchodźców jest teraz także testem autentyczności, wartości i otwartości polskiego chrześcijaństwa. Pani premier, jej prezes, prezydent i ich elektorat najwyraźniej nie rozumieją, o co chodzi w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i w rzeczywistości jest im obojętna nauka Jezusa o tym, że bliźniego swego, także nieprzyjaciół, należy kochać jak siebie samego. Oni wszyscy chodzą sobie spokojnie do kościoła, poszczą w wielkim poście, stroją palmy na niedzielę palmową, malują pisanki, słuchają ojca dyrektora, trącają się jajeczkiem, degustują szyneczkę i rozkoszują się świątecznymi wypiekami, przekazują sobie we własnym gronie znak pokoju, biorą udział w uroczystych procesjach na ulicach, w inscenizacjach pasyjnych w teatrze, chodzą ze święconym i na rezurekcję. Przystępują do spowiedzi i do komunii. Ale jest im zupełnie obojętna droga krzyżowa tych, których prześladują współcześni Herodzi, Annasze i Kajfasze. Umywają ręce od ich tragedii jak Poncjusz Piłat. Taka to ich antyimigrancka higiena, antyuchodźcza profilaktyka.

W interesie prawdziwie polskich wartości, które w oficjalnej rządowej polityce okazują się teraz antychrześcijańskie, antysolidarnościowe i antywolnościowe, Polski rząd przeznacza polskie miłosierdzie tylko dla Polaków. Niech na całym świecie wojna byle polska wieś spokojna. A także miasta. Za to już wezmą odpowiedzialność patrole Obozu Narodowo-Radykalnego i inne paramilitarne formacje kultywujące wartości narodowe i katolickie. Nie ma możliwości, aby teraz do Polski przyjechała prześladowana przez terrorystów święta rodzina z okolic Niniwy. Nie ma możliwości, żeby przyjąć ofiary terrorystycznych gwałtów w Mosulu. Nie da się udzielić schronienia prześladowanym chrześcijanom z Bliskiego Wschodu. Nie można adoptować arabskich sierot z tureckich obozów dla uchodźców. To, coście uczynili jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili. To, czegoście nie uczynili...

- Nie możemy ich przyjąć. Co mamy zrobić? - zapytywał obłudnie i cynicznie kilka dni wcześniej minister spraw zagranicznych PiS-owskiego rządu. Teraz panu ministrowi i pani premier można podpowiedzieć, co robić i jak to się robi po sąsiedzku w laickich Czechach - w Śmiłowicach na Zaolziu.

Komentarze: (40)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czeskie władze odeślą z powrotem do Iraku 25 irackich chrześcijan, którzy próbowali przedostać się do Niemiec, mimo że zagwarantowano im schronienie w Czechach - zapowiedział czeski minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.
Czechy zgodziły się w grudniu ub.r. przyjąć 153 irackich chrześcijan, którzy uciekli z obszarów kontrolowanych przez Państwo Islamskie.

Z dyskusji między Ja-nek i Mach wnioskuję, że Mach-a gryzie sumienie i próbuje to sumienie zagadać dyskutując o... sumieniu właśnie!

Anonimie#, czyżby ukrywając swoją twarz, sądziłeś, że ukryjesz się przed własnym sumieniem? Skąd zatem ten wpis?

Aaa, przecież Polska stabilizowała Irak, byli tam "misjonarze" w mundurach.Cala elita poparła atak USA na reżim Saddama Husajna, kosztowało to kraj życie kilkudziesięciu wojaków, nie mówiąc o kilku miliardach złotych wyrzuconych w irackie piachy.Nowy Irak to miała być superdemokracja oparta na amerykańskim protektoracie z bazą finansową bogatych złóż ropy eksplorowanych przez polskie firmy także. Dlaczego znowu polskie (i śląskie) społeczeństwo znowu ma się do tego dokładać ? Pyrsk z Rybnika PS nie podoba mi się Florianusie akcentowanie w tekście, iż to są chrześcijanie, kojarzy się to z selekcją ludzi. A gdyby to byli Ismaelici lub Jezydzi to już nie zasługują na pomoc, to jak to jest ?

A niechby to byli nawet muzułmanie, byle nie RAŚiści. Tych gnómy aż do Rybnika. Na Gliwickóm.

"Gdyby nie wynaleziono internetu, nie wiedziałbym że na świecie jest tyle idiotów" Stanisław Lem. Pyrsk z Rybnika

Florianusie, ja-nek'u - sumienie to nasz wewnętrzny sędzia, który analizuje nasze czyny, poglądy, wybory... Każdy to sumienie kształtuje sam i wchodzenie z butami w cudze sumienie i narzucanie swej woli jest niepoważne.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Jestem pod wrażeniem waszej zabójczej miłości do komentujących, wierzących, do chrześcijan w tym katolików. dziękuję za waszą troskę o sumienia i miłość w Waszych wypowiedziach- celowo nie zaznaczam cudzysłowiem i nie wytłuszczam druku.

Panie Boze, jak zyc w takim zaklamanym chrzescijanskim kraju ?
Jak maja szanowac sie ludzie, kiedy ich nauczyciele ( politykierzy w sutannach) , poza swoj wlasny interes nie widza czlowieka i prawdziwego przekazu Ewangelii.
Jestem pod "wrazeniem" ich sumien.

W tej konfrontacji zawsze chodzi o Twoje(moje) sumienie i Twoje(moje) życie. Staraj się być pod wrażeniem własnego sumienia. Tu za każdym razem chodzi o ciebie(mnie) to ty rozmawiasz( O ile rozmawiamy) z Bogiem. Nawet Nauczyciel musi widzieć Mistrza.

Musi, powinien czy widzi Mistrza - bo to roznica.
Posluze sie bajka z moralem -
" Zaraza była w drodze do Damaszku i przemknęła obok karawany wodza na pustyni.
„Dokąd pędzisz?” zapytał wódz.
„Do Damaszku. Mam zamiar zabrać tysiąc istnień”.
W drodze powrotnej z Damaszku, Zaraza znowu mijała karawanę. Wódz powiedział: „Zabrałaś pięćdziesiąt tysięcy istnień, a nie tysiąc”.
„Nie”, rzekła Zaraza. „Ja wzięłam tysiąc. To STRACH zabrał resztę ".

To nie jest kraj chrześcijański - to kraina faryzeuszy wygodnie umoszczonych na biskupich stolcach.

ja-nek'u, nie oceniaj : bo jesteś częścią tego co nazywasz chrześcijańskim krajem czy tego chcesz czy nie. chcąc coś zmienić trzeba zmienić siebie. Potrafisz?

wybacz - bredzisz
nie pytaj innych, zmieniaj się sam

... nie pouczaj, chcącego być biskupem, który podpiera się na stolcu, bo sam się ubrudzisz (chętnie cię ubrudzi)

Do tych,
co teraz w portki robią na sam dźwięk słowa "uchodźca";
co ze strachu chowają głowę w piasek, plują na Ewangelię i na Papieża;
co naiwnie sądzą, że potrafią się bezpiecznie schować za murem zbudowanej przez siebie nienawiści do innych.
Wreszcie do paru pożałowania godnych, drżących jak osika przed niewidzialnym wrogiem komentatorów z tego forum - ponoć w 95% katolików :
.
być może przyjdzie kiedyś taki czas, że będziecie musieli naprawdę skonfrontować się twarzą w twarz z prawdziwym wrogiem.
Wasz strach, już teraz dominujący wasze życie, sparaliżuje was wtedy całkowicie.
Będziecie pierwszymi w szeregach tchórzy i dezerterów. Kolaborantów i donosicieli.
Historia nieraz już spisywała takie podłe życiorysy.
.
Pewnie ledwie kilka dni temu klęczeliście w konfesjonale.
Trudno o lepszy przykład faryzejskiej obłudy i zakłamania.
Brzydzę się wami.

Mam nadzieję, że społeczeństwo omamione programem 500+, propagandą, nie znudzi
się w końcu i nie przełknie stopniowo zmiany ustroju z demokracji na autorytaryzm.
Nacjonaliści podnoszą głowy, szkaluje się ludzi myślących inaczej.
Wiele wypowiedzi pisowskich polityków brzmi podobnie do komentarzy peerelowskich
władz na temat opozycji, wrogów ustroju i zdrajców ojczyzny, których trzeba tropić wszędzie
/ tylko nie we własnych szeregach /.
Słysząc to odczuwam deja vu, już takie frazy słyszałem, raz to przeżyłem i nie chcę powtórki.
Zgadzam się, że obecnie rządzący prowadzą nas w kierunku faszystowskiej dyktatury.
Hitlera i jego rządy zaczęto utożsamiać z całymi Niemcami, ten, kto był przeciwko niemu,
był też przeciwko państwu i narodowi, dlatego nawet ludzie, którzy nie identyfikowali się
z ideologia nazistowską, milczeli.

Jeszcze dokładnie rok temu tacy nieszczęśnicy mogli spać spokojnie. Nic nie zwiastowało tragedii i szoku. Dobry wujaszek Komorowski jak niegdyś Stalin czuwał nad nim i nad Polską. Spokój, ład i porządek. Czekoladowy orzeł i radość ze wspaniałych osiągnięć.
I nagle trrrrach! Wszystko się zawaliło, pozostawiając go z przerażeniem i ogromnym poczuciem krzywdy, a mentalna blokada nie pozwala mu znaleźć racjonalnej drogi wyjścia - im będzie lepiej dla Polski i Polaków, on będzie bardziej rozgoryczony, bo oznaczać to będzie, że cały jego dotychczasowy świat był fałszem.
*Irving Kristol jako pierwszy podał definicję neokona - to lewak zaatakowany przez rzeczywistość.

Jako żywo - Kaczyński i reszta zgrai w ekstazie nerwowej, tym większej, im częstsze i liczniejsze manifestacje przeciwko ich rządom, im głośniejszy protest opinii publicznej na świecie.
.
Tak, to rzeczywistość jest największym wrogiem Kaczyńskiego i jego pisdeologii.
.
Ze jest on z natury i wychowania bolszewikiem, wiedziałem od dawna.
Z przyjemnością dorzucam mu etykietkę neokondona.

Janie, "Kaczyzm" to zgrana płyta z PO-ziomem = przedszkola lub piaskownicy. Jak widać większość z tego wyrosła, a ty zmierzasz w pieluchy i sr..., aż czuć żeś nowoczesny POpapraniec.

Chrześcijańska Polska ma przyjąć uchodźców powołując się na czynienie dobra dla tych ludzi. Tylko ze islamiści w zamian mogą tego chrześcijanina zabić dla dobra Allacha. Czy Ci wszyscy którzy są za przyjmowaniem uchodźców nie widzą problemu bo ja widzę. ostatni przypadek w Szwecji. Szwedzka rodzina przyjęła pod swój dach uchodźcę a on w zamian pod ich nieobecność poderżnął gardło ich 11 letniej córce w imię Allacha. Przyjmijmy uchodźców ale żebyśmy mogli spokojnie żyć to przyjmijmy od razu Islam. Przyjmijmy nierobów którzy nie będą pracować bo jesteśmy tak bogatym krajem że nasze polskie dzieci niedojadają i tu nie widzimy problemu. Nie widzimy problemu w tym że nasi emeryci są dani na eutanazję bo nie ma dla nich pieniędzy na leczenie a do specjalista czekają latami. Kochany Janku co ma piernik do wiatraku wybór teraźniejszej władzy i Twoja nienawiść do niej a sprawa przyjmowania uchodźców. Ja chcę żyć w bezpiecznym kraju bez terrorystów. A pro po tej władzy jest stokroć lepsza od poprzedniej bo jest zaledwie 5 ty miesiąc i już coś zrobiła a ta poprzednia była 8 lat i oprócz korupcji i niszczenia polskiej gospodarki nie zrobiła nic. Bo Polska była dla niej ch...j dupa i kamienia kupa.Wg. nich Polska nie istniała tylko ich niemrawe interesy. Dobrze że mamy ten rząd przynajmiej uchroni nas przed uchodźcami.

Użyteczny idiota...

Panie Zbigniewowi, nie bądź Pan taki św. Wojciech. A jeśli lubi się Pan w roli kaznodziei obsadzać, to idź Pan nawracać islamistów. Zapewne będą mogli liczyć z Pańskiej strony na miłość i szacunek, których odmawiasz Pan rodakokom, dla nich żywiąc wyłącznie pogardę i nienawiść...

Typowe lewackie szczekanie. Wyciągacie nauczanie Jezusa, kiedy jest to Wam wygodne i i pasuje pod tworzenie myśli rodem z heglowskiej dialektyki. Szkoda, że w innych tematach drogi Florianus nie zauważa PRAWDY. Jak znam życie jest zadeklarowanym KODOWCEM, któremu marzy się majdan by obalić demokartycznie wybrany rząd. Taki paradoks piewców wolności.

Typowo prawackie ujadanie.
Mistrzami w manipulacji Ewangelią są akurat polscy biskupi i prawaccy pseudointelektualiści..
==
Tak, Putin i Janukowycz robili w gacie ze strachu przed Majdanem - teraz nerwowa biegunka dopada Kaczyńskiego i jego kukiełki. Poprzez Majdan czy nie - uzurpatorzy, przestępcy, krzywoprzysięzcy staną przed sądem.

Z całym szacunkiem dla twoich poglądów - to już nie tylko "demokratycznie wybrany rząd" - to bardziej grupa osób oczekujących na postępowania prokuratorskie i rozprawy sądowe.
A propos twojej "PRAWDY" - czujesz, że znasz?
Opowiedz nam trochę...

A to, co pisze Ja-nek to wacholstwo w klinicznej postaci. Wybory, wyborami, ale wygrana, żeby ją uznać, musi być po naszej stronie, Czyż nie tak panie Ja-nku?

Durnie są toksyczni i zaraźliwi. Więc czasami nas swoją durnotą potrafią zarazić i durniejemy wraz z nimi. Zamiast z kamienną twarzą, błyskiem rozbawienia w oku i krzywym uśmiechem pogardy przejść mimo, zatrzymujemy się przy ich wpisach i wdajemy się w niepotrzebną wymianę zdań. Mamy potem za swoje. Rozmowa z durniem zawsze pohańbia człowieka.

Wybory wyborami, a przestępcy przestępcami (zaczęło się nota bene od wypuszczanie spod bram pierdla kryminalisty Kamińskiego).
To co piszesz, to kalka propagandy pisowskiej, w prymitywnej postaci.
.
Tak, płacimy teraz wszyscy za niezdolność poprzedniej władzy do stanowczej rozprawy z typami takimi jak Ziobro, Macierewicz czy Kaczyński. Laik widział i rozumiał, że należało im postawić dziesiątki zarzutów karnych za które powinni siedzieć w pierdlu długie lata. Niestety - rozzuchwaleni bezkarnością przez 8 lat, po dojściu do władzy kontynuują swój proceder uzbrojeni we władzę - nad policją, wojskiem, służbami specjalnymi, administracją, mediami.
.
Nie, kolego - tu nie chodzi o to, po czyjej stronie "ma być wygrana" - tu chodzi o to, by uwolnić Polskę od opitej szalejem władzy, zemsty i nienawiści bandy. Prezydenta krzywoprzysięzcy, marionetkowej premier łamiącej podstawowo zasady prawa, ministrów nadużywających władzy.
A wygrana musi być po stronie demokracji.
.
Bolszewicka hołota która doszła do władzy w Polsce może i tobie wmówiła, że po zdobyciu 19% głosów w wyborach i większości w parlamencie może teraz absolutnie wszystko, bo jest "głosem narodu". Nieprawda - to tylko kolejne, jedno z wielu cynicznych kłamstw tej bandy.
Rząd, prezydent, parlament opanowane przez pis nadużywają swej władzy łamiąc bezczelnie prawo i śmiejąc się w twarz całemu światu. Prowadzą Polskę prostą drogą w kierunku faszystowskiej dyktatury.
I o to chodzi, by ten marsz szaleńców zatrzymać. A potem niech rządzi choćby Myszka Miki, jeśli wygra wybory - byle zgodnie z prawem.
Na koniec przypomnę ci abecadło: w kwestii prawa ostateczne i obowiązujące powszechnie zdanie przysługuje w ustroju demokratycznym Trybunałowi Konstytucyjnemu.

Ja-nek'u- spod bram pierdla,wywinęło się na przestrzeni przemian ustrojowych w odczuciu społecznym wielu polityków, którzy to raz w koalicji rządzącej to znów w opozycji ale zawsze gotowi do przejęcia władzy uniknęli czy też unikają odpowiedzialności. Psucie państwa, nieomalże na naszych oczach dzieje się pod przykrywką jego naprawiania, a rację zawsze okazuje się ma ten kto w danym momencie jest silniejszym i może manipulować opinią społeczną dając a najczęściej obiecując coś w zamian -wygrana staje się coraz częściej iluzoryczna.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>...
Nową władzę kreują na ogół poprzednicy sprawujący władzę poprzez swoje błędy. W polityce nie ma próżni. Wybory, nawet te z 19 % poparcia, dawała każdej stronie szansę na samodzielne rządzenie. Jeśli poprzednicy nie wykorzystali swojej łatwiejszej pozycji by utrzymać władzę bo zabrakło jej stanowczości i chęci podejmowania reform korzystnych dla kraju to niech cię nie zaskakują wyniki wyborów. Wszystkie podniesione przez ciebie zarzuty, nawet gdyby uznać za prawdziwe nastąpiły już po wyborach i są oceną poczynań tych ,którzy uzyskali poparcie jak najbardziej w sposób demokratyczny.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.
Zgodzimy się, ze wygrana ma być po stronie demokracji, a ogół społeczeństwa na temat obecnej ekipy rządzącej będzie się mogło wypowiadać znów przy najbliższych wyborach- innej możliwości nie widzę. Obecna opozycja ma czas na przeorganizowanie się, dostrzeżenie błędów wcześniejszej przez nich prowadzonej polityki i czas na odbudowanie zaufania społecznego. Ekipa rządząca musi zrealizować kosztowne obietnice wyborcze nie rujnując przy tym gospodarki państwa. Za brak realizacji tychże obietnic z pewnością społeczeństwo ją rozliczy.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>..
Wierzymy, że Polska pozostanie państwem prawa a ranga Trybunału Konstytucyjnego zostanie przywrócona na drodze kompromisu i społecznego dialogu pod kontrolą międzynarodowej opinii społecznej.

Wybory, poparcie - ok, ale to nie oznacza zgody na bezceremonialne i notoryczne łamanie prawa.
To już nie mam nic wspólnego z demokracją, to bezczelny dyktat.
To to chodzi.
I nie bądź taki pewny, że będziesz miał okazję "przy następnych wyborach" - na Białorusi itepe łudzono się podobnie.
Ta władza zrobi wszystko, by nie dopuścić do kolejnych uczciwych wyborów - jestem o tym przekonany i zdania nie zmienię.
Jak wściekłe psy od kości, ją jedynie kijami od koryta teraz można odegnać.

Ja-nek'u- czyżby experto credite.

załóż się

Nie wycieraj gęby demokracją!, bo z przestrzeganiem prawa i TK ma problem.

Ani ty, ani Szydło, ani żadna inna kukiełka, choćby i w Belwederze mieszkała, nie decyduje w tym kraju co jest zgodne z prawem a co nie.
To jeden z fundamentów demokracji.
.
Głupiec może tego nie wiedzieć.
Oszust może udawać, że nie wie.
Ani jeden ani drugi nie są dla mnie partnerami do dyskusji.
.
Z p. Bogiem.

...racja, ale żeby móc decydować, też trzeba prawa przestrzegać, nie tylko gadać o demokracji w komitetach.

Spójrzcie, jak wciąż sprawna,
Jak dobrze się trzyma
w naszym stuleciu nienawiść.
Jak lekko bierze wysokie przeszkody.
Jakie to łatwe dla niej - skoczyć, dopaść.

Nie jest jak inne uczucia.
Starsza i młodsza od nich równocześnie.
Sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia.
Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym.

Religia nie religia -
byle przyklęknąć na starcie.
Ojczyzna nie ojczyzna -
byle się zerwać do biegu.
Niezła i sprawiedliwość na początek.
Potem już pędzi sama.
Nienawiść. Nienawiść.
Twarz jej wykrzywia grymas
ekstazy miłosnej.

Ach, te inne uczucia -
cherlawe i ślamazarne.
Od kiedy to braterstwo
może liczyć na tłumy?
Współczucie czy kiedykolwiek
pierwsze dobiło do mety?
Porywa tylko ona, która swoje wie.

Żyją na ziemi cieszyńskiej ludzie, którzy pamiętają jeszcze jak lider "Nowoczesnej" (ten od święta "Sześciu" Króli), przepytywany około pół roku temu przez Monikę Olejnik w Radiu Zet w sprawie kryzysu migracyjnego, powiedział, iż: „Polska ma moralny obowiązek przyjąć uchodźców".
Pytany o to, jak mamy to zrobić, odpowiedział CHYTRZE: „Możemy się uczyć od Niemców. NAJLEPIEJ – zgodnie z apelem Franciszka – PRZYJMOWAĆ ICH DO PARAFII”.
Dla manipulatorów medialnych katolik wygląda pierdołowato, bo na samym środku czoła widzą u niego przycisk z napisem „POCZUCIE WINY”. Postępowi publicyści tacy jak przesławny felietonista F. nader często z tego przycisku korzystają, a naciśnięty, ma się odruchowo bić się w piersi i nienawistnie syczeć na każdego, kto się solidarnie z nim, w swoje piersi zbyt mocno się nie bije.
Myślę, że autor tego felietonu osiągnąłby lepszy skutek świecąc WŁASNYM przykładem zamiast "obłudnie i cynicznie" podtykać pod nam pod nos działania Czechów w tej materii.
Bo przecież nikt nie może mu zabronić zakwaterowania w swoim domu chrześcijańskiej rodziny z Iraku.
Ale każdy taki gościnny obywatel powinien najpierw złożyć notarialne zobowiązanie, że przyjętą przez siebie rodzinę będzie na własny koszt utrzymywał, kwaterował, odziewał i leczył w chorobie aż do momentu, gdy jego goście sami z tej opieki zrezygnują – bez możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia z jego strony.

Znana orędowniczka przyjmowania uchodźców do naszego kraju, pani Janina Ochojska zapewniła, że nie miałaby problemu z przyjęciem uchodźców pod swój dach. Nie może tego jednak zrobić, ponieważ jak twierdzi - ma zbyt małe mieszkanie. To ją usprawiedliwia - tak sadzi.
Gdyby nasz przesławny felietonista miał podobny problem to mogę mu podpowiedzieć sprytny sposób na ominięcie tej przeszkody.
Można i trzeba wtedy skorzystać ze światłej rady byłego "prezydęta" - należy zmienić pracę i wziąć kredyt!!!

szanowny pan felietonista został uhonorwany przez swego byłego pracodawce funduszem stypiedalnym i na szczęśćie dla nas opuszcza na sześć tygodni Cieszyn. młodemu i obiecującemu literatowi - Gratulujemy,

Norman Finkelstein w rozmowie z „Historia do rzeczy” skrytykował polską inteligencję, która pozwala uwłaczać godności Polski przez Żydów. Jego zdaniem instytucje, które czczą pamięć o Holokauście są „przedsiębiorstwami”, którym zależy jedynie na zarobku****

Profesor Norman Finkelstein to mieszkający w USA żyd polskiego pochodzenia. Jako politolog specjalizuje się w dziedzinie konfliktu palestyńsko-izraelskiego oraz Holocaustu. W wywiadzie wspomniał o fakcie istnienia wycieczek izraelskich dzieci do Polski, którym opowiada się nieprawdziwe dzieje ich narodu. Jego zdaniem polscy politycy powinni jasno sprzeciwić się takim wycieczkom. Wyraża też swoja opinię na temat polskich elit: „Polska i jej słynna samokrytyczna inteligencja. Ludzie, którzy uważają, ze każda krytyka Żydów to antysemityzm, a jednocześnie cały czas ostro krytykują swój własny naród. Mówią, że robią to ze szlachetnych pobudek, ale w rzeczywistości robią to dla kasy. Wyleją kubeł pomyj na Polskę, a potem pędzą do USA, aby przeczytać pochwalne recenzje w tutejszych gazetach, zostać poklepanym przez tutejsze autorytety”.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama