, czwartek 20 czerwca 2024
W Dębowcu powstaną tężnie solankowe
Solanka z Dębowca posiada jedną z najwyższych w świecie koncentrację takich minerałów jak: jod, brom, wapń, krzem oraz selen. fot. mat. pras.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

W Dębowcu powstaną tężnie solankowe

AGNIESZKA KACZMARCZYK
W Dębowcu powstaną tężnie solankowe

Gmina zamierza rozbudować istniejącą część parkową, rozebrać stary przystanek autobusowy i wybudować kompleks budynków. fot. mat. pras.


W Dębowcu powstaną tężnie solankowe

Siedząc lub spacerując będzie można wdychać lecznicze opary solankowe. fot. mat. pras.


W Dębowcu powstaną tężnie solankowe

Jedna z tężni zintegrowana zostanie ze ścianą pawilonu, który stanie obok przystanku autobusowego. fot. mat. pras.

W Dębowcu już od kilku lat można korzystać z właściwości leczniczej wody siarczkowej - solanki. Oprócz istniejącej już fontanny solankowej, gmina zamierza przebudować centrum Dębowca i wybudować tężnie.

Naturalnym bogactwem Dębowca są zalegające na głębokości ponad 500 m pod ziemią wyjątkowo bogate, unikatowe na skalę światową złoża solankowe. Pierwsze wzmianki określające zalety i walory tej wody datowane są na 1912 r. kiedy podczas wierceń przeprowadzonych przez ostrawsko-karwińskie Gwarestwo, natrafiono na pokłady solankowe. Początki przemysłowego wykorzystywania datowane są na lata 50-te ubiegłego wieku wraz z powstaniem Kopalni i Warzelni Solanek, które na trwałe wpisały się w krajobraz Dębowca.

Solanka z Dębowca posiada jedną z najwyższych w świecie koncentrację takich minerałów jak: jod, brom, wapń, krzem oraz selen i zaliczona jest Rozporządzeniem Rady Ministrów z lutego 2006 r. do wód leczniczych i termalnych.

Gmina zamierza rozbudować istniejącą część parkową, rozebrać stary przystanek autobusowy i wybudować kompleks budynków. Jedna z tężni zintegrowana zostanie ze ścianą pawilonu, który stanie obok przystanku autobusowego. Siedząc lub spacerując będzie można wdychać lecznicze opary solankowe. Nowy pawilon między przystankiem a parkiem będzie posiadał wiatę dla podróżnych, punkt informacyjny. Powstanie również kameralna scena, sklepy i toalety.

- Projekt niewątpliwie przyczyni się do wzrostu atrakcyjności naszej gminy i zwiększy liczbę odwiedzających nas turystów. Postanowiliśmy wykorzystać to, co w gminie najcenniejsze, czyli piękne krajobrazy oraz solanki - mówi Tomasz Branny, wójt gminy Dębowiec.

Na wartą 1,2 mln zł inwestycję gmina dostała 80 proc. unijnej dotacji. Prace rozpoczną się z początkiem przyszłego roku. - Pozyskaliśmy środki na ten cel z dwóch funduszy, więc wybraliśmy ten z wyższym poziomem dofinansowania. Obecnie jesteśmy na etapie uzupełnień wniosku, ale jeszcze w tym roku powinniśmy podpisać umowę o dofinansowanie - przyznaje Branny. Inwestycję ze względu na jej duży koszt podzielono na dwa etapy. - Rozpoczęcie prac zaplanowaliśmy początkiem przyszłego roku, więc zgodnie z planem wiosną 2014 roku nasi mieszkańcy oraz odwiedzający nas turyści będą mogli wypoczywać przy tężniach - zapewnia wójt.

Solanka zawiera niezbędne mikroelementy potrzebne do stworzenia unikalnego mikroklimatu morskiego, który działa leczniczo, relaksacyjnie i uspokajająco na nasze zdrowie i samopoczucie. Inhalacje solankowe działają korzystnie na drogi oddechowe. Wdychanie oparów solanki powoduje nawilżenie dróg oddechowych, łagodzenie stanów zapalnych, zmniejszenie obrzęków, regenerację nabłonka dróg oddechowych.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

fajnie, tylko jak tam dojechac autobusem w weekendy? w sobte jakes dwa ochlapy jezdza, w niedziele ZERO kursow, skandal ze Dębowiec jest odciety od swiata w weekendy, wladze gminy maja gdzies mieszkancow ,ale i TURYSTÓW, a na turystach zostawiajacych kase powinno wladzom gminy zalezec najbardziej

fajnie, tylko jak tam dojechac autobusem zwlaszcza w niedziele? w sobote jakies dwa ochlapy jezdza, to za malo, skandal zeby Dębowiec byl odciety od swiata w weekendy,wladze gminy maja gdzies nie tylko mieszkancow ale i TURYSTÓW, a na turystach powinno im zalezec najbardziej

jesli połaczenie z dębowcem będzie wciąz takie fatalne jak w chwili obecnej - to nawet gdyby szczątki samego michaela jacksona wystawić w tych pięknych - skąd inąd - pawilonach - to ludzie tam nie dotrąąą!!!ludzie myślcie!!!komunikacja lezy o podstaw jakiegokolwiek pr-u turystycznego a nie pawie z piórkiem w tyłku!!!poza tym nie tylko solanki mogłyby być czymś, co przyciągnie ludzi zokolic do dębowca na niedzielne spacery poza miasto - piekne okolice, stawy, ale wszędzie zakaz i straszący uzyciem broni pan - jakas porażka!!zniechęciłam się i więcej nie jadę!!!

Zdarzyło mi się odwiedzać Dębowiec i za każdym razem fontanna solankowa była wyłączona.

Brawo dla Dębowszczan! Fajna sprawa

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama