, środa 26 czerwca 2024
Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów
Na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie staramy się stworzyć warunki dla rozwoju studentów nie tylko pod kątem naukowym, ale również zgodnie z ich zainteresowaniami. fot: Julia Agnieszka Szymala



Dodaj do Facebook

Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów

Honorowe wyróżnienie Rektora UŚ otrzymał Mateusz Morawiec, który wystawił na aukcji internetowej samego siebie, a właściwie swój czas, aby pomóc chorej koleżance uzbierać fundusze na leczenie. fot. mat. pras.


Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów

Karolina Kania otrzymała wyróżnienie za działalność propagującą naukę, w tym organizację wielu projektów na rzecz społeczności akademickiej. fot. mat. pras.


Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów

Znaczną część edukacji stanowią praktyki, dzięki którym młodzież nabiera doświadczenia. fot. Julia Agnieszka Szymala


Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów

Na Uniwersytecie działa nowoczesna Pracownia Kształcenia Praktycznego Asystenta Osoby Niepełnosprawnej i Laboratorium Badań nad Niepełnosprawnością, , wyposażona w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia zajęć dydaktycznych i terapeutycznych. fot. Julia Agnieszka Szymala


Uniwersytet Śląski w Cieszynie - Uczelnia dla pasjonatów

Znakomitym przykładem współpracy studentów z różnych kierunków jest zespół folkowy "FolkUŚ", w którym członkami są muzycy, etnolodzy, pedagodzy, artyści. fot. mat. pras.

O wyróżnieniu studentów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przez Rektora UŚ prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia, aktywności cieszyńskich żaków oraz ich przygotowaniu do konkurencji na rynku pracy rozmawiamy z Katarzyną Marcol, Prodziekanem ds. Promocji i Współpracy ze Środowiskiem Lokalnym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

W gronie studentów wyróżnionych przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego jest dwójka studentów z Cieszyna?

Wyróżnienia JM Rektora za zaangażowanie, wytrwałość i pomysłowość w inicjowaniu i wspieraniu życia studenckiego, a także za działalność społeczną, dobroczynną, naukową i popularnonaukową odebrały dwie osoby: Mateusz Morawiec, student pedagogiki, oraz Karolina Kania, studentka etnologii. Nasi laureaci to osoby niezwykłe, podejmujące działania, na które często nie byłoby stać osoby doświadczonej.

O Mateuszu zrobiło się głośno w mediach ogólnopolskich, gdy wystawił na aukcji internetowej samego siebie, a właściwie swój czas, aby pomóc chorej koleżance uzbierać fundusze na leczenie. Weekend z Mateuszem wylicytowała stacja radiowa RMF FM, a w zamian poprosiła o poprowadzenie audycji na antenie.

Karolina z kolei otrzymała wyróżnienie za działalność propagującą naukę, w tym organizację wielu projektów na rzecz społeczności akademickiej. Do najbardziej pracochłonnych przedsięwzięć należało pozyskanie z Funduszu Wyszehradzkiego pieniędzy na organizację I Międzynarodowego Zjazdu Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej „Etnologia bez Granic”, w którym uczestniczyli studenci i naukowcy z 14 uniwersytetów z różnych krajów europejskich. Sądzę, że ogromną satysfakcję Karolina czerpie z tego, że jej projekt jest kontynuowany, odbyła się kolejna edycja zjazdu, tym razem w Krakowie.

Studenci są bardzo aktywni...
Tak, mamy wyjątkowych studentów. Na uczelni w Cieszynie działają aktywnie koła naukowe, których członkowie organizują wiele przedsięwzięć kulturalnych, charytatywnych, edukacyjnych, naukowych. Na stałe do kalendarza weszły imprezy takie jak: Podróżnicze Opowieści, Dni Twórczości Animatora, Spotkania Sztuki w Wenecji Cieszyńskiej, a także akcje charytatywne i kiermasze, na których studenci wystawiają własne rękodzieło. Regularnie odbywają się przeglądy filmów: Studencki Przegląd Filmowy "czASKina" oraz "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie". Znakomitym przykładem współpracy studentów z różnych kierunków jest zespół folkowy "FolkUŚ", w którym członkami są muzycy, etnolodzy, pedagodzy, artyści. "FolkUŚ" zawsze zbiera owacje po swoich występach, koncertuje w wielu miastach Polski, gra też charytatywnie dla podopiecznych zakładu opiekuńczego Sióstr Boromeuszek w Cieszynie. Nie ukrywam, że młodzież nas inspiruje i namawia do wielu swoich pomysłów. Na Wampiriadzie można honorowo oddać krew, a ja sama zapisałam się do banku dawców szpiku kostnego przy okazji organizowanej przez studentów akcji.

To uczelnia dla pasjonatów?
Staramy się stworzyć warunki dla rozwoju studentów nie tylko pod kątem naukowym, ale również zgodnie z ich zainteresowaniami. Wspieramy i pokazujemy możliwości wyboru ścieżki zawodowej, umożliwiamy wszechstronne kształcenie, szczególnie cenne w zmieniających się warunkach na rynku pracy. Studenci mają możliwość korzystania z programu Erasmus i Most, kształcąc się na wybranych przez siebie uniwersytetach w Europie i w Polsce. Od przyszłego roku akademickiego na studiach II stopnia będą mogli wybrać moduł prowadzony w języku angielskim. Realizowane są też zajęcia praktyczne we współpracy z instytucjami samorządowymi i pozarządowymi (fundacjami, stowarzyszeniami), które polegają na wspólnym pisaniu i realizowaniu projektów.

Absolwent uniwersytetu jest przygotowany do konkurencji na rynku pracy?
Znaczną część edukacji stanowią praktyki, dzięki którym młodzież nabiera doświadczenia tak pożądanego przez pracodawców. Studenci etnologii wyjeżdżają na ekspedycje badawcze pod okiem naukowców do różnych zakątków Polski, a także do Czech, Serbii, Sudanu. Prowadzone są przedmioty z marketingu kultury i pisania biznes planów, co mobilizuje ich do planowania własnej ścieżki zawodowej. W ramach zajęć mają naukę języka czeskiego i praktyki w muzeach całej Polski. Pedagodzy nabierają doświadczenia w przedszkolach, szkołach, instytucjach profilaktyki społecznej, współpracują z poradniami specjalistycznymi, placówkami oświatowo-wychowawczymi. Mamy podpisane umowy z instytucjami, gdzie studenci uczą się zawodu, np. z Zakładem Karnym w Cieszynie. Działa też nowoczesna Pracownia Kształcenia Praktycznego Asystenta Osoby Niepełnosprawnej i Laboratorium Badań nad Niepełnosprawnością, wyposażona w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia zajęć dydaktycznych i terapeutycznych. Tutaj przyszli pedagodzy specjalni i asystenci osób niepełnosprawnych kształcą swoje zdolności, by pracować w przyszłości z dziećmi niepełnosprawnymi. Już w tej chwili współpraca z ośrodkami dla dzieci niepełnosprawnych oraz poradniami pedagogiczno-psychologicznymi jest bardzo intensywna, dzieci i ich opiekunowie przyjeżdżają na uczelnię na warsztaty, dzięki czemu studenci mogą sprawdzić swoje kompetencje zawodowe.
W nowym roku akademickim zostaną uruchomione nowe specjalności na kierunku pedagogika: doradztwo zawodowe z socjoterapią, pedagogika społeczna z socjoterapią oraz pedagogika społeczna z geragogiką, gdzie kształcić się będą specjaliści wspomagający aktywność osób starszych.

Oferta edukacyjna na rok akademicki 2013 / 2014

Studia stacjonarne i niestacjonarne

I stopnia

Etnologia - kierunek otrzymał akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej

Pedagogika - kierunek otrzymał akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej

specjalności:

  • zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
  • zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna
  • animacja społeczno-kulturalna
  • edukacja filozoficzno-społeczna
  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
  • terapia pedagogiczna i asystent osoby niepełnosprawnej
  • doradztwo zawodowe i edukacyjne z socjoterapią NOWOŚĆ!

    II stopnia

    Etnologia - kierunek otrzymał akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej

    Pedagogika - kierunek otrzymał akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej

    specjalności:

  • zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
  • zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna
  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
  • animacja społeczno-kulturalna z turystyką kulturalną
  • edukacja filozoficzno-społeczna
  • wychowanie ekologiczne z etyką środowiskową
  • terapia pedagogiczna i asystent osoby niepełnosprawnej
  • wychowanie przedszkolne
  • pedagogika społeczna z geragogiką NOWOŚĆ!
  • Pedagogika społeczna z socjoterapią NOWOŚĆ!

    W ofercie edukacyjnej polecamy również studia podyplomowe.

    Całą ofertę edukacyjną oraz kryteria przyjęć na studia można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.weinoe.us.edu.pl

  • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
    reklama