, wtorek 30 kwietnia 2024
Uniwersytet Śląski w Cieszynie uczelnią otwartą dla osób niepełnosprawnych
Dni Godności mają uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawność nie jest tematem tabu, że może ona dotknąć każdego człowieka, w każdej chwili jego życia. fot: AK



Dodaj do Facebook

Uniwersytet Śląski w Cieszynie uczelnią otwartą dla osób niepełnosprawnych

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Uniwersytet Śląski w Cieszynie uczelnią otwartą dla osób niepełnosprawnych

Przypadający w maju Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to okazja do rozmów na temat niepełnosprawności. fot. AK

Dwa dni, 150 uczestników, 13 grup, w tym osoby z ośrodków w Rybniku, Ustroniu, Cieszynie, Drogomyślu i dwie grupy dzieci z przedszkola. Konferencja oraz obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną - w taki sposób studenci oraz wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przekonywali, iż cieszyńska uczelnia jest miejscem otwartym dla osób niepełnosprawnych.

Przypadający w maju Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to okazja do rozmów na temat niepełnosprawności. Same zaś Dni Godności mają uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawność nie jest tematem tabu, że może ona dotknąć każdego człowieka, w każdej chwili jego życia. Należy uświadamiać, że niepełnosprawni, czy to fizycznie, czy intelektualnie, mają takie same prawa, jak zdrowe i sprawne osoby. Mogą funkcjonować w tym samym obszarze, ale trzeba im w tym trochę pomóc.

- Od jakiegoś czasu zapraszamy do nas osoby niepełnosprawne, żeby pokazać, że uczelnia jest miejscem spotkań. Mamy również coraz więcej studentów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Każda osoba może studiować, a my staramy się pokazać, że każdy student znajdzie tutaj wsparcie, by dalej się rozwijać - mówi Dorota Prysak, organizatorka Dnia Godności. - Wzajemnie, wiele się od siebie możemy nauczyć. Pokonujemy wszelkie bariery. Uczelnia nie jest jeszcze w pełni przystosowana do przyjmowania osób niepełnosprawnych, ale wszystko się zmienia. Są dzisiaj z nami również przedszkolaki. Celem tej integracji jest to, aby dzieci miały styczność z osobami niepełnosprawnymi już od najmłodszych lat - dodaje Anna Wojtas, asystentka osoby niepełnosprawnej, przewodnicząca Koła Naukowego Pedagogów.

Na terenie całego Uniwersytetu rozmieszczone zostały stacje, na których zorganizowano różne zabawy, warsztaty. Dni godności w stylu folkowym to czas, który osoby niepełnosprawne, studenci, dzieci spędzają razem. Razem biorą udział w warsztatach robienia baranków, wyrabiania masła, tańca, malowania palcami, tworzenia instrumentów. Studenci przygotowali również specjalne przedstawienie. W organizację włączają się wykładowcy, studenci, również z Wydziału Artystycznego.

- Mamy studentów niepełnosprawnych i chcemy, aby nasza uczelnia spełniała takie warunki, by mogli się tu uczyć nie musząc pokonywać tak wielu barier. Planowo powstanie tu winda dla osób niepełnosprawnych. Mamy również specjalnie przygotowane miejsca parkingowe, których wcześniej nie było. Dwa razy w miesiącu odwiedza nas psycholog, który rozmawia nie tylko z niepełnosprawnymi studiującymi na naszej uczelni, ale udziela również rad wykładowcom - przyznaje Ilona Fajfer-Kruczek, organizatorka konferencji, opiekunka Koła Naukowego Etnologów i dodaje, że uczelnia zapewnia również specjalne stypendium i wsparcie finansowe dla osób niepełnosprawnych, które chcą studiować na cieszyńskiej uczelni.

Podczas wczorajszej konferencji oficjalnie otwarto specjalnie przystosowaną i wyremontowaną, dzięki wsparciu finansowym Rektora Uniwersytetu Śląskiego, pracownię kształcenia praktycznego asystenta osoby niepełnosprawnej, czyli laboratorium badań nad niepełnosprawnością. - Dzięki pracowni możemy w bardziej praktyczny sposób kształcić naszych studentów. Sala wyposażona jest w profesjonalny sprzęt, m.in. tablicę interaktywną, która jest przystosowana również do ćwiczeń praktycznych z małymi dziećmi, odpowiednie nagłośnienie, przenośne krzesła. Drugą część sanowi kącik terapeutyczno- logopedyczny, w którym można ćwiczyć wszelkie metody, jakie wykorzystywane są potem w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym - tłumaczy Magdalena Bełza, pomysłodawczyni stworzenia specjalnej sali. W laboratorium znajduje się specjalny komputer z dotykowym ekranem, ułatwiający pracę osobom niepełnosprawnym, specjalny stolik, powiększalnik pisma, lustra. Cały kącik wyłożony jest wykładziną.

Na co dzień osoby niepełnosprawne borykają się z wieloma problemami. Często bariery architektoniczne są dla nich wielką przeszkodą. Bywa i tak, że zostają odtrąceni przez drugiego, w pełni zdrowego sprawnego człowieka, który z niechęcią patrzy na niepełnosprawnych. Szczęśliwie świadomość na temat niepełnosprawności zmienia się w Polsce na lepsze. Coraz częściej i głośniej mówi się o różnych dysfunkcjach, przewlekłych chorobach, zaburzeniach, co przekłada się na lepsze traktowanie osób niepełnosprawnych.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Każdy student na wagę.... etatów. Ministerialna dotacja jest ściśle uzależniona od liczby studentów. Niestety młodzi ludzie wreszcie zorientowali się, że sam licencjat, czy magisterka na tuzinkowej uczelni nie zapewnia sukcesu na rynku pracy, a do tego skutecznie drenuje kieszenie całej rodziny. Kiedyś sprawę ratował strach przed wojskiem.

cieszę się, że redaktorzy/rki codziennej zauważają takie tematy. A nie jak portal skoczowski pisze o ilości podanych prądów wody, czy o czytaniu przez mamę-dzieciobójczynię ich portalu.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama