, środa 26 czerwca 2024
Ukraińscy samorządowcy na stażu w Cieszynie
Gośćmi Cieszyna są Hałyna Awramenko, przewodnicząca Wsi Nemiszajewe oraz Iryna Korotkowa, kierownik Wydziału Ekonomii Komitetu Wykonawczego Rższczowskiej Rady Miejskiej. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Ukraińscy samorządowcy na stażu w Cieszynie

MB
Pięć dni wypełnionych stażami. Cel: pokazanie na konkretnych przykładach, jak funkcjonuje samorząd lokalny w Polsce. Cieszyn gości dwie przedstawicielki ukraińskiego samorządu w ramach nietypowego projektu.

Grupa 20 przedstawicieli 13 ukraińskich miast z obwodu kijowskiego rozpoczęła w poniedziałek kilkudniowe staże w miastach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Mają oni poznawać organizację i pracę polskich samorządów wobec perspektywy reformy samorządowej na Ukrainie.

To pilotaż większego projektu koordynowanego przez Związek Miast Polskich. Przedsięwzięcie pod hasłem "Przygotowania ukraińskich samorządowców do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszeniowych UE" ma objąć przedstawicieli kilkudziesięciu ukraińskich miejscowości, również z innych obwodów i jest planowane do jesieni br.

W tym tygodniu ukraińscy goście pojawili się w: Chorzowie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Żorach, a także w Cieszynie.

Gośćmi Cieszyna są Hałyna Awramenko, przewodnicząca Wsi Nemiszajewe oraz Iryna Korotkowa, kierownik Wydziału Ekonomii Komitetu Wykonawczego Rższczowskiej Rady Miejskiej. W Polsce są od poniedziałku, 9 czerwca, a ich pobyt zbliża się już do finału, gdyż wyjadą w sobotę, 14 czerwca.

Dni spędzone na Śląsku Cieszyńskim miały dość napięty grafik. Zgodnie z wyrażonymi przez Ukrainki zapotrzebowaniami tematy stażu dotyczyły m.in. organizacji świadczenia usług przez administrację publiczną, podstawowych źródeł kształtowania budżetu czy zasad finansowania projektów z uwzględnieniem projektów dofinansowanych ze środków UE. Zwiedziły także miasto, muzea, a także obiekty, które powstały dzięki dofinansowaniu ze środków europejskich. Było też miejsce na spotkanie z radnymi, przedstawicielami lokalnych instytucji pozarządowych i lokalnymi przedsiębiorcami.

Staże poprowadzili m.in.: Stanisław Kawecki, Elżbieta Wagner-Gąsior, Dagmara Kowol, Ruta Kaczmarczyk, Ewa Gołębiowska, Beata Cher-Tomica, Arkadiusz Smoczyński, Tomasz Lenkiewicz, Elżbieta Domagała, Aleksander Dorda, Piotr Gruchel, Zbigniew Niżnikiewicz i Monika Praski.

- Panie wyrażają zadowolenie z pobytu w mieście, chwalą sobie poziom realizacji stażu, uważają, że przekazywane im informacje są rzeczowe i przydatne - informuje Edyta Subocz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Cieszynie. - Zwróciły uwagę na czystość miasta oraz wyraziły zdziwienie z możliwości korzystania z trawników, na przykład na Wzgórzu Zamkowym - relacjonuje Subocz. - Dla nas ta wizyta także była cenna, również mogliśmy się dzięki niej wiele nauczyć - dodaje.

Projekt, w ramach którego Ukraińcy samorządowcy przyjechali do województwa śląskiego, jest finansowany ze środków programu Study Tours to Poland. Program ten jest częścią działań Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a koordynuje go Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Wrocławia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama