, środa 19 czerwca 2024
Temat żwirowni definitywnie zamknięty
Zdjęcie poglądowe. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Temat żwirowni definitywnie zamknięty

DR
Wraz z uchwaleniem studium przez Radę Gminy Hażlach zakończył się temat żwirowni w miejscowości Kończyce Wielkie. Radni podjęli dokument na ostatniej sesji mijającej kadencji (14 listopada), rezygnując ostatecznie ze żwirowni, a stawiając na rozwój gminy jaki ma przynieść przekształcenie tego obszaru w teren przemysłowo-usługowy.

To sprawa ciągnąca się już od kilku lat. Inwestor kupił tereny w Kończycach Wielkich i planował utworzenie tam żwirowni. Jego plany spotkały się jednak z protestami mieszkańców, którzy zaznaczali, że obawiają się związanego z tym hałasu i usuwania się gruntu. Ani inwestor, ani ówczesna rada gminy nie spodziewali się do końca tak dużego sprzeciwu ze strony mieszkańców. Radni nie zdecydowali się więc na uchwalenie studium, a sprawa przez długi czas pozostawała nierozstrzygnięta. Krok do przodu zrobił jednak wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski w 2016 roku, przystępując do rozmów z inwestorem wraz z nową propozycją. Chodziło o to, żeby zmienić przeznaczenie tego terenu na inwestycyjny lub usługowy. Pozostałe tereny miały jednak zostać przeznaczone pod budownictwo mieszkalne, ze względu na bliskość osiedla domków jednorodzinnych. Inwestorowi propozycja się spodobała. - Pierwotnie właściciel chciał ten teren przekształcić w żwirownię. Natomiast po wielu rozmowach z właścicielem, doszliśmy do porozumienia, i zdecydowaliśmy, że żwirownia tam nie powstanie. Chcieliśmy te tereny przekształcić w taki obszar, który umożliwiłby z jednej strony właścicielowi firmy wyjście z tej inwestycji, a drugiej strony żeby ta inwestycja przyniosła korzyść gminie. Teren teraz ma symbol przemysłowo-usługowy - tłumaczył podczas sesji wójt Grzegorz Sikorski.

Temat żwirowni został jednak oficjalnie zamknięty na ostatniej sesji, na której rada podjęła wspomniane wcześniej studium. - Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy jest dokumentem planistycznym wytyczającym kierunki rozwoju przestrzennego gminy Hażlach. Należy pamiętać, że studium stanowi podstawę uchwalenia planów zagospodarowania przestrzennego gminy. To przy pomocy Studium wskazujemy gospodarcze i przestrzenne perspektywy rozwoju - zaznacza Grzegorz Sikorski - Należy pamiętać, że Rada Gminy uchwalając Studium, tworzy dopiero podstawę do wprowadzenia w przyszłości przepisów gminnych, w formie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - dodaje.

Jak podkreśla wójt, kwestia spornego terenu była wielokrotnie dyskutowana z jego właścicielem oraz mieszkańcami. Ustalono, iż odstąpi on od planów utworzenia tam żwirowni pod warunkiem, że będzie mógł zagospodarować ten teren w inny sposób. Dlatego w wyniku rozmów postanowiono zmienić przeznaczenie tego terenu z rolnego na przemysłowo – usługowy. Wniosek mieszkańców dotyczył jednak tego aby ten teren pozostał rolny. Jak zauważył, radny Roman Haltof łatwiej przekształcić teren rolny w żwirownię niż teren przemysłowo – usługowy. Dlatego tylko w tym kontekście warto było się przychylić do wniosku właściciela terenu.

- Jeżeli chcemy, żeby gmina Hażlach się rozwijała, to musimy tworzyć tereny gdzie potencjalnie możemy osiągać wpływy do budżetu gminy - mówił na sesji Grzegorz Sikorski - Do rozwoju gminy potrzebne są środki finansowe, a potrzeb mieszkańców jest bardzo dużo. Jednym z takich działań sprzyjających gminie jest właśnie tworzenie odpowiedniego studium, a później planów umożliwiających rozwój, nie tylko w kwestii terenów mieszkalnych, ale również w kwestii terenów przemysłowych czy usługowych.

Teren, o którym mowa, znajduje się w sąsiedztwie kompleksu pałacowo – parkowego. Zgodnie z dokumentami strategicznymi istnieje możliwość stworzenia nawet ponad 40 hektarowego kompleksu usługowo – rekreacyjnego, który przynosiłby realne korzyści mieszkańcom oraz gminie Hażlach w postaci nowych miejsc pracy oraz wyższych wpływów podatkowych.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A ja się pytam, kto nam ukradł "Brackie", najlepsze piwo na rynku?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama