, piątek 23 luty 2024
Szpital Śląski: Lądowisko, które ratuje życie
Lądowisko wyniesione na dachu pawilonu łóżkowego to koncepcja najbezpieczniejsza zarówno dla pilotów, jak i pacjentów, Jest ono otwarte całodobowo.  fot: SZpital ŚląskiDodaj do Facebook

Szpital Śląski: Lądowisko, które ratuje życie

red.mat.pras.
Szpital Śląski: Lądowisko, które ratuje życie

W ocenie pilotów LPR jest to jedno z najlepszych lądowisk w Polsce. Jego usytuowanie, brak przeszkód terenowych oraz wykluczenie obecności osób postronnych oceniają jako niewątpliwe atuty, które podkreślali już podczas jego otwarcia.


Szpital Śląski: Lądowisko, które ratuje życie


Szpital Śląski: Lądowisko, które ratuje życie

W Szpitalu Śląskim od roku funkcjonuje nowoczesne, całodobowe lądowisko dla helikopterów medycznych, które jednocześnie jest najwyżej położonym na budynku szpitalnym lądowiskiem w Polsce. To doskonała okazja, by podsumować jego dotychczasową działalność.

Dotychczas, dzięki lądowisku, personel Szpitala Śląskiego uratował życie kilkudziesięciu osobom, które w szybki i bezpieczny sposób mogły zostać zaraz po wylądowaniu śmigłowca przewiezione na zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy, lub w przypadku niemożliwości leczenia w naszym szpitalu, były transportowane do ośrodka o wyższej referencyjności.

Każdy SOR w Polsce, według przepisów Ministerstwa Zdrowia, musi do dnia 01.01.2021 r. być wyposażony w lądowisko dla helikopterów medycznych. Cieszyński Szpitalny Oddział Ratunkowy udziela rocznie pomocy ponad 33 tys. pacjentów, dlatego Szpital nie mógł zrezygnować z tego przedsięwzięcia. Inwestycja ma ogromne znaczenie, z uwagi na potrzeby zdrowotne i życie pacjentów, ponieważ brak lądowiska poskutkowałby zamknięciem SOR i przekształceniem go w Izbę Przyjęć, co spowodowałoby znaczne ograniczenie udzielanych świadczeń, a w kolejnym kroku ograniczenie ilości oddziałów szpitalnych oraz redukcję zatrudnienia.

Lądowisko wyniesione na dachu pawilonu łóżkowego to koncepcja najbezpieczniejsza zarówno dla pilotów, jak i pacjentów, Jest ono otwarte całodobowo. Piloci LPR w ciągu 10 miesięcy (w marcu i kwietniu ze względu na COVID-19 loty nie odbywały się) lądowali na nim już ponad 20 razy, chwaląc jego usytuowanie. Dodatkowo, miały miejsce również lądowania szkoleniowe, podczas których piloci, dzięki nowoczesnemu wyposażeniu lądowiska sami włączali oświetlenie nocą, nie angażując w to personelu Szpitala Śląskiego.

W ocenie pilotów LPR jest to jedno z najlepszych lądowisk w Polsce. Jego usytuowanie, brak przeszkód terenowych oraz wykluczenie obecności osób postronnych oceniają jako niewątpliwe atuty, które podkreślali już podczas jego otwarcia.

- Taka lokalizacja jest dla pilotów najwygodniejsza i najbezpieczniejsza, a właśnie bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Można powiedzieć, że piloci kochają lądowiska zlokalizowane na dachach, co minimalizuje ryzyko związane z lądowaniem między budynkami – oceniał wówczas Leon Góra, wieloletni pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, obecnie kontroler lądowisk.

- Inwestycja ta to również szereg innych korzyści: poprawa jakości udzielanych świadczeń w SOR czy pełne zabezpieczenie budynku Pawilonu Łóżkowego pod kątem przeciwpożarowym, co eliminuje zagrożenie wyłączenia z użytkowania budynku, w którym znajduje się większość oddziałów szpitalnych. Ponadto, uruchomienie lądowiska poskutkowało również przeprowadzeniem szeregu innych prac modernizacyjnych, zwiększeniem wysokości ryczałtu na SOR oraz trwałym wpisaniem naszej placówki do aktualnej i przyszłej sieci podstawowego zabezpieczenia szpitalnego – podsumował Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego.

Inwestycja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (działanie 9.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama