, wtorek 23 kwietnia 2024
Samorządowcy przeciw coraz większym obciążeniom ze strony państwa
Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, zauważa na przykład, że zgodnie ze zmianą ustawy o finansach publicznych z 2009 roku, gmina może otrzymać dotację z budżetu państwa, jeżeli sama zapewni 20 proc. wkładu. Wcześniej takiej potrzeby nie było. fot: UM StrumieńDodaj do Facebook

Samorządowcy przeciw coraz większym obciążeniom ze strony państwa

JM
Samorządowcy w całym kraju jednoczą siły i wspólnie walczą o zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Gdyby projekt udało się wprowadzić w życie, samorządy tylko w województwie śląskim zyskałyby łącznie ponad miliard złotych.

Ogólnopolska kampania "Stawka większa niż 8 mld" i akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trwa od maja. Inicjatorzy akcji przypominają, że w latach 2005-2011 władze centralne wprowadziły liczne zmiany ustawowe, które spowodowały zmniejszenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie przekazały im nowe zadania albo rozszerzyły zakres dotychczas realizowanych zadań bez odpowiednich zmian w dochodach samorządów. Spowodowało to zachwianie równowagi finansowej samorządów oraz co najmniej 8 mld zł łącznego ubytku w dochodach gmin, powiatów i województw w skali roku. Gdyby obywatelski projekt o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego udało się wprowadzić w życie, samorządy tylko w województwie śląskim zyskałyby łącznie ponad miliard złotych.

Projekt zakłada przesunięcie pieniędzy podatników z budżetu centralnego do budżetów samorządów poprzez zwiększenie udziału gmin, powiatów i województw w podatku PIT; wprowadzenie nowej, ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których występują prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, co ogranicza lokalne możliwości rozwojowe; przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych jednostek samorządu terytorialnego będących skutkiem zmian w ustawie.

Według wyliczeń dostępnych na stronie stawka8mld.pl zmiany udziału gmin w podatku PIT tylko w przypadku Cieszyna dałyby dodatkowo blisko 6 mln zł (symulacja na przykładzie danych za 2011 roku), Skoczów zyskałby 3 mln zł, Ustroń - 2 mln 720 tys. zł, a Strumień - ponad 1,5 mln zł.

Samorządowcy mówią, że o obciążeniach jakie co chwile nakładane są na gminy, bez wskazywania źródła finansowania, mogliby mówić godzinami. Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, zauważa na przykład, że zgodnie ze zmianą ustawy o finansach publicznych z 2009 roku, gmina może otrzymać dotację z budżetu państwa, jeżeli sama zapewni 20 proc. wkładu. Wcześniej takiej potrzeby nie było. Dotyczy to między innymi rządowych programów dożywiania uczniów, finansowania wyprawki szkolnej, czy pomocy materialnej dla uczniów w postaci stypendiów. - Inicjatywa "Stawka większa niż 8 mld" jest szczególnie ważna dla nas jeżeli chodzi subwencję ekologiczną. Obecnie gmina Strumień w 70 proc. jest objęta obszarem Natura 2000, co podraża prowadzenie inwestycji na terenie gminy i ogranicza w znacznym stopniu jej rozwój. Subwencja ekologiczna w pewnym stopniu pozwoliłaby zrównoważyć powstałą sytuację - zauważa Grygierek.

Inicjatywę popiera również Jerzy Ciałoń, skarbnik gminy Skoczów, który podobnie jak inni mówi, że największym problem jest nakładanie na gminę kolejnych zadań bez wskazywania źródła finansowania. - Idealnym rozwiązaniem byłaby każdorazowa zmiana systemu dochodów gmin po wprowadzeniu zmian w systemie zadań realizowanych przez samorządy - mówi Ciałoń.

- Uważamy, że powrót to finansowej równowagi samorządów może zagwarantować przesunięcie pieniędzy podatników z budżetu centralnego do budżetów ich własnych gmin. Szukając rezerw, rząd mógłby zająć się zreformowaniem niewydolnych systemów: systemu emerytalnego, systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych. Rząd bierze kredyty na finansowanie tychże systemów - a to są pieniądze przejadane. Od dawna wiadomo, że te systemy źle funkcjonują i pochłaniają ogromne koszty. Jednak mimo to, rządy wstrzymują szereg reform. Samorządy chcą, aby rząd zreformował ustawodawstwo dotyczące polityki społecznej. Tam są rezerwy. A nie ograniczał rozwój i jakość życia mieszkańców miast, miasteczek i wsi - mówi Andrzej Porawski, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Więcej o inicjatywie można przeczytać tutaj.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Akurat samorząd cieszyński ma jeszcze duże rezerwy w pieniądzach marnowanych na kosztowne, koteryjne przybudówki.
Wyliczać?...

trzeba zauważyć, że niektórym samorządom bardzo by się poprawiło, co nie znaczy, że wszystkim. Proponuję wprowadzić podatek OBROTOWY dla sieci handlowych, który zostawałby tam, gdzie ludzie kupują, a nie tam gdzie jest siedziba firmy. Sieci handlowe (np. Kaufland) zarabiają na nas, a my z nich nic nie mamy, a tak np. zakupy robione przez naszych sąsiadów zza Olzy też poprawiłyby nasz budżet. Czy ktoś wie, że Castorama w Cieszynie ma wyższe ceny niż gdzie indziej ze względu na duży obrót, a kto kupuje w Castoramie, można codziennie zobaczyć. Póki co sieci handlowe zostawiają w budżecie gmin jedynie podatek od wynagrodzeń pracowników, o ile ci pracownicy pochodzą i rozliczają się w tejże gminie.

Zmniejszyć zatrudnienie w UM i podległych organach.
Jak jest kryzys to szuka się oszczędności a nie zwiększa wydatki.
Ciekawie wyglądają niedawno zrobione chodniki w powiecie bo na większości trawa zarasta i za chwile nie będzie z czego korzystać.
Czasy gierkowskie powracają

samorządowcy robią wszystko by urwać z nas , wyżreć, wyssać i pogłaskać.

Ech właściwie wszyscy dzisiaj zawodzą sądy, prokuratury, ministerstwa a nawet nasze samorządy - poza naszym przywódcą, rzecz jasna. I jeszcze niektórzy wbijają mu szpilki. To nie ludzie, panie. To wilki.

samorządy popłyną na kredytach branych dla pokrycia udziału własnego / 20%/ w celu uzsyaknia dotacji unijnej . Dawanie żebrakowi nie pobudzi żebraka do pracy.

nie moge juz patrzec na to foto...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama