, niedziela 14 lipca 2024
Są pieniądze na remont targowiska w Cieszynie
Gmina Cieszyn otrzymała prawie 650 tys. zł na przebudowę i remont targowiska przy ul. Stawowej. fot: AKDodaj do Facebook

Są pieniądze na remont targowiska w Cieszynie

AGNIESZKA KACZMARCZYK
Ponad 12 mln zł unijnego dofinansowania otrzymały śląskie gminy na remont targowisk w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Cieszyn otrzymał ponad 642 tys. zł na przebudowę targowiska rolno-spożywczego przy ul. Stawowej.

Gminy złożyły 21 wniosków na łączną kwotę pomocy 16 505 475,42 zł. 18 z nich pozytywnie przeszło ocenę formalno-merytoryczną i tym samym zostało wpisanych na listę operacji zakwalifikowanych do współfinansowania według liczby uzyskanych punktów. Z uwagi na dostępność środków 15 z nich otrzymało dofinansowanie. W tym gmina Cieszyn.

Zgodnie z przyjętym przez Zarząd Województwa Śląskiego regionalnym kryterium oceny, preferowane były projekty gmin, w których udział powierzchni użytków rolnych do powierzchni ogółem gminy jest wyższy od 50 proc. i operacja jest realizowana w miejscowości liczącej powyżej 1 tys. mieszkańców. Targowiska, na które przeznaczone jest dofinansowanie unijne, charakteryzują się tym, że są stałe, utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej oraz wyposażone w odpływ wody deszczowej. Na minimum połowie powierzchni handlowej targowiska stoiska są zadaszone, dostępne są też miejsca parkingowe i urządzenia sanitarne. Wyróżnia je także to, że są podzielone na sekcje odpowiadające poszczególnym rodzajom towarów, przy czym ponad połowę powierzchni handlowej targowiska powinny zajmować produkty rolno-spożywcze.

Pomoc udzielona zostanie na zasadzie refundacji, przy czym nie może przekroczyć 75 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jedna gmina lub związek międzygminny mógł liczyć maksymalnie na milion złotych dotacji na inwestycje związane z targowiskami. Gmina Cieszyn otrzymała 642 101 zł na przebudowę i remont targowiska rolno-spożywczego przy ul. Stawowej.

Władze miasta nie chcą jednak na razie zdradzać jakie są plany względem targowiska i co zostanie wykonane w ramach otrzymanego dofinansowania.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Najwyższa pora aby ten skrawek prawdziwego życia miasta i jego mieszkańców doprowadzić do przyzwoitego stanui.
Targowiska to zawsze najbardziej barwne i najciekawsze elementy tkanki miast - czy to Stambuł, czy Barcelona, Amsterdam czy Skoczów. Tu sie tysiące ludzi spotykają co parę dni. Tu toczy się prawdziwe życie, od stuleci w tym samym tempie.
Durne głosy wołające o zamkniecie targu to przejaw małomiasteczkowych kompleksów zaściankowych kocmołuchów.

To super ,że Urząd chce remontować targowisko.Cieszyn od setek lat jest znany w Europie jako miasto przygranicznego handlu,dające zatrudnienie jego mieszkańcom.Kiedyś handel taki odbywał się na rynku pod Ratuszem i nikomu to nie przeszkadzało.Jasne najlepiej zlikwidować zakłady pracy,a może miasto Cieszyn z mapy Polski.Zostanie miejsce emerytów i rencistów ,którzy i tak nie wyjadą bo przecież czym PKP i PKS już nie istnieją.Może zmienić nurt rzeki Olzy:(((

To sa kpiny ze wladze Cieszyna staraja sie o fundusze Unijne na remont targowiska , to miejsce powinno byc jak najszybciej zlikwidowane a nie remontowane.W Cieszynie jest tyle wspanialych i zabytkowych kamienic i budynkow ktore wymagaja natychmiastowego remontu , bo sa wizerunkiem i wizytowka tego wspanialego miasta , a co robi w tym kierunku zarzad miasta , oraz rada miejska ?????????.Pan radny Rainda stawia bzdurne wnioski o zakupie rowerow dla Straznikow Miejskich , zamiast pieprzyc bezsensowne glupoty lepiej zajal by sie naprawde wazniejszymi sprawami , ktore pomoga naszemu miastu i poprawia jego wizerunek.Co roku przyjezdza do Cieszyna ogromna ilosc turystow , nie przypuszczam ze chca ogladac targowisko miejskie i straznikow na rowerach.

Denna prowokacja

targowisko to byłoby miejsce do popisu dla Pani Gołębiewskiej, pełny funkcjonalizm w przestrzeni miejskiej, wygoda, oznakowanie, samoczyszczące szalety, targowisko na miarę XXI wieku, ale podejrzewam że niestety wyszła by z tego kupa...

Niestety plan może już być. Od roku krążą plotki, że nagle odnalazł się "właściciel" tych terenów. Zobaczymy czy przypadkiem miasto nie wyremontuje za publiczne a potem nagle "ups" będzie musiało oddać panu PANU. Nawiasem targowisko to najbardziej dochodowa instytucja w Cieszynie. A miasto nawet nie postawiło tam sracza z prawdziwego zdarzenia, o całokształcie nie wspominając. Bangladesz dający milion rocznie.

Jaki pan, taki kram
jaki ratusz, takie jego biznesy
Taki zbieg okoliczności, że burmistrz Matuszek, były księgowy zbankrutowanej Termiki na jej truchle w imieniu miasta kręci te pokraczne interesy...

Jak zapewne pomyślą planiści to po remoncie ok. 30 % mniej powirzchni nadlowej wyjdzie z tego targowiska (bo muszą być parkingi, przyłacza, itp..)

no nie magą zdradzić bo nie mają żadnego planu na targowisko, więc pewnie teraz na szybko będą kombinować i może sie okazać że wyjdzie kicha...

Ciekawy jestem i zakładam, że jak miałby być tylko remont targowiska to by powiedzieli przykldowo: odnowimy budki, zrobimy zadaszenie itd, bo co to za tajemnica. Jescze by sie pewnie chwalili tym. Jak nie mówią - coś kombinują.

"Władze miasta nie chcą jednak na razie zdradzać jakie są plany względem targowiska i co zostanie wykonane w ramach otrzymanego dofinansowania"

Co nie chcą zdradzać, co jest ??? w dupach się poprzewracało już. pewnie ktoś już ostrzy pazury na ten teren...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama