, poniedziałek 24 czerwca 2024
Cieszyn: Kanalizacja zrobiona, a ceny w górę
26 lutego br. Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie złożył do burmistrza Cieszyna wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Cieszyn: Kanalizacja zrobiona, a ceny w górę

MB
Mimo tego, że kanalizacja w Cieszynie przeszła gruntowny remont i po modernizacji wszystko jest bardziej nowoczesne, to mieszkańców czeka podwyżka za za odprowadzanie ścieków. Dlaczego?

26 lutego br. Zakład Gospodarki Komunalnej w Cieszynie złożył do burmistrza Cieszyna wniosek o zatwierdzenie nowej taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków. Według tej taryfy cena za odprowadzanie ścieków idzie w górę o ponad 50 groszy. Teraz mieszkańcy Cieszyna płacą 6,69 zł (netto) za metr sześcienny, a mają płacić 7,22 zł (netto), czyli wzrost o niecałe 8%. Ta zmiana miałaby wejść w życie z dniem 8 maja 2016 roku.

Kanalizacja jest nowa, dlaczego zatem mieszkańcy muszą płacić więcej i czy jest to rzeczywiście powiązane z remontem kanalizacji? Zadaliśmy takie pytanie burmistrzowi Ryszardowi Macurze podczas marcowego spotkania burmistrza z mediami.

- Sieć kanalizacji w Cieszynie została rzeczywiście w znacznej części zmodernizowana. Celowo używam tu słowa „zmodernizowana”, bo to poniekąd zaważyło na tym, że weszliśmy w nową stawkę podatkową 2-procentową. To z kolei spowodowało wzrost kosztów o ponad 400 tys. złotych i niestety musiało odbić się na wysokości taryfy. Wzrost ceny za odprowadzanie ścieków wynika ze wzrostu stawki podatkowej - wyjaśnia Macura.

Jak się jednak okazuje jest też kolejna przyczyna skoku opłat. - Drugą przyczyną zmiany taryfy jest kwestia związana z remontami tych odcinków, które nie podlegały modernizacji w ramach projektu. Na przełomie roku 2015 i 2016 mieliśmy tutaj interwencje mieszkańców Marklowic. Odcinek łączący Marklowice z oczyszczalnią ścieków wymaga remontów i niech będzie przykładem, że potrzeby tego typu inwestycji istnieją. To są dwie przyczyny, dla których ta taryfa niestety ulega zmianie, ale mam nadzieję, że z kolejnymi zmianami tego typu nie będziemy spotykać się w przyszłości - zapewnia burmistrz Cieszyna.

Jednak w Radzie Miejskiej nie ma zgody co do tego, że taryfa za odprowadzanie ścieków powinna być w taki sposób zmieniona, jak o to zawnioskował ZGK. Uchwała w sprawie zmiany ww. taryfy była w porządku obrad marcowej sesji Rady Miejskiej Cieszyna, ale na wniosek Klubu Radnych CRS została zdjęta z porządku obrad, gdyż „budzi szereg wątpliwości”. Dlatego radni z CRS złożyli inicjatywę uchwałodawczą w sprawie przeprowadzenia kontroli przez Komisję Rewizyjną „poprawności wyliczenia taryfy”.

Zdaniem burmistrza „zaproponowane przez Klub Radnych CRS działania nie znajdują uzasadnienia”. Bez względu bowiem na to czy Komisja Rewizyjna zbada sprawę czy nie, zmiana taryfy wejdzie w życie po 70 dniach od lutowego wniosku ZGK, czyli dokładnie 8 maja. Pod artykułem zamieszczamy wniosek CRS oraz odpowiedź burmistrza.

Jak czytamy w porządku sesji Rady Miejskiej Cieszyna zaplanowanej na 28 kwietnia br., znajduje się tam projekt uchwały w sprawie „zlecenia Komisji Rewizyjnej kontroli taryfy za zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie gminy Cieszyn obowiązującej w okresie od 8 maja 2016 do dnia 7 maja 2017”.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Burmistrz miasta Cieszyn pan Ryszard Macura zwieksza, nie małą jak dotąd opłatę za ścieki-kanalizację aż na 7.79zł (brutto) na każdy 1m3. W uzasadnieniu czytamy, że spowodowane jest to zwiększonymi kosztami które powstały po wejściu Cieszyna w 2-procentową stawkę podatkową co skutkuje zwiększonymi rocznymi kosztami na poziomie 400.000 zł.

Pytam - Panie burmistrzu o ile zostały zmniejszone koszty i biurokracja utrzymywania firmy Zakładu Gospodarki Komunalnej tak, aby choć w części zmniejszyć uciążliwość podwyżki - a raczej samą podwyżkę, dla mieszkańców Cieszyna? Czy dyrekcja firmy, która odpowiada za gospodarkę wodno-ściekową w Cieszynie, zmniejszyła swoje koszty na tyle, aby wprowadzenie podwyżki nie było konieczne (a jeśli nawet to nie w takim zakresie)?
Dodatkowo zapytuję - Dlaczego jest Pan arogancki w stosunku do mieszkańców stwierdzając że (cytuję) "Bez względu bowiem na to czy Komisja Rewizyjna zbada sprawę czy nie, zmiana taryfy wejdzie w życie po 70 dniach od lutowego wniosku ZGK, czyli dokładnie 8 maja."? Patrząc na Pana wypowiedź w tym zakresie nasuwa się jasno podsumowanie - opłata musi zostać zwiększona "bo tak'.

Co na to odpowie Pan mieszkańcom Cieszyna?

W tym miejscu da przyrównania napiszę ile wynosi oplata za ścieki dla mieszkańców w niektórych gminach naszego powiatu:
- Cieszyn 7.79 zł
- Strumień 7.56 zł
- Wisła 6.72 zł
- Chybie 6.47 zł
- Ustroń 5.63 zł
- Zebrzydowice 4.69 zł
Najdrożej jest więc w Cieszynie :(

Ceny zależą od potrzeb osoby która tym zarządza a w innym miejscu to kontroluje. Niestety jest to jedna osoba.

Jednak dużo ludzi to ciemnota. Jak coś się modernizuje to wzrastają koszty amortyzacji a to z kolei musi odbić się na taryfie.

Jak się jest do Dudy gospodarzem miasta, to na wszystko ma się jedną receptę: podwyżki.

Jak ktoś remontuje to zmniejszają się koszty utrzymania dzięki czemu podwyżkę można ustalić w niższej kwocie lub zrezygnować z niej w ogóle, nieprawdaż?

kredyt trzeba spłacić

Najpierw niech ratusz zacznie od oszczędności a nie od wyciągania pieniędzy od mieszkańców....... aaaaaaaaa... przecież pan burmistrz Macura inaczej nie umie, wszak jest z PIS.......

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama