, sobota 2 marca 2024
Ochaby po raz kolejny mogą być dumne
Maciej Bieniek jest sołtysem Ochab od 2003 roku. fot: arch. pryw. Macieja BieńkaDodaj do Facebook

Ochaby po raz kolejny mogą być dumne

JAKUB MARCJASZ
Ochaby po raz kolejny mogą być dumne

Konkurs na "Sołtysa Roku" od lat organizują Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i "Gazeta Sołecka". W tym roku tytuł trafił do dwunastu sołtysów z całego kraju. fot. arch. pryw. Macieja Bieńka

Na uroczystej gali w Warszawie, Maciej Bieniek, sołtys Ochab, odebrał wyróżnienie w konkursie "Sołtys Roku 2011". W nagrodę dostał żółty rower. To nie jedyny laur jaki otrzymała wieś w ciągu ostatnich kilku lat.

Konkurs na "Sołtysa Roku" od lat organizują Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów i "Gazeta Sołecka". W tym roku tytuł trafił do dwunastu sołtysów z całego kraju (każdy jest z innego województwa). Jaka jest recepta na otrzymanie takiego wyróżnienia? - Wiele lat pracy, które potrzebne są do wypracowania pewnych standardów - mówi Maciej Bieniek, sołtys Ochab, który podkreśla, że sukces nie byłby możliwy do osiągnięcia w pojedynkę. - Ważne jest stworzenie wokół siebie grupy osób zaangażowanych w różne projekty realizowane na terenie wsi, taką grupę, z którą na co dzień współpracuję, również udało się stworzyć. Potrzebna jest przychylność władz miejskich, ta przychylność była i jest, zarówno za kadencji burmistrza Jerzego Malika, jak i za kadencji burmistrz Janiny Żagan; rady gminy, która podejmuje uchwały, które pozwalają na wykorzystanie pewnych środków, bo bez pieniędzy wielu rzeczy nie da się zrobić, a również całej grupy urzędników, z którymi na co dzień się współpracuje. Czasem urząd odwiedzam pięć razy w tygodniu, nie raz po kilka razy dziennie. Mamy kilka czynników, które wpływają na laury, ale żeby laury były to trzeba trochę popracować - podkreśla sołtys Ochab.

Jaki powinien być sołtys? Maciej Bieniek odpowiada, że przede wszystkim wytrwały. - Nie zawsze jest fajnie, nie zawsze jest dobrze, bo bywają trudne chwile, czasem trzeba schować dumę do kieszeni, nie raz i nerwy związać mocno, bo bywają również i nerwowe sytuacje. W takich sytuacjach bardzo ważnym elementem jest oparcie i pomoc rodziny - mówi "Sołtys Roku 2011".

Maciej Bieniek jest sołtysem Ochab od 2003 roku. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów wyścigu papajów, czyli ciągników domowej roboty, skonstruowanych z różnych części samochodowych. Ósma edycja imprezy już w sierpniu. Bieniek już teraz zastanawia się nad wprowadzeniem jakiś nowych elementów w tej rywalizacji. Za jego kadencji zapoczątkowana została cykliczna już impreza "Spotkanie z tradycją". Głównym jej celem jest integracja wszystkich mieszkańców. Impreza została doceniona przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Ochaby otrzymały za nią trzecie miejsce w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego" w kategorii „Odnowa wsi”. W tym samym konkursie sołectwo zdobyło również laury w kategorii: '"Piękna wieś" i "Najlepsza strona internetowa". Na tej ostatniej na bieżąco publikowane są informacje z życia Ochab. W miejscowości działa też nowoczesne i przyjazne dla dzieci przedszkole z kolektorami słonecznymi i ogródkiem na dachu. Dwa lata temu placówka została laureatem nagrody wojewody śląskiego "Śląskie na 5". Maciej Bieniek dumny jest również ze stworzenia terenu rekreacyjnego wokół boiska i remontu dróg.

Największy sukces w ciągu dziewięciu lat sołtysowania? - To przede wszystkim sukces dużej grupy osób, o którym wspominałem, nie biorę tego tytułu dla siebie, ale dedykuję Ochabianom, w zasadzie ten konkurs powinien się nazywać "Sołectwo Roku", a nie "Sołtys Roku". Uważam, że to sukces całej dużej grupy osób, nie można mówić o jednostce - podkreśla po raz kolejny Bieniek. Jednocześnie przyznaje, że są rzeczy, które chciałby, aby lepiej wyglądały. - Wydaje mi się, że czas pokazał, w jaki sposób możemy współpracować z organizacjami społecznymi, ja to trochę inaczej widziałem, jednak czas to zweryfikował i wiem, że ta współpraca inaczej powinna wyglądać. Tutaj trochę poległem. Nie boczymy się na siebie, nie gniewamy, tylko działamy dalej, tylko już trochę inaczej - przyznaje sołtys Ochab. Maciej Bieniek marzy, aby w miejscowości znów zaczęła ukazywać się gazeta "Barwy Ochab". - To jedno z najważniejszych zadań, bo wiem, że gazetka miała dość dużą poczytność - mówi.

W nagrodę za tytuł "Sołtysa Roku 2011" Maciej Bieniek otrzymał żółty rower.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama