, wtorek 5 marca 2024
Niepełnosprawność na co dzień:  Przewrażliwienie czy może większa wrażliwość?
Osoby niepełnosprawne uczą się świata na nowo, a co za tym idzie ich percepcja postrzegania bodźców zewnętrznych ulega zmianie.  fot: archTCDodaj do Facebook

Niepełnosprawność na co dzień: Przewrażliwienie czy może większa wrażliwość?

Iwona Włodarczyk
Niepełnosprawność na co dzień:  Przewrażliwienie czy może większa wrażliwość?

Nie u wszystkich jednak pojawienie się własnej niepełnosprawności budzi pozytywną wrażliwość i tak bezradność oraz częściowe uzależnienie od innych niesie ze sobą negatywne odczucia, a to z kolei powoduje, że stają się oni delikatnie mówiąc niemili dla otoczenia i ich słowa potrafią zranić nie jedną osobę chcącą udzielić im pomocy.

„Osoby z niepełnosprawnościami, są bardziej wrażliwe niż osoby zdrowe” takie stwierdzenie jakiś czas temu usłyszałam od kobiety, której od wielu lat towarzyszką życia jest niepełnosprawność wzroku.

Osoby niepełnosprawne uczą się świata na nowo, a co za tym idzie ich percepcja postrzegania bodźców zewnętrznych ulega zmianie. Jedni odkrywają w sobie pasję np. do muzyki, na którą wcześniej nawet nie zwracali uwagi, inni zaczynają rzeźbić lub malować, a jeszcze inni odnajdują w sobie poetę i piszą piękne wiersze.

Wśród „weteranów” niepełnosprawności, którzy mają już za sobą niejedną przeprawę z trudnościami dnia codziennego, są tacy którzy zaczynają dostrzegać potrzeby osób dopiero wkraczających w nowy, lecz niewątpliwie trudny etap życia. Podejmują więc działania i starają się ich wesprzeć, co przynosi korzyści zarówno jednym jak i drugim.
Nie u wszystkich jednak pojawienie się własnej niepełnosprawności budzi pozytywną wrażliwość i tak bezradność oraz częściowe uzależnienie od innych niesie ze sobą negatywne odczucia, a to z kolei powoduje, że stają się oni delikatnie mówiąc niemili dla otoczenia i ich słowa potrafią zranić nie jedną osobę chcącą udzielić im pomocy.

„Nie potrzebuję łaski”, „Podprowadzi mnie kawałek, a ja się pozbędę portfela i może jeszcze kluczy do mieszkania”, „Ktoś mi pomoże, a potem będzie się przechwalał przed znajomymi i naśmiewał ze mnie” to tylko niektóre z wyjaśnień jakimi usprawiedliwiają swoje zachowanie ci którzy wręcz w niekulturalny sposób odmówili oferowanej im pomocy.
Byłoby idealnie, gdyby otoczenie postrzegało niepełnosprawnych wyłącznie pozytywnie, jednak to pozostaje tylko w sferze marzeń i zdarza się, że np. idącego chodnikiem niewidomego ktoś określi słowem ślepy, co część z niewidzących uzna za obraźliwe, lecz będą i tacy którym ono wcale nie przeszkodzi.

Podczas wsiadania do autobusu nie wszyscy zwracają uwagę na to, kto stoi obok nich i czasami ktoś pomimo tego, że obok ma osobę z białą laską potrąci ją, co wcale nie musi oznaczać, że zrobił to złośliwie, o czym osobiście się przekonałam. Młody człowiek dostrzegł kobietę z siatkami wypełnionymi po brzegi zakupami więc zwyczajnie chciał ją przepuścić, przesunął się w moją stronę potrącając mnie, a kiedy zorientował się, że mam laskę natychmiast przeprosił wyjaśniając całe zajście. Czy miałam się za to obrazić? Oczywiście że nie, a i złościć też nie miałam się o co.
Nie widząc nie jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić niektórych sytuacji i kiedy idąc z laską mijamy grupkę śmiejących się głośno młodych ludzi, to wcale nie musi oznaczać tego, że to my jesteśmy obiektem drwin.

Każdy z nas ma lepsze lub gorsze dni i czasami niewinny gest lub wypowiedziane pod naszym adresem z pozoru niewinne słowa mogą sprawić, że chce nam się płakać, lub śmiać, ale to my sami powinniśmy zastanowić się nad tym czy jesteśmy tak zwyczajnie wrażliwi, czy wręcz przewrażliwieni.
O ile pozytywna wrażliwość niesie z sobą same plusy, o tyle długotrwałe przewrażliwienie może przynieść opłakane skutki, warto więc wtedy skorzystać z pomocy psychologa, który pomoże dostrzec błędy, prowadzące najkrótszą drogą do izolacji danej osoby od otoczenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama