, wtorek 30 kwietnia 2024
Nagrody dla najlepszych szkół w rankingu
Nagrody zostały wręczone w kategorii najlepsze liceum i najlepsze technikum. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Nagrody dla najlepszych szkół w rankingu

MB
Nagrody dla najlepszych szkół w rankingu

Dyrektorzy wyróżnionych szkół, mat. pras.

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, 28 kwietnia zostały wręczone nagrody i dyplomy dla dyrektorów najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w powiecie cieszyńskim. - Te szkoły to jest duma Śląska Cieszyńskiego - stwierdził w trakcie sesji Przewodniczący Komisji Edukacji.

Nagrody zostały wręczone w kategorii najlepsze liceum i najlepsze technikum. Wśród najlepszych szkół licealnych prym wiodą aż trzy licea cieszyńskie - Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego (szkoła niepubliczna), I Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego oraz II Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika. Czwarte miejsce zajmuje I Liceum Ogólnokształcące im. P. Stalmacha w Wiśle.

Ranking szkół ponadgimnazjalnych co roku przeprowadza "Rzeczpospolita” i czasopismo "Perspektywy”. Jest to jedyny w kraju ranking pokazujący szkoły, których uczniowie osiągają najlepsze wyniki na maturze i egzaminach zawodowych, odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych oraz mają dobrą opinię wśród kadry akademickiej. W rankingu oddzielnie ocenia się licea i oddzielnie technika.

Wśród najlepszych techników najlepsza jest również szkoła z Cieszyna - Technikum nr 1 w ZS im. W. Szybińskiego. Drugie miejsce osiągnęło Technikum w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. W. Reymonta, a kolejno są znowu placówki z Cieszyna: Technikum Mechaniczno-Elektryczne nr 3 w Zespole Szkół Technicznych im. płk. G. Langera oraz Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. S. Grota Roweckiego.

Nagrody i dyplomy dyrektorom wręczyli starosta, Janusz Król, przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Andrzej Bacza oraz członek Zarządu ds. Edukacji Lilla Salachna-Brzoza. W trakcie sesji Lilla Salachna-Brzoza przedstawiła również informację o szkołach, dla których organem prowadzącym jest powiat cieszyński.

Salachna-Brzoza podkreśliła, że w statystykach jest widoczny fakt, iż uczniowie przy wyborze szkół ponadgimnazjalnych kierują się pragmatyzmem. Uczniowie wybierają te szkoły i klasy, które w przyszłości dadzą im konkretny zawód. Ma to szczególne znaczenie w tzw. "Roku Szkoły Zawodowców”, czyli znaczącego nacisku Ministerstwa Edukacji Narodowej na rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce. - Innymi plusami oświaty w powiecie cieszyńskim jest bogata szkół (szkoły dające konkretny zawód), a także zawody przyszłości w ofercie tych placówek, np. informatyka czy logistyka - wymieniała Salachna-Brzoza. Wskazała także na minusy i problemy. - Stale obniża się liczba absolwentów szkół gimnazjalnych. Problemem są także wciąż zmieniające się przepisy oświatowe - dodała.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niestety między tymi trzema liceami jest przepaść. LOTE jest 48 w Polsce i 2 w województwie, Osuch 155 i 14, Koper odpowiednio 394 i 39. Szybin 20 i 3, więc też super.

Dlaczego nie wymieniają państwo wszystkich nagrodzonych? Na zdjęciu jest również dyrektor szkoły w Międzyświęciu. Łatwo sprawdzić, że ta szkoła również znalazła się wysoko w rankingu Perspektyw.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama