, niedziela 28 kwietnia 2024
Na plac budowy kanalizacji wkraczają archeolodzy
Z powodu odkryć miasto zostało zobowiązane przez konserwatora zabytków do wykonania ratunkowych badań archeologicznych. fot: SM



Dodaj do Facebook

Na plac budowy kanalizacji wkraczają archeolodzy

JM
Na plac budowy kanalizacji wkraczają archeolodzy

Na ul. Szersznika odsłonięto natomiast narożnik fundamentu kamiennego, według kierownik badań, zapewne bramy miejskiej, która była pierwszym, zewnętrzny element systemu bramnego. fot. SM


Na plac budowy kanalizacji wkraczają archeolodzy

Jak wynika z zachowanych rycin i planów miasta Cieszyna, wjazdu od strony wschodniej bronił system trzech bram połączonych tzw. szyją wysuniętą na zewnątrz przed linię murów miejskich. fot. SM

Mimo utrzymujących się od kilku dni niskich temperatur, na terenie Cieszyna działa kilkanaście ekip pracujących przy budowie kanalizacji. Prace wstrzymano jednak w dwóch miejscach. Powodem jest natrafienie na pozostałości dawnych zabudowań.

- Strefa przymarzania nie jest zbyt wielka, dlatego kilkudniowe mrozy nie spowodowały istotnych kłopotów związanych z inwestycją - mówi Jan Matuszek, zastępca burmistrza Cieszyna i dodaje, że w śródmieściu pracuje obecnie dwanaście brygad. Prace wstrzymano jednak w dwóch miejscach. Powodem jest natrafienie przez nadzór archeologiczny na placu Dominikańskim i ulicy Szersznika na relikty murów.

Na placu Dominikańskim odsłonięto ceglane mury, prawdopodobnie będące sklepieniem piwnicznym lub elementem konstrukcyjnym fundamentu budowli, który został wzniesiony z cegieł gotyckich tzw. palcówek (cegły tego typu używano od poł. XIII do XVI w.). - Z zachowanego planu kościoła Dominikańskiego wraz z towarzyszącymi zabudowaniami klasztornymi z 1784 r. wynika iż, odkryta budowla nie była częścią kompleksu klasztornego i nie została ujęta w najstarszych znanych źródłach ikonograficznych. Na obecnym etapie prac archeologicznych mamy tu czynienia z niezidentyfikowaną budowlą, która powstała w późnym średniowieczu i jak wskazują fragmenty naczyń z warstwy zalegającej bezpośrednio nad reliktami istniała najpóźniej do ok. 2 poł XVII w. Ponadto w bezpośredniej bliskości występują kolejne konstrukcje i murki ceglane, a także mur kamienny, jednakże ograniczony zakres prac ziemnych i brak szerszych badań archeologicznych nie pozwoli na jednoznaczną interpretację funkcji odkrytych reliktów - opisuje kierownik badań archeologicznych Ilona Smajek-Mądrzycka z firmy OPPIDUM Usługi Archeologiczne, która prowadzi nadzór architektoniczny w związku z budową kanalizacji nad Olzą.

Na ul. Szersznika odsłonięto natomiast narożnik fundamentu kamiennego, według kierownik badań, zapewne bramy miejskiej, która była pierwszym, zewnętrzny element systemu bramnego. - Jak wynika z zachowanych rycin i planów miasta Cieszyna, wjazdu od strony wschodniej bronił system trzech bram połączonych tzw. szyją wysuniętą na zewnątrz przed linię murów miejskich. Ograniczony jednak inwestycją zakres wykopalisk, nie pozwoli w pełni rozpoznać rzeczywistych rozmiarów obiektu. Do tego celu można byłoby w przyszłości wykorzystać metody bezinwazyjne tj. georadar i ustalić również w ten sposób położenie pozostałych części potrójnego systemu bramnego - wyjaśnia Ilona Smajek-Mądrzycka.

Z powodu odkryć miasto zostało zobowiązane przez konserwatora zabytków do wykonania ratunkowych badań archeologicznych. - Mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne, mimo zimowej aury, pozwolą na przeprowadzenie badań archeologicznych, które w ciągu dwóch-trzech tygodni zostaną przeprowadzone i będziemy mogli dokończyć inwestycję - tłumaczy Jan Matuszek.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama