, piątek 21 czerwca 2024
Konsultacje na temat przebiegu linii kolejowej w Strumieniu
Według planowanego przez rząd Centralnego Portu Komunikacyjnego z każdego krańca kraju będzie możliwość dojechania koleją do - mającego powstać - lotniska między Warszawą a Łodzią, które ma być również gigantycznym węzłem przesiadkowym.  fot: UM.StrumieńDodaj do Facebook

Konsultacje na temat przebiegu linii kolejowej w Strumieniu

red.mat.pras
Konsultacje na temat przebiegu linii kolejowej w Strumieniu

Linia kolejowa przebiegać ma niemal przez środek Bąkowa, tuż obok szkoły.

Do 10 marca potrwają konsultacje społeczne dotyczące dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”, który ma związek z budową nowych linii kolejowych. Jedna z nich, linia 170, przebiegać ma przez Gminę Strumień. Konsultacje odbywać będą się tylko drogą elektroniczną.

Według planowanego przez rząd Centralnego Portu Komunikacyjnego z każdego krańca kraju będzie możliwość dojechania koleją do - mającego powstać - lotniska między Warszawą a Łodzią, które ma być również gigantycznym węzłem przesiadkowym. W związku z tym planowana jest modernizacja istniejących już szlaków kolejowych, a także budowa całkiem nowych.

Na terenie Śląska spółka CPK zamierza stworzyć 100 km nowych linii kolejowych. Jedną z nich ma być linia 170 prowadząca z Chybia przez Jastrzębie Zdrój do Bogumina w Czechach. Według dokumentu przebiegać ma ona przez Drogomyśl, Bąków i Jarząbkowice. To, czy tak się stanie, w dużej mierze zależeć będzie od wyników konsultacji społecznych. Ponieważ gminne instytucje są z nich wyłączone, konsultacje - prowadzone przez Centralny Port Komunikacyjny - są szansą dla mieszkańców Gminy Strumień na wyrażenie swojej opinii w tej sprawie.

- Jesteśmy zaskoczeni koncepcją Centralnego Portu Komunikacyjnego, podobnie zresztą jak mieszkańcy. Po analizie materiałów, które dopiero niedawno do nas dotarły, okazuje się bowiem, że linia kolejowa przebiegać ma niemal przez środek Bąkowa, tuż obok szkoły, co jest dla Nas nie do zaakceptowania. Poza tym przedstawione rozwiązanie nie jest zgodne z żadnym dokumentem planistycznym obowiązującym w Gminie Strumień. Wiem, że także inni samorządowcy, których miejscowości zostały podobnie „pocięte” przez planowane trakcje kolejowe, są tego typu rozwiązaniami mocno zaskoczeni. Dlatego wspólnie analizujemy możliwość skutecznego oprotestowania rozwiązań zaproponowanych w studium CPK - mówi Anna Grygierek, Burmistrz Strumienia.

Autorzy projektu nie przewidzieli spotkań z mieszkańcami terenów przez które przebiegać miałaby linia kolejowa.

Swoje obawy, uwagi i wnioski można przesłać jedynie pisemnie do 10 marca za pomocą formularza https://cpk.pl/pl/inwestycja/ssl, który jest preferowanym sposobem komunikacji z CPK, ale można również skontaktować się ze spółką poprzez adres e – mail: konsultacje.cpk@cpk.pl oraz listownie: Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 134, 02 -305 Warszawa.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

W tej inwestycji liczy się interes Polski i Polaków - to tyle w tym temacie

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama