, piątek 14 czerwca 2024
Jedno pytanie do Anny Drożdż
- Czy ogólnopolskie hasła o równouprawnieniu i feminizmie trafią na Śląsku Cieszyńskim na żyzny grunt? - Tak postawione pytanie można uznać za retoryczne. Ale po chwili refleksji rodzą się jednak pewne wątpliwości. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Jedno pytanie do Anny Drożdż

MAŁGORZATA BRYL
Dziś w naszej nowej rubryce „Jedno pytanie do...” pytamy o kobiety Śląska Cieszyńskiego. Na nasze pytanie odpowiada dr Anna Drożdż z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Pytanie: Czy ogólnopolskie hasła o równouprawnieniu i feminizmie trafią na Śląsku Cieszyńskim na żyzny grunt?

Odpowiada dr Anna Drożdż (Zakład Etnologii i Geografii Kultury Uniwersytetu Śląskiego):

Tak postawione pytanie można uznać za retoryczne. Ale po chwili refleksji rodzą się jednak pewne wątpliwości. Jest faktem, że hasła równościowe na Śląsku Cieszyńskim już od dawna są realizowane. Potwierdzeniem tego może być ulica kobiet cieszyńskich na Wzgórzu Zamkowym. Każda z przedstawionych tam pań była osobą wyjątkową, mającą niebanalne życie, która pozostawiła swój niezaprzeczalny wkład w budowaniu chwalebnej historii tego regionu. Jednak rozmawiając z mieszkańcami Śląska Cieszyńskiego czy studiując nazwy ulic tutejszych miast i miasteczek, szkół czy parków, można stwierdzić, że w większości wspominani i uwieczniania są męscy bohaterowie. Takie sytuacje wskazują na ogromną lukę w pamięci zbiorowej - na swoistą „niepamięć” o wybitnych rodaczkach.

Kobiety stanowiły i stanowią nadal siłę tego terenu. Mają ogromny potencjał, który może dać szansę na rozwój zarówno Cieszyna, jak i całego Śląska Cieszyńskiego. Obserwując różnego rodzaju - naukowe, kulturalne, społeczne - działania, które są tu podejmowane, widać, że za wiele z nich odpowiedzialne są kobiety. To również one coraz lepiej radzą sobie w przestrzeni biznesowej. Stoją za sukcesem zarówno marek rozpoznawanych na rynkach światowych, jak i niewielkich, ale prężnych, przedsiębiorstw lokalnych. W wielu przypadkach, nie mogąc znaleźć zatrudnienia, same stwarzają sobie miejsca pracy, które okazują się nie tylko świetnym przepisem na życie, ale również atutem regionu. Taki sposób funkcjonowania kobiet pokazuje, że hasła feministyczne mają realne przełożenie na życie każdego / każdej z nas.

Nie oznacza to jednak, że Cieszyńskie stanowi równościową zieloną wyspę. Hasła te realizowane są w dużej mierze przez przedstawicieli ruchów i inicjatyw oddolnych, w organizacjach pozarządowych, lub tam, gdzie ważna jest efektywność i kompetencje, a nie przywiązanie do heteronormatywnego świata z tradycyjnie ustalonym zestawem ról.

Może w tym miejscu warto zastanowić się nad odświeżeniem wielokulturowych tradycji Śląska Cieszyńskiego, wedle których różnorodność jest bogactwem a nie zagrożeniem dla regionu.

Rubryka "Jedno pytanie do..." - Redakcja Gazety Codziennej co tydzień zadaje jedno pytanie któremuś z pracowników naukowo-dydaktycznych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a następnie publikuje jego odpowiedź. Pytamy o politykę, gospodarkę, kulturę, życie codzienne, zwyczaje mieszkańców czy historię Śląska Cieszyńskiego. Z pytaniami do kadry profesorskiej UŚ w Cieszynie zwracamy się także w sytuacjach ważnych aktualnych wydarzeń.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Feministki tracą najlepsze lata na jałowe protesty przeciwko „męskim szowinistycznym świniom” - a potem jest już za późno. Jak przestrzega ludowe przysłowie: „nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już...”

kolejny gentelman, z Bożej łaski...

,,Kobiety stanowiły i stanowią nadal siłę tego terenu. Mają ogromny potencjał, który może dać szansę na rozwój zarówno Cieszyna, jak i całego Śląska Cieszyńskiego"-tak,tylko faceci są do niczego))))kolejna propaganda a,la poprawność polityczna))))))

Antoni, nie oceniaj siebie tak nisko - niech kobieta przytuli Cię do serca!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama