, sobota 25 maja 2024
Elektroniczne bramki "skasują" ciężarówki
Jedna z bramownic stanęła m.in. na DK-81 w Strumieniu. fot. Wojciech Krawczyk  Dodaj do Facebook

Elektroniczne bramki "skasują" ciężarówki

JAKUB MARCJASZ
Na drogach naszego regionu rozpoczęła się budowa elektronicznego systemu pobierania opłat. Tak zwane bramownice, które umożliwią kierowcom ciężarówek płacenie za przejechane kilometry, staną między innymi na odcinkach drogi S1 oraz DK81.
W całym województwie śląskim - od którego rozpoczęto budowę - stanęło już kilkanaście bramownic. Są one częścią nowego elektronicznego systemu poboru opłat Viatoll dla pojazdów o wadze powyżej 3,5 tony. Zacznie on działać od 1 lipca 2011 roku i zastąpi dotychczasowy system winietowy, a kierowcy zapłacą za faktycznie przejechany odcinek. System obejmie początkowo ponad 1,5 tysiąca kilometrów dróg na wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych. W naszym regionie są to odcinki drogi S1 (Bielsko-Biała - Cieszyn) oraz DK81 (Katowice - Skoczów, z wyłączeniem miasta Żory).

Aby system Viatoll mógł funkcjonować nad jezdniami muszą stanąć specjalne bramownice. To lekkie stalowe konstrukcje, których w całym kraju powstanie ponad 430 (w tym 80 na Śląsku i Zagłębiu). Ich budowa trwa właśnie między innymi na odcinku DK81 w Drogomyślu oraz Skoczowie.

Bramownice zostaną wyposażone w anteny, które za pomocą łączności bezprzewodowej umożliwią komunikację z niewielkimi urządzeniami Viabox, które w swoich samochodach będą musieli zamontować kierowcy (będą one wydawane za kaucją po zarejestrowaniu się i podpisaniu umowy). Każdorazowo kiedy pojazd będzie mijał bramę naliczona zostanie opłata za przejazd. Wcześniej kierowca będzie musiał odbiornik doładować odpowiednią kwotą (minimum 120 złotych).

Już 2 maja 2011 roku na stronie www.viatoll.pl zostanie uruchomiony kalkulator opłat, za pomocą którego po wprowadzeniu danych będzie można samodzielnie wyliczyć należną opłatę za przejazd po drogach objętych systemem.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Płacić będziemy nawet za pierdnięcie w własnym samochodzie.

120 zł to nie minimalna kwota jaką trzeba "doładować" konto, tylko kaucja za urządzenie...

Przekonano nas, że państwo nie potrzebuje poważnych wyzwań ani głębokich reform. I uwierzyliśmy, że budżet zbilansuje się bezboleśnie, autostrady zbudują się same, a bezpieczeństwo dane jest nam raz na zawsze.
Śniliśmy. Ale przebudzenie z tego snu jest dla nas bardzo nieprzyjemne.

I na tym też będą nas doić jak jakąś kolonię.

tiry na tory!

Firma Kapsch dostała od Polski 5 mld zł za budowę systemu czyli 12 mln za jedną bramkę w systemie. Przewidywany dochód to 360 mln rocznie. Jak pokazuje czeski przykład (ta sama firma ten sam system) dochód państwa z myta wynosił tylko 15% całkowitych wpływów z opłat. Reszta pokrywała koszty obsługi firmy Kapsch. Wnioski są proste, zarabia tu tylko firma Kapsch.

aleś ty prymitywny...

Życzę wam żeby jeszcze paliwo poszło do góry na 10zł. Dajemy się Państwu wykorzystywać. Za nasze pieniądze wybudowano drogi a teraz znajduje się jakiś właściciel który będzie pobierał opłaty. A tiry będą jeździć starymi drogami i będą je niszczyć do końca. Jak by stawiać na kolej to tiry na wagony a i podróżni płacili by mniej za bilet niż za 1 litr paliwa. No cóż mądry Cieszyniak po szkodzie a PKP i tak wszystkiemu będzie winne według Cieszyniaków bo nie świadczy kursów z powodu małego zainteresowania koleją mieszkańców naszego powiatu. A jak już o tym pisałem to były odpowiedzi Kazimierczak jesteś chory teraz to samochody są najlepszym środkiem transportu na świecie. I MACIE !!!!!! Paliwo po 5 zł. HA HA HA HA!!!!!.

ale dopiero w cudzych rękach. Teraz trwa proces zaniżania wartości. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

no to teraz stara droga Bielsko Cieszyn będzie rozjeżdżona na amen.

I bardzo dobrze, może w końcu w naszym regionie odżyje transport kolejowy, a ciężkie tiry nie będą rozjeżdżać naszych dróg.

Wszystko odwrotnie. Tanie państwo droższe. Żyć lepiej znaczy gorzej. Autostrady to ślady na mapie po palcach Grabarczyka. Przy okazji - pełne szuflady ustaw PO zapomniane.

430 bramownic o silnej konstrukcji zdolnej wytrzymać chyba nawet atak jądrowy + oprzyrządowanie + ludzie do obsługi systemu

łoł, ale konkurencja dla winiet. za chwilę za osobówki też będzie się płacić!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama