, niedziela 10 grudnia 2023
Skoczów: Nie raz występowaliśmy o zjazd z S1
fot. Maciej Kłek fot: ARCDodaj do Facebook

Skoczów: Nie raz występowaliśmy o zjazd z S1

KK
Karambol, jaki miał miejsce kilka dni temu na trasie S1 z Bielska do Cieszyna, przywołał na nowo dyskusję nad ilością zjazdów z trasy. Gmina Skoczów cały czas monitoruje jednak możliwości wprowadzenia zmian na tej drodze.
Kiedy doszło do karambolu, służby porządkowe musiały demontować ekrany akustyczne i przecinać barierki, by umożliwić kierowcom, którzy nie uczestniczyli w wypadkach, bezpieczne wydostanie się z trasy. Powrócił temat zjazdu, który łączyłby się ze „starą” drogą do Cieszyna, która biegnie równolegle do drogi S1.

Pisaliśmy: Międzyświeć k. Skoczowa: Karambol na S1 Bielsko-Cieszyn, droga już przejezdna
Międzyświeć k. Skoczowa: Karambol na S1 Bielsko-Cieszyn (fotorelacja)
Bilans karambolu na trasie S1 Bielsko-Cieszyn k. Międzyświecia

- Nie raz występowaliśmy o zjazd z tej trasy. Droga została współfinansowana z funduszy unijnych, uwarunkowania prawne powodują, że dopóki nie minie okres 5 lat od jej oddania, nic nie zdziałamy – mówi Ewelina Domagała, sekretarz gminy Skoczów.

- Nasza gmina od początku stara się o wjazd na drogę prowadzącą do Cieszyna, alternatywny objazd trasy S1. Jak tylko minie ten okres czasu, ponowimy rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, którym ta trasa podlega. Trzymamy rękę na pulsie – zapewnia Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Problemu z ilością zjazdów z drogi ekspresowej S1 nie widzi GDDKiA. - Wyjazdy ewakuacyjne dla służb ratunkowych lokalizowane są przy drogach, głównie na odcinkach bez węzłów. Służby ratunkowe są informowane o lokalizacji takich wyjazdów, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia na drodze szybko dotrzeć do poszkodowanych – odpowiada Dorota Marzyńska, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Według naszych ustaleń, najwcześniej do rozmów można powrócić w roku 2011 r. W październiku 2010 r. upłynęło co prawda 5 lat od oddania tej trasy do użytku, ale minąć musi jeszcze tzw. okres bezpieczeństwa. – Ten zjazd to jeden z priorytetów tej kadencji – zapewnia Janina Żagan

W tej chwili w miejscu, w którym doszło do karambolu, trasa jest remontowana. Utrudnienia potrwają do maja 2011 roku. Do tego czasu powinien zostać naprawiony fragment nawierzchni drogi, który zaczął się zapadać. - W najbliższym czasie podjęte zostaną doraźne działania zabezpieczające. Teraz obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 50 km/h, ustawiony jest również znak A-11. Do maja 2011 roku, w ramach posiadanej gwarancji na wykonawstwo, fragment drogi zostanie naprawiony – wyjaśnia Marzyńska.
Komentarze: (34)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Być może są to i 2 km. Nie będę się upierał. Zależy od lokalizacji nowego węzła. Zjazd przy marko był już od bardzo dawna, przy Auchanie jest nowy i kto wie czy Auchan nie robił go za własne pieniądze, albo czy się do niego nie dokładał. Także będąc obiektywnym - w Skoczowie nie będzie drugiego zjazdu.

WOJTEK co by nie powiedzieć to mierzyć nie potrafisz. Kilka razy to robiłem i wychodzi około 2000 m. Czy to za mało?! Odpowiem tak. Przy tej samej drodze w Bielsku zjazdy są do Pilcha(małej fabryczki), Potem na stare miasto, potem do AUCHAN-a, potem do MAKRO i odległości nie przekraczają 2000 m. O co CI chodzi? Czym MAKRO, AUCHAN, czy fabryczka Pilcha różni się od miasta, drugiego co do wielkości w powiecie. Bądź obiektywny!!!!

Im więcej zjazdów tym GORZEJ a nie lepiej. Jeśli z powodu jednego karambolu powstałego z powodu BŁĘDU człowieka myśli się o kosztownej przebudowie drogi to znaczy że żyjemy w nienormalnym kraju. P.s. Krowy emitują więcej CO2 do atmosfery niż cały przemysł na ziemi razem wzięty. I jakoś nikt nie mówi o likwidacji krów. Wiadomo, krowy doić można tylko z mleka, dolarów ani euro nie mają ...

światła, ograniczenia szybkości, przejścia dla pieszych, fotoradary i na dokładkę roboty drogowe. Zamiast do Cieszyna w 7 minut będzie 20. To jest droga ekspresowa a nie gminna z dojazdem do każdego sracza.

U nas w Warszawie ludzie potrafią jeździć i nie powodują karamboli. No i oczywiście istnieje lepiej rozbudowana sieć drogowa z wieloma wjazdami którymi służby ratunkowe szybciej dotrą do poszkodowanych.

"To jest droga ekspresowa a nie gminna z dojazdem do każdego sracza"

Gdy będą dodatkowe pasy do rozpędzania przy wjazdach to niczemu to nie przeszkadza.

możesz lepiej sprzedać ten żart?

Zgadzam się: zostawcie ekspresówkę taką, jak jest, no chyba że brukarze już załatwili przebudowę i odpowiednia ilość wysepek!!!!!

Może jeszcze rondo zrobić?

Uzgodnienia należy prowadzić na etapie założeń do projektu,a nie w trakcie budowy ,lub po jej zakończeniu .Amatorszczyzna w wypowiedziach urzędników świadczy o ich kompetencjach.

Tak, proponuje zrobić co 50 m przejście dla pieszych, wyjazd na droge z każdej przylegającej posesji - tak jest w Żorach, co prawda to nie elspresówka ale droga dwujezdniwa - po 2 pasy ruchu w każdą stronę - i ograniczenie do 30 km/h!
Ludzie czyście powariowali? To jeden z nielicznych kawalkow drogi w Polsce, gdzie można bezpiecznie i szybko przejechać 30 km w kawałku (z Cieszyna do Bielska). Przyczyną karambolu wcale nie był brak zjazdów tylko NIEOZNAKOWANE roboty na drodze - zamknięcie jednego pasa ruchu "symbolicznie" oznakowanego, ledwo zauważalne przy dobrej widoczności.
Zupełnie nie rozumie o jakie wjazdy chodzi skoczowianom? Przecież jest zjazd i wjazd w obie strony i to bardzo profesjonalnie poprowadzony osobną jezdnią, która "zbiera" ruch lokalny i wprowadza na ekspresówke w jednym miejscu.
Skoczowianie wara wam od zmian na ekspresówce!!!!!!!

kładkę dla pieszych w Wilamowicach/Międzyświęciu - budowla potężna, pies z kulawą noga raz na dzień tam przebiegnie... Głupota poraża.

że się nie różni niczym od innych burmistrzów - matołów...

dojeżdża do Cieszyna i potrzebuje zjazdu z ekspresówki na podwórko

Rozumiem, droga ekspresowa, nie może być dużo zjazdów do każdej miejscówki, ale Skoczów to jest miasto w którym troche ludzi mieszka. Nie rozumiem czemu od razu nie zrobiono zjazdu w miejscu gdzie jest droga wzdłuż stawów na Górnym Borze. A jeśli niektórzy twierdzą, że nie chcą zjadu do sracza to okej do Ciebie nie będzie zjadu. Skoczów nie uważam za sracz, chyba, że Ty srasz na ulicach.

Też jestem niekumaty. Przecież Skoczów MA zjazdy z S1. I to jakie zjazdy ! C prawda niezbyt fortunnie oznakowane ( mówię o zjeździe z S1 na DK81, ale jest ! Drugi zjazd jest od strony Brennej. Też niczego sobie. Jeżeli zrobi się więcej połączeń ze starą drogą rwnoległą, to jaka to będzie expresówka ?

Do policyjnej bibliotekarki z Warszawy:
Jakoś to dziwnie brzmi. Oglądam często programy drogówki i większość wypadków to w Warszawie, a niejedno skrzyżowanie woła tam o pomstę do nieba. Projektowane chyba nie były przez fachowców z tej dziedziny.

radzę Skoczowianom nie upominać się o dodatkowe zjazdy i inne "udogodnienia" bo zaraz całą sprawą zajmie się w "służbie społeczeństwu" pan Cybulski i reszta mądrych i będą po 3 ronda na każdym skrzyżowaniu aby upłynnić ruch na ekspresówce... pozdrowienia...

widać, że Wojtek odszedł, bo zaraz się błędy zaczęły Nie raz się pisze razem, nie osobno, nieraz

i to jeszcze błąd w tytule

Coś o nieraz i nie raz. Według tego, co zawierają przepisy ortograficzne, pisze się nieraz (łącznie) w znaczeniu ‘często, wielokrotnie, niekiedy, czasem’ oraz nie raz w logicznych w przeciwstawieniach, np. nie raz, ale dwa razy; nie raz i nie dwa, ale wielokrotnie. Ma to ścisły związek z akcentowaniem tego wyrazu i wyrażenia: jeśli przycisk pada na nie-, wtedy pisze się nieraz, jeśli na raz – wtedy pisze się nie raz.

Niby proste, a jednak pojawiają się wątpliwości… Proszę się przyjrzeć zdaniom:

Zrobię to jeszcze nie raz! – odgrażała się koleżankom.

Nie raz bywała w trudnej sytuacji finansowej.

Nie raz ci to wypomnę!

Czy zawierają one… błąd ortograficzny? Gdyby trzymać się reguły słownikowej, trzeba by odpowiedzieć twierdząco. Wyrażenie nie raz występuje tu przecież samodzielnie (bez drugiego członu nie dwa), a zatem nie powinno być napisane rozdzielnie.

Z opresji wybawiają nas autorzy Słownika wyrazów kłopotliwych PWN Maria Krajeńska i Mirosław Bańko, którzy twierdzą, że w sytuacji gdy piszącemu chodzi o podkreślenie członu raz, może on pominąć domyślne uzupełnienie (‘jeszcze co najmniej dwa razy’) i użyć pisowni nie raz. Zapis łączny nieraz zasadniczo przecież zmienia sens zdania:

Zrobię to jeszcze nieraz! (czyli: parokrotnie) – odgrażała się koleżankom.

Nieraz (czyli: często) bywała w trudnej sytuacji finansowej.

Nieraz (czyli: wielokrotnie jeszcze) ci to wypomnę!

Jednym słowem, pisownia nie raz (z akcentem na raz) niekoniecznie musi być używana wyłącznie w logicznych przeciwstawieniach, np. nie raz, ale dwa razy. Dobrze by było, gdyby takie stanowisko podzielili wszyscy językoznawcy i odpowiednia poprawka znalazła się w nowych wydaniach słowników. Czekam z niecierpliwością na hasła: nieraz (‘często, wielokrotnie’) i nie raz (‘nie jeden raz’).

Ludzie! Zrozumcie jedną rzecz. Droga ekspresowa to nie dwupasmówka. Nie może tam być zjazdu za zjazdem. Jest to druga zaraz po autostradzie klasa drogi w naszym kraju. Najbliższy węzeł jest w Skoczowie - Harbutowicach. "Wasz" węzeł Skoczów byłby oddalony od niego o jakieś 1000m. Uprzejmie wam oznajmiam, że nikt nie zgodzi się na lokalizację węzłów w takiej odległości od siebie, bo jest to po pierwsze niebezpieczne, po drugie nieekonomiczne, a po trzecie nie jest to ideą drogi ekspresowej. Zatem wszystkie obietnice urzędników, burmistrza i innych możecie włożyć między bajki, bo mowią tylko po to aby mówić. Albo sami nie zdają sobie sprawy, że taka inwestycja nie powstanie, albo świadomie głaszczą wasze ego, żebyście myśleli, że o was dbają.

zjazd by się przydał w połowie drogi Skoczów-Cieszyn, ale ważniejsze powinny być dłuższe zjazdy na węźle w Skoczowie. bardzo łatwo je przeoczyć i często nawet miejscowi muszą nadganiać 10 km do Cieszyna.

dobra, pies ..bał jakiś zjazd. jak tu trzęsienie ziemi przeszło czy nastało. gdyby to się stało w warszawce to to byłby alert 24 na dobe
a tu nawet pies dziennikarz nie beknie

do "tutejszy" - ile wypiłeś ??

to jakaś mądrala z Warszawy kazała zablokować

jo tysz chcem zyjazd do mej chaupy, losobny, cobym nie musiol wozic sie prza Skoczow i oglundac skoczowskie dziewki zy slomom wystajonco im z trzewikow

Żaganowa mówi zawsze z błędami a jak cygani!

że jedzie się 30 - 40KM BEZ ZJAZDÓW. Co prawdo to autobahna ale fakt faktem zjeżdża się do DUUŻYCH MIAST w paru miejscach i co jakiś czas do ważnych dróg (oznaczonych na mapie jako główne) W Naszym przypadku, gdyby nie było skrzyżowania z DK81, Skoczów w ogóle nie miał by zjazdu... Po prostu za mała mieścina. Inny przykład jeżeli DK81 była by ekspresówką to zjazdy powinny być Skoczów S1, okolice Strumienia (łącznik z starą E16) Żory(łącznik z budowaną A1), Mikołów i Katowice, nic więcej!!!, a co mamy :)

i jak na 1 pasie dzwon i korek na pół miasta. I też dupa ani wjechać ani wyjechać ani przejechać ani ZAWRÓCIĆ. Nic dobrego w tej stolicy. A tak w ogóle to moja prababka ze Skoczowa to miała stolice we Wiedniu :)))

Moim zdaniem powinny byc conajmniej 3 zjazdy na "starą drogę" !!!
- pierwszy w MIĘDZYŚWIECIU na wysokości Szkoły
- drugi w OGRODZONEJ na wyskości Szkoły Podstawowej
- trzeci w GUMNEJ na wyskości skrzyżowania drogi GUMNA-KOSTKOWICE-OGRODZONA przy Zajeździe "Straszny Dwór"

mieszkaniec se jaja robi, z takich jak ty właśnie...:)

Jakoś nie rozumiem tej głupiej dyskusji o ilość zjazdów w okolicach Skoczowa. Nie wiem jakiej katergorii jest ta droga S-1, ale jak widzę ilość zjazdów na trasie od Skoczowa do Bielska (i odwrotnie), to raczej wygląda na drogę nie eksporesową! Pierwszy ciekawy zjazd to Świętoszówka (praktycznie pod kątem protym!!!), ciekawe jaki "fachowiec" go zaplanował? Następne zjazdy to do gmin (żadne wielkie miejscowości!), centrów handlowych, kilka zjazdów w Bielsku. Jak się chce (lub jak się smaruje) to idzie zrobić. Ja uważam że w okolicach Międzyświecia powinien być zjazd z S-1 w srtonę Skoczowa, nawet przy małych nakładach finansowych można coś takiego zrobić jak w okolicach Świętoszówki! Pozdrawiam z Cieszyna!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama