, piątek 5 lipca 2024
Czeski Cieszyn: Schron znalazł swoje nowe miejsce
Schron umieszczony został na odnowionym terenie przy dziecięcej poliklinice, na miejscu dawnej fabryki mebli giętych. fot: Dorota Havlíková



Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Schron znalazł swoje nowe miejsce

SM
Jednoosobowy schron obserwacyjny Luftschutz - Splitterschutzzelle zwany również Einmannbunker (z niem. Ein-Mann-Bunker), pochodzący z czasów II wojny światowej znalazł swoje nowe miejsce, po tym jak wykopano go podczas remontu infrastruktury kolejowej w Czeskim Cieszynie. Początkowo właściciel terenu na którym znajdował się schron miał w planach wywiezienie go na wysypisko śmieci.

- Tuż po wykopaniu betonowego obiektu z czasów II wojny światowej, skontaktowaliśmy się z jego właścicielem deklarując chęć przejęcia jednoosobowego schronu, który związany jest z najnowszą historią miasta. Zarząd Infrastruktury Kolejowej - zarządca terenu na którym znajdował się obiekt, wykazał się chęcią współpracy w tym temacie i bezpłatnie przekazał nam schron oraz zadeklarował pomoc przy jego transporcie i instalacji w nowym miejscu - mówi Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna.

Od września 2014 roku miasto intensywnie poszukiwało miejsca, w którym możliwa byłaby ekspozycja nietypowej pamiątki. Miejsce pomagali wskazać sami mieszkańcy Czeskiego Cieszyna, których o zdanie w tym temacie prosił urząd miasta. Ostatecznie schron umieszczony został na odnowionym terenie przy dziecięcej poliklinice, na miejscu dawnej fabryki mebli giętych, gdzie w trakcie II wojny światowej znajdował się kolejowy punkt przesiadkowy i przeładunkowy. W najbliższym czasie przy schronie pojawi się także tablica informacyjna objaśniająca historię obiektu.

W czasie II wojny światowej betonowy, jednoosobowy schron obserwacyjny Luftschutz - Splitterschutzzelle zwany również Einmannbunker (z niem. Ein-Mann-Bunker) służył obronie bardzo istotnego szlaku komunikacyjnego i wykrywaniu niewypałów. Po wojnie tego typu obiekty można było spotkać na terenie całego kraju. Do dziś zachowały się pojedyncze eksponaty.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama