, niedziela 26 maja 2024
Czeski Cieszyn: Kasztanowce już prawie wyleczone
Program ratowania kasztanowców przed inwazją szrotówka kasztanowcowiaczka objął m.in. drzewa rosnące wzdłuż brzegu Olzy. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Czeski Cieszyn: Kasztanowce już prawie wyleczone

SM
W Czeskim Cieszynie widać efekty działań na rzecz ratowania wieloletnich kasztanowców przed inwazją szrotówka kasztanowcowiaczka. Pierwsze tego typu działanie w Czechach zostało rozszerzone o kolejne drzewa rosnące w parku im. Adama Sikory.

- W sumie leczeniu poddanych zostało 70 drzew, z czego 53 kasztanowce rosną wzdłuż Alei Pokoju, a pozostałe w parku im. Adama Sikory. Całkowity koszt zastosowania nowej metody walki szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem wyniósł 70 tys. koron - informuje Lada Večeřová, odpowiedzialna za miejską zieleń w UM w Czeskim Cieszynie.

Jak się okazuje włoski sposób na walkę ze szkodnikiem atakującym kasztanowce, jest pilotażowym projektem testowanym w Czeskim Cieszynie. Drzewa rosnące wzdłuż Olzy zostały wytypowane do udziału w testach ze względu na rozmiar szkód wyrządzonych przez szrotówka kasztanowcowiaczka, który z roku na rok znacząco wpływał na pogorszenie witalności i żywotności drzew.

- Pozytywne efekty zastosowania zastrzyków są widoczne gołym okiem. Jeśli drzewa nie zostałyby zaszczepione to już w sierpniu straciłyby liście. A tak mimo iż mieliśmy do czynienia z ekstremalnie suchym latem, podczas którego wiele drzew uschło, kasztanowce przetrwały i jeszcze w listopadzie cieszyły oko gęstą i bujną koroną - dodaje Večeřová.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Rzeczywiście znacząca poprawa - zauważyłam dziurki po iniekcjach już jakiś czas temu, i zastanawiam się, dlaczego u nas zaniechano tych "szczepień". Swego czasu były leczone kasztanowce przy kościele św. Trójcy w Cieszynie i efekty były bardzo widoczne, jednak leczenia zaniechano. Dlaczego???? Pewnie jak zawsze chodzi o kasę..... Którą można na pierdoły wydać.....

Tymczasem projekt do budżetu obywatelskiego, dotyczący właśnie ratowania kasztanowców, został odrzucony...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama