, sobota 27 kwietnia 2024
Czesi, Polacy i Słowacy połączyli siły by zdobyć kolejne pieniądze z Unii
Umowę podpisali przedstawiciele Mikroregionu Kysucký Triangle, Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego oraz Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy regionalnej Olza. fot: Dorota Havlíková



Dodaj do Facebook

Czesi, Polacy i Słowacy połączyli siły by zdobyć kolejne pieniądze z Unii

STEFAN MAŃKA
Czesi, Polacy i Słowacy połączyli siły by zdobyć kolejne pieniądze z Unii

Trójstronna umowa zakłada walkę o większy napływ unijnych pieniędzy, zwiększenie zatrudnienia, rozwiązanie problemu połączeń transportowych oraz wspólną walkę o poprawę jakości środowiska. fot. Dorota Havlíková

Dokładnie piętnaście lat od utworzenia Euroregionu Śląska Cieszyńskiego, Czesi, Polacy oraz Słowacy podpisali oficjalną umowę o trójstronnej współpracy transgranicznej. Sygnatariusze porozumienia zapowiadają wspólną walkę o większy napływ unijnych pieniędzy, zwiększenie zatrudnienia, rozwiązanie problemu połączeń transportowych oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.

Inicjatorem podpisania trójstronnej umowy było Regionalne Stowarzyszenie Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego. Jego dyrektor, Václav Laštůvka ocenił, iż jest to spora szansa dla samorządów. - Pozyskiwanie europejskich pieniędzy w kolejnym okresie programowanie nie będzie już takie łatwe. To porozumienie otwiera nowe możliwości i kontakty, które doprowadzą do wykorzystania i transferu wiedzy, ale również poszukiwania nowych możliwości wykorzystania funduszy na rzecz rozwoju regionu - powiedział Laštůvka.

Według Danuty Rabin, wójt gminy Istebna, jeszcze przed rozpoczęciem nowego okresu programowania konieczne jest określenie, do których projektów gminy aplikować będą wspólnie i jak należy się do tego przygotować. - Proponuję przyspieszone spotkania profesjonalnych zespołów. Powinny one mieć gotowe projekty, niezbędne pozwolenia i natychmiast korzystać z maksymalnej ilości zasobów, które będą dostępne. Budżety gminne są w tej chwili tak okrojone, że nie pozwalają na znaczne inwestycje. Jedyną nadzieją, zwłaszcza dla małych gmin, są właśnie dotacje europejskie - powiedziała Rabin, której marzy się m.in. stworzenie nowego połączenia komunikacyjnego ze Słowacją. Pozostali włodarze, którzy wzięli udział w spotkaniu, zwracali uwagę na konieczności dalszego rozwoju turystyki, w której skoncentrować należałoby się na takiej ofercie, która skusi turystów do dłuższych pobytów, a przez to do zwiększenie ilości miejsc pracy w regionach turystycznych.

Umowę podpisali przedstawiciele Mikroregionu Kysucký Triangle, Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego oraz Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy regionalnej Olza.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I bardzo dobrze. Konsekwentnie, do przodu, byleby efekty były. Kibicuję!!!

Czyżby Euroregion trójstronny?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama